Češi vyvinuli systém pro řízení dopravy pro celý Deutsche Telekom

Reklama

Český T-Mobile vyvinul ve spolupráci s VŠB-TU Ostrava systém pro řízení dopravy, který ve všech zemích nasadí mateřský Deutsche Telekom. Systém pomůže např. při přírodních katastrofách.

Systém se jmenuje Central Europe Mobility Atlas (CEMA), který vyvinul český T-Mobile ve spolupráci s VŠB -Technickou univerzitou Ostrava, a to v rámci platformy Centra pro rozvoj dopravních systémů (RODOS). Systém CEMA zobrazuje informace o aktuální poloze a pohybu obyvatelstva, což může pomoct například při přírodních katastrofách nebo pro lepší plánování dopravy.

T-Mobile_RODOS_1

Systém CEMA je unikátní zejména tím, že kombinuje data z několika zdrojů. Pro čtenáře našeho webu budou nejspíš nejzajímavější anonymizovaná big data ze sítě mobilního operátora. (Zjednodušeně řečeno, systém dostane od operátora informaci o tom, kde se nachází kolik mobilů, aniž by věděl, komu tyto mobily patří). Dále jsou k nim přidávány informace odesílané automobily s vestavěným palubním GPS a také informace o minulých pohybech obyvatelstva při krizových situacích.

T-Mobile_RODOS_2

Službu nyní bude využívat Deutsche Telekom ve všech zemích, ve kterých má pobočku. Je to snad poprvé v historii, kdy český T-Mobile přispěl do globálního portfolia vlastnoručně vyvinutou službou.

 

Reklama