Mobinfo.cz » Operátoři

ČTÚ chystá další aukci na rychlý mobilní internet


Čeští operátoři se ještě pořádně nevzpamatovali z nedávno proběhlé aukce mobilních frekvencí a Český telekomunikační úřad už na ně chystá další. Ještě letos chce připravit podmínky, cílem je opět rozvoj rychlého mobilního internetu.

ČTÚ zatím informoval prostřednictvím tiskové zprávy jen o svých hrubých záměrech. Na webových stránkách zveřejnil podrobné informace a vyzval veřejnost, aby se k nim vyjádřila. V průběhu srpna pak chce mít hotové konkrétní podmínky aukce a ještě do konce roku by ji chtěl vyhlásit. O co se hraje tentokrát?

Zájemci budou moci dražit celkem čtyři bloky v pásmu 3 600-3 800 MHz. Jeden z bloků má šířku 16 pětimegahertzových kanálů (16×5 MHz), zbylé tři pak 8 stejně širokých kanálů (8×5 MHz). Horním limitem je 120 MHz pro jednoho účastníka dražby, což znamená buď tři malé nebo jeden velký a jeden malý blok.

Do dvou let od získání vydražených bloků bude muset operátor zahájit komerční provoz mobilního internetu s rychlostí alespoň 10 Mb/s. Další povinností je pokrytí určité části republiky, v uvedené dvouleté lhůtě se jedná buď o 10 % populace, pokud operátor vydraží maximálně 40 MHz, nebo 85 % obcí větších než 5 000 obyvatel, pokud vydraží víc. Každý, kdo vydraží více než 80 MHz navíc bude muset zpřístupnit svou síť formou velkoobchodní nabídky.

Reklama

Comments Closed

Chytré držáky mobilních telefonů do auta, na kolo a na běhání zakoupíte v eshopu Kabelmanie.cz. | Reklama