Jeden iOS vládne všem, Android všem káže

Reklama

Apple zveřejnil informace o používaných verzích operačního systému iOS, aby dokázal, že neexistuje fragmentace známá například z Androidu. Skutečně, drtivá většina majitelů iPhonu má ve svém jablečném přístroji nainstalován iOS verze 6.

Aktuálně používaný operační systém zjišťoval podle toho, jaká zařízení přistupovala na aplikační obchod App Store ve čtrnáctidenním období na přelomu května a června 2013. Jak vyplývá z níže uvedeného obrázku, 93 % lidí používá iOS verze 6, dalších 6 % používá jen o něco málo starší iOS verze 5. Je sice možné, že majitelé iPhonů se staršími systémy jednoduše nenakupují aplikace, pravděpodobnější ale je, že prostě aktualizují vždy na nejnovější dostupnou verzi.

iOS_fragmentace

Zdroj: Developer.Apple.com

Podobný graf zveřejnil i Google pro svůj operační systém Android. U něj se otevřeně hovoří o nepříjemné fragmentaci způsobující problémy uživatelům i vývojářům. Zjednodušeně řečeno, musíte počítat s tím, že aplikace skvěle fungující na jednom telefonu (jedné verzi operačního systému, jednom typu hardwaru) nemusí fungovat na telefonu jiném.

Android_fragmentace

 

Zdroj: Developer.Android .com

Jak sami vidíte z výše uvedeného grafu nebo z tabulky uvedené níže, u Androidu je situace podstatně složitější. Nejvyšší podíl má relativně stará verze Gingerbread, silně jsou ale zastoupeny i verze nové Ice Cream Sandwich nebo Jelly Bean. Nejedná se přitom o nějaké teoreticky konstruované tabulky, hodnoty byly opět získány měřením přístupů do aplikačního obchodu v období čtrnácti dnů na konci května a začátku června.

Verze Název Podíl
1.6 Donut 0,1 %
2.1 Eclair 1,5 %
2.2 Froyo 3,2 %
2.3 Gingerbread 36,5 %
3.2 Honeycomb 0,1 %
4.0 Ice Cream Sandwich 25,6 %
4.1 Jelly Bean 29,0 %
4.2 Jelly Bean 4,0 %

Komentář Mobinfo.cz

Zveřejněné informace nejsou pro zkušené čtenáře jistě žádným překvapením. Apple si zakládá na uzavřenosti svého ekosystému, vlastně pojem uzavřený ekosystém do mobilního světa zavedl. Právě Apple byl totiž prvním výrobcem, který umožnil instalace aplikací výhradně ze svého aplikačního obchodu po důkladné kontrole vlastních zaměstnanců. Od začátku také drží nízký počet zařízení a nízký počet verzí operačního systému. Díky tomu může prezentovat graf, podle něhož takřka všichni používají stejný operační systém.

Na druhou stranu, Android je nechvalně známý svou nejednotností. Přílišná otevřenost hardwaru i firmwaru je přesně to, co tento nadějný operační systém dusí. Pokud vám při pohledu na příslušný graf připadá, že situace není zase tak beznadějná, uvědomte si, že kromě hrubého dělení na jednotlivé verze můžeme uvažovat také o individuálních úpravách, které díky open source filozofii systému Android mohou vnášet jednotliví výrobci.

Třetí hráč na trhu, Windows Phone, se přiklonil spíše k cestě iOS. Snaží se klást přísné požadavky na hardware, neumožňuje softwarové úpravy a jeho výrobci drží relativně nízký počet zařízení. Zatím se mu to příliš nevyplácí, i když tržní podíl roste prudkým tempem. Uvidíme, jak udrží nízkou fragmentovanost do budoucna.

Reklama