Konečně přiměřený displej: Nokia Lumia 630 [recenze]

Reklama

Na dnešní poměry je příjemně malá, pořídíte ji za sympaticky nízkou cenu a její funkce budou většině lidí plně dostačovat. Řeč je o novém telefonu Nokia Lumia 630 s operačním systémem Windows Phone 8.1.

V záplavě velkých supertelefonů s šestipalcovými displeji, které vám neustále padají z rukou i kapes, je Lumia 630 vítaným zpestřením. Její displej přitom nelze označit jako malý, ještě před dvěma třemi lety by nad jejími 4,5″ slintali i ti největší mobilní nadšenci. Hardwarová výbava je sice o něco slabší, než na co jsou dnešní mobilní závisláci z top modelů zvyklí, to ale snadno vyváží cena pohybující se v době psaní recenze hluboko pod čtyřmi tisíci korunami.

Nokia Lumia 630

Rozměry: 130 × 67 × 9 mm, 134 g
Displej: 4,5″, 480 × 854 bodů, 16 mil. barev, IPS LCD
Procesor, systém: 4 jádra, 1200 MHz, Windows Phone
Paměť, úložiště, karta: 512 MB, 8000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi LTE
Další konektivita: GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 5 Mpx, video: 720p autofokus
Podrobné specifikace
Aktuální cena Nokia Lumia 630 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Nokia Lumia 630 Dual

Rozměry: 130 × 67 × 9 mm, 134 g
Displej: 4,5″, 480 × 854 bodů, 16 mil. barev, IPS LCD
Procesor, systém: 4 jádra, 1200 MHz, Windows Phone
Paměť, úložiště, karta: 512 MB, 8000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi LTE
Další konektivita: GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 5 Mpx, video: 720p autofokus
Podrobné specifikace
Aktuální cena Nokia Lumia 630 Dual v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Malý a bez spouště

Malý displej samozřejmě vede k malému telefonu. Klasický kvádrovitý tvar má rozměry 130 × 67 mm s tloušťkou 9 mm a hmotností 134 g. Zadní kryt je vzhledem k ceně samozřejmě plastový, můžete ho snadno vyměnit za jiný. Nokia ho dodává v několika barevných variantách. Pod krytem najdete slot pro vložení micro SIM, v našem případě dokonce dvou karet SIM, stejně jako místo pro paměťovou kartu. Ke všem zmíněným slotům se dostanete až po vyjmutí baterie.

NokiaLumia630dualsim_1NokiaLumia630dualsim_2

Díky tomu nemusí být po stranách přístroje zbytečně mnoho otvorů. Na horní straně se nachází jen 3,5mm jack pro připojení sluchátek, na spodní pak microUSB pro nabíjení, případně spojení s počítačem. Pravý bok je pak vyhrazen zapínacímu tlačítku, které je moderně umístěno ve středu přístroje, a dvěma klávesám pro změnu hlasitosti.

NokiaLumia630dualsim_3NokiaLumia630dualsim_4

Přední stranu zabírá takřka celou již zmínění 4,5″ displej chráněný odolným sklem Gorilla Glass. Nenajdete na ní žádná ovládací tlačítka, dokonce ani senzorová, ta se objeví až po aktivaci displeje. Nenajdete na něm ale ani čočku čelního fotoaparátu pro videohovory nebo vytváření autoportrétů.

Nokia_Lumia_630_foto_4Nokia_Lumia_630_foto_2

Fotoaparát je naopak umístěn na zadní straně. Ani v tomto případě se ale nejedná o nic úchvatného. Nenajdete u něj diodový blesk, nemá dokonce ani vyhrazené hardwarové tlačítko pro focení. Vytváří průměrné snímky o rozlišení 5 Mpx nebo natáčí 720p videa. Rozsáhlou ukázkovou galerii najdete v našem starším článku.

Čtyřjádro s malou pamětí

Co se týče uživatelského úložiště, to je více než dostačující. Vnitřní paměť s kapacitou 8 GB doplňuje již zmiňovaný slot pro paměťové karty microSD a samozřejmě dvorní cloudové úložiště Microsoftu, aktuálně nazývané OneDrive. Horší je to s pamětí RAM, jejíž kapacita se zastavila na hodnotě 512 MB. To je trochu škoda, protože procesor má čtyři jádra (byť s frekvencí „jen“ 1,2 GHz).

NokiaLumia630dualsim_7NokiaLumia630dualsim_8

Tento poněkud slabší hardware sice plně dostačuje ke svižnému chodu operačního systému Windows Phone 8.1, horší je to ale s náročnějšími hrami nebo třeba spouštění videí na internetových stránkách. V takových případech už občas zaznamenáte drobné zpoždění či zásek, na rozdíl od konkurenčních platforem ale nepadá.

NokiaLumia630dualsim_5NokiaLumia630dualsim_6

Windows Phone je v telefonu nainstalován ve své dosud nejvyšší verzi 8.1, na rozdíl od starších telefonů tedy nemusíte netrpělivě čekat na update, alespoň zatím. Jak už se stalo dobrým zvykem, Nokia ke standardnímu systému přidala řadu vlastních aplikací. Pro jistotu to vysvětlím ještě z druhé strany – na rozdíl od Androidu je Windows Phone nedotčen úpravami Nokie, jen najdete v telefonu nějaké aplikace navíc. Další si pak samozřejmě můžete sami nainstalovat.

Nokia_Lumia_630_displej_07Nokia_Lumia_630_displej_08Nokia_Lumia_630_displej_09

Zvláštní pozornost zaslouží položka Zdraví a fitness, která je napojena na stejnojmennou službu vyhledávače Bing. Rozpadá se na dvě záložky; na první můžete zadávat zkonzumované potraviny a nechat telefon, aby analyzoval vaši výživu, na druhé najdete informace o svém pohybu. Ty jsou získávány z nejrůznějších čidel telefonu, který díky nim slouží jako krokoměr a deníček ušlé či uběhnuté vzdálenosti.

Nokia_Lumia_630_displej_10Nokia_Lumia_630_displej_11Nokia_Lumia_630_displej_02

Čidlo pohybu, které je při měření počtu kroků využíváno, má takřka nulovou spotřebu baterie, takže vás nebude nutit zbytečně vyhledávat blízkost zásuvky s životodárnou energií. Přesnost je dostačující, i když občas některý krok započte dvakrát nebo naopak některý vynechá. Pro základní orientaci o vaší lenosti to rozhodně stačí. Počty kroků za uplynulé období samozřejmě můžete zobrazovat v přehledném grafu, stanovit si nejrůznější fitness cíle a podobně.

Nokia_Lumia_630_displej_01Nokia_Lumia_630_displej_13Nokia_Lumia_630_displej_14

Oproti předchozím verzím Windows Phone najdete v 8.1 řadu míst s podrobným přehledem. Například v položce Inteligentní data vidíte, kolik megabajtů jste stáhli přes mobilní síť a kolik přes Wi-Fi, případně kolik dat si nárokovala ta která aplikace. Podobně Spořič baterie ukazuje, jak moc vyčerpávají váš telefon jednotlivé na pozadí spuštěné programy či služby.

Nokia_Lumia_630_displej_06

SIMku jednu, nebo radši dvě

Nokia Lumia 630 se prodává ve dvou verzích. Jedna z nich je klasická varianta pro jednu SIM kartu, námi testovaný kousek byl v provedení dualSIM. Dvě karty jsou do systému implementovány velmi přirozeně. Podobně jako v jednosimkových Windows najdete v telefonu dlaždici zpráv a dlaždici telefonu.

Nokia_Lumia_630_displej_12

Nově je ale v jejich pravém rohu uvedena číslice 1 či 2 podle toho, ke které SIM kartě se ta která dlaždice vztahuje. Je přitom samozřejmě, že i v dvousimkové verzi můžete využívat pouze jeden slot. Přebytečné dlaždice si zkrátka odepnete z hlavní obrazovky a u těch zbývajících se smíříte s malou číslicí.

Nokia_Lumia_630_displej_03Nokia_Lumia_630_displej_04Nokia_Lumia_630_displej_05

Shrnuto a podtrženo, hlavní výhodou Lumie 630 je její nízká cena a v patřičné variantě také podpora dvou SIM karet. Mezi nevýhody naopak patří poněkud horší hardwarová výbava, jen průměrný fotoaparát a na dnešní poměry malý displej, který ale může naopak řadu lidí nadchnout.

Graf ceny produktu Nokia Lumia 630 Dual poskytuje server Heureka.cz

Reklama