Microsoft Lumia 640 XL: velké pádlo za malý peníz [recenze]

Reklama

Plná nálož energie díky 3 000mAh baterii, obrovská plocha displeje 5,7 palců, plynulý systém Windows Phone. To jsou základní charakteristiky velkého mobilu Microsoftu.

Lumia_640_640XL_1

Lumia 640 XL

Rozměry: 158 × 82 × 9 mm, 171 g
Displej: 5,7″, 720 × 1280 bodů, 16 mil. barev, IPS LCD
Procesor, systém: 4 jádra, 1200 MHz, Windows Phone
Paměť, úložiště, karta: 1000 MB, 8000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi LTE
Další konektivita: NFC GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 13 Mpx, video: 1080p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Microsoft Lumia 640 XL Dual v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Lumia 640 XL se vyrábí hned ve 4 variantách, s podporou LTE a 3G, a pak v dual SIM verzích. My jsme testovali s jednou SIM a podporou LTE. S cenou hluboko pod 6 000 Kč může jít o zajímavý tip ke koupi, pokud toužíte po velké displeji a ještě přiměřené použitelnosti jako telefon. I když přiznávám rovnou, takového obra do kapsy sice dáte, ale budete to cítit neustále.

Lumia640XL_det_4Lumia640XL_det_3

Lumia 640 XL  má proti tradiční 640 displej větší o 0,7 palců, celkem tedy 5,7 palců. IPS technologie poskytuje výborný obraz za všech podmínek, nechybí podpora ovládání v rukavicích, automatické podsvícení, Glance Screen s informacemi i v pohasnutém stavu. K displeji nemám připomínek. Navíc jej chrání Gorilla Glass 3 a počítejte i s kvalitní černou díky technologii ClearBlack. Senzorová tlačítka pod displejem nehledejte, rozsvítí se až spolu s displeje ve spodním pruhu. Takto jsou dobře viditelná a citlivá stejně jako tlačítka na displeji.

Lumia640XL_det_2Lumia640XL_det_1

Plastová konstrukce na hranách trochu tlačí, líbilo by se mi větší zaoblení. Naopak se zase jistě drží v jedné ruce, když je o co prsty opřít. Telefon lze ovládat jednou rukou, ale někde v klidu, kdy d ovás někdo nestrčí. Lepší je ťukat do displeje oběma rukama a mobil pevně držet. Přece jen hmotnost 170 g není peříčko a mobil nestojí pár korun, aby se rozbil o zem. Design konstrukce nepřekvapuje už dlouho, zadní kryt se těsně drží konstrukce, možná byste sáhli po veselejších barvách, které také najdete v obchodech.

Lumia640XL_det_5Lumia640XL_det_6

Nad displejem opět nehledejme informační LED, tohle Windows Phone nepodporuje. Tlačítka se sešla na pravém boku, chybí spoušť fotoaparátu, k tomu tedy použijete displej a virtuální tlačítko. Boční klávesy se tiskou jistě a najdete je snadno i poslepu. Nahoře pak ještě sídlí 3,5mm jack a microUSB je naopak dole. Nabíjení přiloženou nabíječkou je pomalé kvůli nízké hodnotě výstupního proudu, doporučuji vyměnit za výkonnější. Sluchátka v krabičce s mobilem nejsou, výstup patří mezi to lepší, takže s klidem zapojte třeba kvalitní špunty.

Lumia640XL_1Lumia640XL_2Lumia640XL_3

Zadní kryt se dá vypáčit díky výřezu pro nehet, pak se odhalí úzká baterie s velkou kapacitou 3 000 mAh a sloty na microSD kartu a SIM kartu velikosti micro. Baterie má energie na rozdávání, sice se dlouho nabíjí, ale zase vydrží i dva dny při běžném zatížení s datovými přenosy, poslechem hudby, komunikací atd.

Lumia640XL_5Lumia640XL_6Lumia640XL_7

Z hardwarových specifikací trochu zamrzí 8 GB vnitřní paměti, hodilo by se více. Po spuštění totiž na aplikace a data zůstane ani ne polovina, což při natočení pár videí rapidně klesá. Navíc když si na kartu třeba stáhnete offline mapy pro pozdější využití. Plynulost oken systému je při 4jádrovém procesoru, grafice Adreno a 1 GB RAM bezproblémová. Plynulé jsou animace přechodů, souběh spuštěných aplikací apod.

Lumia640XL_9Lumia640XL_8

Samotné prostředí systému je intuitivní, výsuvná lišta obsahuje přepínače, tady se ukazují notifikace událostí, nové e-maily, zprávy atd. Přesouvání dlaždic a vytváření složek zvládne každý, stačí podržet a táhnout prst. Na dlaždice přenesete oblíbenou grafiku, na pohaslém displeji se mohou ukazovat ikony vybraných aplikací. Zkrátka v nastavení je spousta uživatelských možností, stačí si najít čas a zkoušet. Přidržením šipky zpět se zobrazí naposledy puštěné aplikace, takto se hned přesunete do jiné.

Lumia640XL_fotos_5Lumia640XL_fotos_6

Telefonování a využití datových přenosů nedělá žádné potíže, příznivá je hlasitost reproduktoru a citlivost mikrofonu. Při datech si užijete podporu LTE v místě pokrytí! Dobře funguje automatické připojování k Wi-Fi sítím bez nutnosti jejich hledání a přihlašování. Velký displej se dá použít při psaní delších textů. Tradičním silným místem je podpora offline navigace a Here map. I přes chybějící přidávání průjezdních bodů jde o výbornou navigaci pro auto i pěší s detailní databází.

Lumia640XL_fotos_4Lumia640XL_fotos_3Lumia640XL_fotos_2Lumia640XL_fotos_1

Pro focení je Lumia rozhodně vhodná, snímač pracuje bleskově, ostří i pořizuje snímky bez zádrhelů. Občas má sklo k přepáleným světlým místům (obloha, odlesky), nechybí ale výborná hloubka ostrosti a odpovídající barvy. I video 1080p je velmi dobré s vysokou kvalitou zvuku.

Perfektně zpracovaná konstrukce, velký displej, svižný chod systému a kvalitní multimédia. Co víc si přát? Pokud hledáte mobil s velkým displejem a nechcete mít zrovna Android, tahle Lumia vám udělá radost.

 

Reklama