Nevyznáte se ve všech výrazech, které jsou spojeny s používáním mobilních telefonů? Pak určitě uvítáte tento mobilní slovník, který z vás rychle udělá odborníka. Najdete zde všechny výrazy, které běžně používáme v recenzích, nebo se objevují u specifikací mobilních telefonů a tabletů.
A2DP
V nezkrácené podobě jde o anglický výraz Advanced Audio Distribution Profile. O A2DP se mluví v souvislosti s bluetooth, kdy za pomocí této technologie můžete poslouchat hudbu bezdrátově ve stereo kvalitě. Podporuje jej např. testované zařízení Nokia MD-310.
AptX
Kodek pro bezdrátový bluetooth přenos hudby, je zpětně kompatibilní s SBC. Vykazuje lepší kvalitu zvuku než tradiční SBC. Podporuje jej např. testované zařízení Nokia MD-310.
ARM
Plný název je Advanced RISC Machine. Jedná se o architekturu procesorů, vyvinutou stejnojmennou společností ARM. Najdete ji v některých mobilních telefonech.
AVRCP
Zkratka anglického výrazu Audio/Video Remote Control Profile. Stejně jako u A2DP se jedná o bluetooth profil, tentokrát ale slouží pro bezdrátové ovládání mobilních přístrojů.
Akcelerometr
Je to pohybové čidlo, které má na starosti automatické překlápění displeje, nebo může např. reagovat na otřesy, díky kterým mobil provede příslušnou operaci. Pokud jsou v telefonu akcelerometry dva, zvládají odhadnout jakýkoliv náklon telefonu, ovšem vždy jen ve dvou osách (otáčení telefonu na rovné desce nijak nedetekují, k tomu je zapotřebí ještě elektronický kompas nebo gyroskop).
Aktivní krytka
Jedná se o část telefonu, která chrání objektiv fotoaparátu. Aktivní se jí říká z toho důvodu, protože se po jejím odsunu automaticky aktivuje možnost pořízení fotografie.
Aktivní pohotovostní režim
Jedná se o podobu základní obrazky, ze které může uživatel díky různým zkratkám a widgetům rychle přistupovat k funkcím telefonu, aniž by je hledal v hlavní nabídce. Aktivní pohotovostní režim má ve své specifické podobě každý smartphone.
Aktivní/pasivní držák
Pasivní držáky slouží pro uchycení mobilního přístroje na skle automobilu. Aktivní držáky k této funkci přídávají ještě vlastní konektory a napájení, které uchopenému zařízení dodává energii.
Android
Operační systém pro tablety a smartphony, které vyvinul Google ve spolupráci s dalšími velkými mobilními výrobci. V současnosti pro něj seženete telefony všech cenových relací, součástí je napojení na služby od Googlu, stejně jako možnost nákupu desetitisíce aplikací.
AppStore
Obchod s aplikacemi, který provozuje společnost Apple pro majitele zařízení s operačním systémem iOS. Aplikace v obchodu musí projít schvalovacím procesem, aby byla zajištěna jejich bezpečnost. AppStore je prvním takto koncipovaným obchodem s programy, který se dočkal masové obliby.
Bada
Operační systém vyvíjený společností Samsung. Stejně jako konkurence nabízí aktualizace i obchod s aplikacemi. Vývoj a představování nových verzí ale není tak rychlé jako u jiných platforem.
Black List / White List
Jsou to seznamy telefonních čísel, která se vám buď nemůžou dovolat (Black List), nebo se vám naopak jako jediná mohou dovolat (White List). Seznamy (především Black List) bývají součástí některých telefonů, existují ale spíše v podobě aplikací pro jednotlivé operační systémy. V závislosti na funkčnosti dokážou blokovat nejen hovory, ale i zprávy.
Bluetooth
Slouží pro bezdrátovou komunikaci na krátkou vzdálenost mezi dvěma zařízeními. Může se jednat o dva mobily, mobil a bezdrátová sluchátka, mobil a počítač atd.
BTS
Zkratka anglického výrazu Tranceiver Station. Jedná se o základnovou stanici sítě GSM, která přijímá a přenáší rádiový signál z mobilních telefonů, bez kterého by nešly uskutečnit hovory, zprávy a nefungovaly by ani některé typy datových přenosů.
CDMA
Z anglického originálu Code Division Multiple Acces. V souvislosti s mobilními telefony ji lze chápat jako bezdrátovou datovou síť.
ClearBlack
Jedná se o technologii použitou u některých displejů. Věrněji vykresluje černou barvu a snižuje odlesky.
CSTN
Je to pasivní zobrazovací technologie u displejů. Má horší podání barev i čitelnost. Dnes už se takřka nepoužívá, narazit na ni můžete hlavně u starších telefonů.
Dotovaný telefon
Telefon, který operátor nabídne zákazníkovi za zvýhodněnou cenu. Většinou si takto pojišťuje, že u něj uživatel zůstane i nadále a musí mít určitou výši měsíční útraty.
DPI
Dots Per Inch určuje jemnost displeje. Vyjadřuje, kolik obrazových bodů se vejde do jednoho palce. Odpovídá poměru mezi rozlišením displeje a jeho velikostí.
DRM
Anglický výraz Digital Rights Management, tedy cosi jako Správa digitálních práv. Jde o metody kontroly používání obsahu digitálních médií. Typickým příkladem je hudba s DRM, která nejde přehrát na jiném zařízení než tom, na který byla stažena.
Dual core
Výraz pro dvoujádrový procesor. Jde vlastně o dva procesory s určitou frekvencí na jednom čipu. Dual core mobily nabízejí vyšší výkon, zatím ale není tolik aplikací, které by je dokázaly využít.
EDGE
EDGE je technologie pro bezdrátové přenášení dat s teoretickou rychlostí až 384 kb/s. V praxi se ale maximálně dostanete k 200 kb/s. EDGE nabízí všichni čeští operátoři, je součástí výbavy naprosté většiny telefonů.
Exchange / Microsoft Exchange
Přístup k datům (obvykle e-mailům) ve firemní síti za pomocí speciální aplikace v telefonu.
EXIF
Zkratka anglického Exchangeable Image File Format. Jedná se o soupis specifikací obrázků pořízeného z fotoaparátu. Může obsahovat informace o místu vytvoření (tzv. geotagging) a použitém nastavení.
Firmware
Firmware je základní ovládací program pro mobilní telefony. Výrobci často nabízejí jejich aktualizace s opravami chyb apod.
Flash / Flash Player
Přehrávání animací a multimediálnímu obsahu z internetových stránek. Mobilní internetové prohlížeče bez podpory flash nedokážou zobrazit úplnou stránku, místo animací většinou zůstává prázdné okno.
FM tuner
Součást hardwarové specifikace mobilu, pomocí které můžete naladit rádiové stanice. Většinou je zapotřebí připojit sluchátka (i když mobil bude hrát z hlasitého reproduktoru), protože slouží jako anténa.
FUP
Z anglického Fair Usage Policy. Vyjadřuje množství dat, které můžete do mobilu stáhnout přes mobilní sítě za určité časové období. Pokud hranici překonáte, operátoři vám většinou (na omezenou dobu) sníží rychlost příjmu dat.
Geotagging
Pokud má mobil GPS a fotoaparát, v nastavení focení můžete většinou zvolit, že bude v EXIF fotek zapsáno místo jejich vytvoření.
Glonass
Konkurence pro GPS, který se vyvíjí v Rusku. Slouží k určování polohy. V mobilech na českém trhu se s touto funkcí zatím nesetkáte.
Google Latitude
Jde o funkci v aplikaci Google mapy sloužící pro zobrazení aktuální polohy přátel. Ty musí s Latitude pochopitelně souhlasit a telefonu tuto funkci povolit.
GPRS
Jeden ze způsobů bezdrátového přenosu dat do mobilu a z mobilu. GPRS funguje v rámci mobilní sítě GSM. I když existuje GPRS v různých rychlostech, jedná se dnes už zastaralý způsob přenosu dat, který se používá pouze pokud není k dispozici rychlejší technologie (EDGE, HSDPA aj.).
GPS
Zkratka anglického Global Positioning System. Je to systém přesného určování polohy pomocí satelitů, ze kterých přijímá mobilní zařízení signály.
Gyroskop
Gyroskop slouží pro určování směru, navigaci a polohy přístroje v prostoru. V telefonech se nejčastěji setkáte s tříosým gyroskopem, což je čip s miniaturními pohyblivými křidélky, která si při pohybu naklánějí.
HD video
High Definition video. Telefony s touto funkcí natáčí video alespoň v rozlišení 720 × 480 bodů (označováno jako 720p). Nejlepší telefony zvládají Full HD video (1080p) s rozlišením 1920 × 1080 bodů.
Handsfree
S handsfree můžete telefonovat aniž byste museli držet telefon u ucha. Zařízení existuje v drátové i bezdrátové podobě. Typickým handsfree je bluetooth sluchátko, či sluchátka na kabelu.
HSDPA
Zkratka z High Speed Dowlnoad Packet Access. Technologie umožňující rychlé stahování dat v 3G sítích (UMTS).
HSPA+
Upravená 3G síť nabízející stahování dat až do rychlosti 21 Mbit/s.
HSUPA
Zkratka High Speed Upload Packet Access. Ekvivalent k HSDPA, tentokrát jde ovšem o rychlé odesílání dat.
IM (Instant Messaging)
Internetová služba pro okamžitou komunikaci s uživateli prostřednictvím zpráv, zasílání souborů, videohovorů. Ukázkou je třeba Skype.
IMEI
Lze ho chápat jako výrobní číslo mobilu a jeho jednoznačný identifikátor. V případě krádeže lze se znalostí IMEI kradený mobil zcela zablokovat. IMEI je většinou zapsáno pod baterií, lze ho také zjistit i vyťukáním kódu *#06#.
Infraport, IrDA
Správné označení je infračervený port. Technologie přenosu dat na krátkou vzdálenost, která již byla nahrazeno bluetooth. Mobilní telefony už dnes infraport nemívají.
Internet 4G
Marketingový název, který používá operátor T-Mobilu pro svou datovou síť CDMA. Pro využití je potřeba speciální zařízení, pro mobily se nevyužívá.
iOS
Název operačního systému použitého v mobilních telefonech a tabletech společnosti Apple.
Jailbreak
Výraz pro nelegální odemknutí telefonu za účelem instalace výrobcem neschválených aplikací. Jailbreak byl dříve hodně populární u telefonů iPhone, ale výraz lze použít i u jiných přístrojů.
Java
Platforma, pro kterou si můžete do telefonu nahrát jednoduché aplikace a hry. Technologií Java jsou vybaveny i telefony bez otevřeného operačního systému napříč všemi značkami. Možnosti Java aplikací jsou ale podstatně chudší než u konkurence s otevřenými operačními systémy.
Kapacitní dotekový displej
Displej, který pro své fungování využívá vodivosti lidského těla. Při dotyku lidského těla vznikne na displeji tzv. kapacita, přes kterou se uzavře elektrický obvod a přesně určí místo dotyku. Výhodou je mechanická odolnost a lehkost ovládání. Kapacitní technologie jasně převažuje u současných smartphonů.
Kredit
Finanční částka, kterou můžete použít na telefonní služby v mobilu. Po jejím vyčerpání musíte kredit dobít. Existují ale i výjimky v podobě kreditních tarifů, kdy částku zaplatíte až v rámci měsíčního vyúčtování.
LED
Light Emitting Diode se používá pro osvětlení fotografovaných scén. Občas bývají telefony vybaveny i dvěma diodami, LED může posloužit také jako svítilna.
Li-Ion/Li-Pol
Dva základní typy baterií v mobilních telefonech. Li-Ion je lithium-iontový typ akumulátorů, který se používá mnohem častěji Li-Pol je lithium-polymerový typ akumulátorů.
Maemo
Operační systém s Linuxovým základem. Nejznámější je v souvislosti s Nokií N900. Po spojení s platformou Moblin vznikl nový název Meego.
MarketPlace / Windows Marketplace
Obchod s aplikacemi určenými pro operační systém Windows Phone 7.
Mass Storage (USB Mass Storage)
Možnost automatického připojení libovolného zařízení k počítači, kdy se toto zařízení automaticky ukáže jako disková jednotka, na kterou se mohou nahrávat data.
Meego
Operační systém, na kterém spolupracovala Nokia a společnost Intel. Nejznámějším přístrojem (a dost možná i jediným) je Nokia N9.
MicroSDHC
Karta MicroSD s vylepšenou kapacitou paměti (2–32 GB) a většinou i rychlejším zápisem dat.
Micro SIM
Zmenšená verze SIM karty. Zatím se objevuje jen v několika telefonech. K micro SIM se dá koupit redukce, která umožňuje umístění karty i do standardně velkého slotu pro SIM.
MicroUSB
Všeobecně používaný tvar konektorů na mobilních telefonech, který se používá pro spojení s počítačem.
Minimální plnění
Základní částka, kterou se zavazujete každoměsíčně utrácet za služby nabízené operátorem. Je spojena s výhodnějšími cenami při koupi nového telefonu.
Multitasking
Schopnost chodu více aplikací současně. Existuje i neplnohodnotný multitasking, který umožňuje současné fungování jen u vybraných aplikací.
Multitouch
Ovládání displejů více dotyky současně. V této souvislosti se mluví i o pinch zoom, což je rychlé přiblížení či oddálení vybrané informace tahem dvou prstu od sebe nebo k sobě.
NFC
Pochází z anglického výrazu Near Field Communication. Umožňuje bezdrátovou komunikaci mezi dvěma zařízeními pouhým přiblížením k sobě. Začíná se používat pro platby mobilem.
OLED
V plném znění Organic Light Emitting Diode. Jedná se o typ displeje který tvoří mřížka LED diod. Výhodou je velká svítivost a jasné barvy, nevýhodou energetická náročnost. Existuje i Ultra OLED, který nabízí zlepšenou čitelnost a menší odrazy, nebo AMOLED
Ovi
Ovi byl název pro balík služeb poskytovaných společností Nokia. Existovaly Ovi mapy, Ovi obchod, Ovi Suite atd. Nokia se ale posléze rozhodla služby přejmenovat a Ovi postupně odstranit. Takže nověji nabízí Nokia mapy, Nokia obchod…
Proximity senzor
Používá se také senzor přiblížení. Slouží k vypnutí dotykového displeje, pokud k němu při telefonování přiložíte tvář. Nedojde tak k nechtěnému stisku tlačítka.
Push notifikace
Občas se využívá, pokud telefon nepodporuje multitasking. Push notifikace upozorní na změnu v aplikaci (nová aktualizace, zpráva ze sociální sítě atd.).
QWERTY klávesnice
Klávesnice u telefonů, která má stejné rozložení tlačítek jako u počítačové klávesnice. Místo QWERTY občas narazíte i na QWERTZ.
Palce (“)
Jednotka určující velikost displeje. 1 palec = 2,54 cm.
Paušál
Pravidelný poplatek za používání mobilního telefonu. Účtuje se po měsících.
Paměť ROM/RAM
Dva typy pamětí v telefonech. RAM (Read Only Memory) slouží pro chod systému a nainstalovaných aplikací a nedá se dále rozšířit. ROM (Read Only Memory) slouží jako úložiště pro data. Ať už ta, která pro sebe využijí programy, tak ty zabraná uživatelskými daty. Pozor udávané hodnoty paměti u mobilních telefonů neznamenají, že máte celou tuto paměť k dispozici. Dělíte se o ni se systémem. Především u RAM máte k dispozici méně než polovinu udávané hodnoty!
Paměťová karta
Místo pro ukládání dat. V telefonech se momentálně v drtivé většině používá MicroSDHC.
Podcast / Podcasting
Záznam umístěný na internetu, který se dá pomocí speciálního programu stáhnout a nahrát do telefonu. Nahrání mnohdy probíhá i automaticky, stačí se přihlásit k odběru podcastu.
Předplacená karta
Alternativa k paušálu. Místo pravidelné placení si dobíjíte kredit vždy, když vyčerpáte částku za využívání služeb operátorů. Platíte jen co provoláte/propíšete atd. Předplacené karty mají většinou vyšší sazby, ale jak často budete dobíjet, závisí jen na vás.
Přenos čísla
Služba operátorů umožňující převést si své číslo od jednoho operátora k jinému. Změní se tedy poskytovatel, číslo zůstane stejné.
RDS
Zkratka z anglického Radio Display System (RDS) umožňující zobrazovat textové informace na displejích přijímačů, které RDS podporují.
Retina displej
Označení displeje, který používá Apple iPhone 4 a 4S. Má vysoké rozlišení (960 × 480 bodů), jasné barvy a výbornou čitelnost.
Rezistentní dotykový displej
Dotykový displej reagující na tlak. Displej pokrývá membrána a pod ní umístěná dotyková vrstva. Při tlaku se membrána prohne a dotkne se spodnější vrstvy. Takto se lokalizuje, kde k dotyku došlo. Tento typ displeje se používá jen u levnějších dotykových mobilů a dnes už není příliš častý.
Rozlišení displeje
Znamená počet obrazových bodů na displeji. Většinou je to počet sloupců × počet řádků. Telefony nabízejí displeje s nejrůznějším rozlišením, mnohdy vyjádřeným zkratkou. Uvedeme aspoň ty nejčastější: QVGA (320 × 240), HVGA (320 × 480), VGA (640 × 480), WVGA (800 × 480)
Rozlišení fotoaparátů
Rozlišení fotoaparátů se uvádí v počtu megapixelů, kdy 1 Mpx = 1 milion pixelů. Když má fotoaparát např. rozlišení 3,1 Mpx, znamená to, že má 3 145 728 pixelů (2048 × 1536).
RSS
RSS čtečka bývá často součástí internetového prohlížeče, občas je to i samostatná aplikace. Slouží k automatickému sledování nových článků z vybraných internetových stránek. RSS vám ukáže nadpis a perex článku a umožňuje rychlý přechod k celému článku na příslušnou stránku.
SAR
Vyjadřáje množství elektromagnetické záření, které mobil vyzařuje. Limit může mít maximální hodnotu 2 W/kg. Konkrétní hodnota se uvádí v manuálech. I přes negativní pověst se zatím žádná škodlivost SAR neprokázala.
SBC
SubBand Codec – kodek používaný pro bluetooth přenos hudby z mobilu do bezdrátových sluchátek či přijímače. Obsahuje jej např. testované zařízení Nokia MD-310.
Sense/HTC Sense
Grafické prostředí ve smartphonech od společnosti HTC.
Senzor/čidlo osvětlení
Senzor reguluje intenzitu podsvícení klávesnice a displeje podle okolních světelných podmínek.
SIM, SIM karta
Malá kartička, která se vkládá do telefonu a je na ní uloženo vaše telefonní číslo a některé funkce od operátora. SIM se chrání hesly zvanými PIN a PUK.
Síť třetí generace
Také se jí říká 3G síť, nabízí především rychlejší datové přenosy než starší GSM. Síť třetí generace intenzivně budují všichni naši operátoři.
Smartphone
Telefon s otevřeným operačním systémem, který umožňuje instalaci aplikací. Nejčastějšími operačními systémy u smartphonů jsou Android, iOS, Symbian, Windows Phone a Bada.
Snapdragon
Procesory, které se používají v některých značkách mobilních telefonů. Mohou mít různou architekturu i frekvenci.
Swype
Psaní textu taháním prstu po displeji s klávesnicí. Bývá buď přímo součástí telefonu, nebo jde stáhnout jako samostatná aplikace.
Symbian
Operační systém, který se používá především u smartphonů společnosti Nokia. Existuje v různých verzích, historicky v dotykové i nedotykové podobě. Poslední verze nesou označení Anna a Belle, dřív jste se mohli setkat třeba s názvem S60 5th Edition.
Šedý dovoz
Telefony z šedého dovozu nejsou oficiálně určeny pro český trh. Chybí originální záruční list, reklamaci můžete provést jen u prodejce. Tyto telefony bývají levnější, ale jejich nákup představuje riziko.
Tablet
Zařízení stojící mezi mobilním telefonem a notebookem. Má velký dotykový displej a operační systém. Ne ve všech případech je přítomný telefonní modul, naopak nechybí nějaká forma datových přenosů.
Tarif
Souhrn služeb poskytovaných od operátora. Může mít formu předplacené karty, paušálu, dat, jeho součástí mohou být i různé balíčky se službami.
T9
Technologie pro rychlejší psaní textu. Každé písmeno znamená stisk jedné klávesy a telefon podle slovníku odhaduje jaké slovo se snažíte napsat. Někdy bývá slovník s diakritikou a zprávy tak zkracuje.
Tethering
Sdílení internetu s pomocí technologie Wi-Fi. Jedno zařízení slouží jako přístupový bod, ostatní se k němu připojují.
TFT
Z anglického Thin Film Transistor. Typ displeje založeného na technologii tekutých krystalů. TFT displeje patří mezi současný standard.
Touchpad
Dotyková plocha pro ovládání mobilních telefonů. Obvyklejší je u notebooků.
TouchWiz
Grafické prostředí, které naleznete v telefonech Samsung (smartphonech i těch bez operačního systému).
TV-out
Televizní výstup na telefonech v podobě 3,5mm jacku. Na TV si můžete prohlížet fotky nebo videa umístěná v mobilu.
Účtovací období
Časový úsek, za který vám operátor sčítá vaši celkovou útratu, nebo odečítá provolané minuty, zprávy, data atd. Většinou se jedná o jeden měsíc, nikoliv nutně kalendářní.
UMTS
Anglický výraz Universal Mobile Telecommunication System. Jedná se o označení sítí třetí generace (3G) s rychlejšími datovými přenosy.
URL
Anglický výraz pro Uniform Resource Locator, přesný řetězec znaků vedoucí k cíli v internetu. Jde o internetový odkaz např. https://www.mobinfo.cz/forum/.
USB
Rozhraní USB se používá pro propojení s počítačem. Nejčastějším konektorem je microUSB.
USB OTG
K telefonům s touto vlastností lze připojovat další zařízení, např. klávesnici, myš atd.
Volné minuty
Množství minut, které můžete v rámci svého tarifu provolat „zadarmo“. Volání se může vztahovat jen na určité období nebo konkrétní síť.
Wi-Fi, WLAN
Zkratka anglického Wireless Fidelity. Wi-Fi se používá pro bezdrátový přenos dat a k přístupu na internet. Takto přenesená data se neplatí operátorovi, mnohé Wi-Fi sítě ale bývají zaheslované.
Widget
Aplikace umístěná na pohotovostním displeji. Nepředstavuje zkratku k programu v nabídce, ale svou funkci vykonává přímo na displeji.
Windows Phone
Operační systém, za jehož vývojem stojí Microsoft. Objevuje se na telefonech různých značek, oproti konkurenci má jednotné grafické prostředí.
Xenonový blesk
Občas se používá místo LED diody. Má větší jas i dosah, funguje ale jen při stisku spouště.