Mobinfo.cz » O2, Operátoři, T-Mobile

Podepsáno: T-Mobile a O2 vybudují LTE síť společně


V únoru operátoři O2 a T-Mobile oznámili, že začali vyjednávat o sdílení sítí LTE. 2. května tato jednání završili podpisem příslušných smluv, co nevidět zahájí testování a nejpozději v druhé půlce tohoto roku chtějí rozjet komerční provoz.

Oba operátoři si navíc podobné řešení vyzkoušeli v případě sítě 3G, o jejíž provoz a dobudování se podělili přesně stejným způsobem. Princip je takový, že každou část území pokrývá svými vysílači jen jeden operátor. Stožáry, antény a péči o nich zajišťuje vždy buď T-Mobile nebo Telefónica. Zbytek sítě, tedy zejména veškeré centrální prvky, má ale každý z operátorů vlastní, díky čemuž může nabízet svým zákazníkům trochu jiné služby a rychlosti, než ten druhý.

Když už je řeč o rychlostech, operátoři se dohodli, že pro začátek bude v celé republice dostupná rychlost minimálně 75 Mb/s pro download a 25 Mb/s pro upload; do budoucna se samozřejmě bude navyšovat. V nejbližších týdnech proběhnou první testy, které by samozřejmě vzhledem ke zkušenostem z 3G neměly trvat nijak dlouho. Komerční provoz sdílených LTE sítí by měl být zahájen v průběhu druhého pololetí letošního roku.

O2 vybuduje vysílače ve východní části republiky, T-Mobile se postará o pokrytí západu. Prahu a Brno si pokryjí oba operátoři samostatně, podobně jako tomu bylo u 3G. Ještě jednou opakuji, že sdílení se týká jen vysílačů, veškerá další síťová infrastruktura bude budována jako dosud odděleně. Výsledkem by mělo být výrazně rychlejší pokrývání republiky.

Reklama

Comments Closed

Chytré držáky mobilních telefonů do auta, na kolo a na běhání zakoupíte v eshopu Kabelmanie.cz. | Reklama