Samsung vsadil na osvědčené tvary a funkce, zvětšil displej, vylepšil hardware. Galaxy S 4 může sloužit jako předražený ovladač na televizi.
Samsung Galaxy S 4 se svým příchodem zařadil mezi nejlepší telefony na trhu. Velkým 5palcovým displejem splnil sny nejednomu zájemci o telefon s pořádně velkým zobrazovačem, který se ještě slušně vejde do kapsy u kalhot. Do novinky výrobce vložil o něco lepší hardware, než známe u předchozího Galaxy S 3, přibyly nové funkce k ovládání mobilu gesty. A to je vše, za bezmála 17 tisíc korun.
Samsung Galaxy S 4 16 GB |
|
![]() |
|
Rozměry: 137 × 70 × 8 mm, 130 g | |
Displej: 5″, 1080 × 1920 bodů, 16 mil. barev, Super Amoled | |
Procesor, systém: 1900 MHz, Android | |
Paměť, úložiště, karta: 2000 MB, 16000 MB, ano | |
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi | |
Další konektivita: NFC GPS microUSB 3,5mm jack | |
Fotoaparát: 13 Mpx, video: 1080p autofokus blesk | |
Podrobné specifikace | |
Aktuální cena Samsung i9505 Galaxy S 4 16GB v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, ) |
Společně s telefonem jsme obdrželi na test zajímavé pouzdro S-View, jeho recenzi najdete v tomto článku.
Konstrukce
Telefon dostal osvědčenou konstrukci předchůdce, výrobce se asi bojí experimentovat, nebo to jednoduše funguje, proč měnit. Displej narostl na 5 palců, zůstala technologie Super AMOLED. Konstrukce je kompletně plastová, včetně zadního tenkého krytu bateriového prostoru. Rámeček telefonu tvoří šedivý plast, celkově to s bílou testovanou barvou pěkně ladí.
Pevnost konstrukce mne zklamala tím, že telefon lze docela snadno prohnout na obě strany a to viditelně o pár milimetrů. Dokážete si představit, co mobil dělá při umístění v kapse kalhot? Design jinak nepřekvapuje, nad displejem se nacházejí potřebná čidla, vlevo od reproduktoru se schovává informační dioda, která umí neúnavně blikat modrým světlem.
Displej podporuje ovládání v rukavicích, dokonce tu je podpora ovládání bez dotyku, kdy stačí mít prsty těsně nad povrchem. Funguje ale jen někde a lepší a rychlejší je klasika. Čitelnost na slunci je výborná, barvy jsou živé, zkrátka tradiční AMOLED. Regulace jasu občas pozlobí, lze ji mít aktivovanou a ještě manuálně přidat pár stupňů jasu, je to jistější, že uvidíte vždy. Počítejte ale s tím, že večer displej září až moc.
Pod displejem sídlí nedosvícené tlačítko návratu na domácí pohotovostní displej, po stranách se bílým světlem rozzáří dvě další senzorová tlačítka. Dobu podsvícení lze regulovat v nastavení, na slunci vidět nejdou, hodily by se grafické symboly.
Levá strana poskytuje potřebný ovladač hlasitosti, zámek mobilu je naopak napravo. Stisk tlačítek je příjemný a jistý. Nahoře pak zapojíte přibalené špunty do 3,5mm jacku, a microUSB nabíječku upotřebíte dole.
Nepochopitelně telefon nenabízí manuální spoušť, vše řeší ťukání do displeje. Záda mobilu z tenkého plastu se nijak neprohýbají, nic nevrže. Snímač s LED bleskem mají své místo ve středu konstrukce. Jediný hlasitý reproduktor najdete o něco níže pod klasickou mřížkou. U vlajkové lodi bych čekal třeba stereo reproduktory po stranách, takhle se zvuk zbytečně tlumí při položení na stůl apod.
Kryt se dá vypáčit nehtem díky výřezu na straně. Pak od mobilu odstřelí a ukáže velký akumulátor a sloty SIM a microSDHC karet. Kapacita 2 600 mAh je větší než u modelu S 3, větší displej vyžaduje více energie. Během používání jsem byl se spotřebou spokojený. Není problém být dva dny bez nabíječky. V telefonu navíc najdete řadu nastavení, jak se má mobil chovat při nízkém stavu energie apod.
Hardware, systém, funkce
S Galaxy S 4 se neztratíte v žádné datové síti v ČR, k přenosu dat poslouží také NFC, bluetooth, DLNA sdílení, funkce S Beam mezi zařízeními Samsung. Telefon obsahuje 4jádrový procesor Qualcommm s taktem 1,9 GHz, který doprovází 2 GB RAM a grafický čip Adreno. V telefonu se nachází 16 GB vnitřní paměti, k níž připočtete dokoupenou kartu microSDHC.
Hardware pohání prostředí Androidu 4.2.2 s nadstavbou TouchWiz. O svižném chodu to samozřejmě celé je, počítejte s plynulými efekty, vše je krásné rychlé a pohodlné. Výrobce doslova umí zahltit nastavením nejrůznějších možností odemykání telefonu. Lze to různými tahy, kódem, ale také hlasem, obličejem, kombinacemi všeho možného, milovníci bezpečnosti budou nadšeni.
Zamykací displej nabízí zástupce aplikací ve spodní liště k okamžitému spuštění. Když potáhnete displej do stran, najdete další 3 displeje s možností umístění dalších zástupců. Po odemknutí telefonu se dostanete na jeden z několika pohotovostních displejů, stanovit můžete, který je ten domovský.
Další zástupce aplikací najdete u spodního okraje, aktivovat lze výsuvnou lištu z levé strany. Možností úpravy je opravdu mnoho. Líbí se mi výsuvná informační liště v kompletním seznamem přepínačů všeho možného, co telefon podporuje. Vůbec není potřeba chodit do nastavení, jednoduše stisknete tlačítko a je zařízeno. Tamtéž se nachází regulátor jasu displeje.
Umisťování widgetů a zástupců na displeje nijak nepřekvapí, stejně jako vzhled hlavní nabídky. Hodí se roztřídění na aplikace standardní výbavy a ty stažené. Přehledně se dá listovat mezi spoustou widgetů. Výrobce do základu uložil pár aplikací, jde o další obchod s aplikacemi S Hub, také tu je fitness S Health, hodit se může WatchOn, která přes infračervený port na horní straně mobilu ovládne vaši TV. Přepínat tak můžete třeba kanály, ovládat hlasitost.
Samsung vložil do vlajkové lodi inovace v podobě množství možností ovládání telefonu gesty. V nastavení je spousta posuvníků, kterým aktivujete různé praktické i méně praktické řešení. Třeba pro tažení zástupců nebo widgetů stačí je držet prstem a pohybem telefonu doleva/doprava se posunují po displejích. Naklánění mobilu umí zahájit hovor s kontaktem, který máte na displeji, stačí mobil přiložit k uchu. Dále jsem například používal volbu, že nepohasne displej do té doby, co se na něj dívám. Bezdotykové ovládání funguje hlavně v prohlížeči, kdy pohybem prstu nad displejem roluje stránka. Snímání vašich očí pracuje při sledování videa, umí se zastavit, jakmile odvrátíte hlavu bokem. Naklánění hlavy se snímá pro posun stránky v prohlížeči a další možnosti si osvojíte po menším tréninku. Obecně to vše pěkně funguje, pokud na vás mobil dobře vidí. Při používání telefonu upřednostňuji dotykové ovládání a tak mne tyto vychytávky nechaly dost chladným.
O systému Android s Touchwiz si přečtěte třeba v recenzi Samsungu S III Mini, aplikace se shodují. Také opět chybí čárka v editoru zpráv… Telefon se nepochybně hodí pro zábavu, líbí se mi hudební přehrávač, sluchátka hrají navíc skvěle, není důvod kupovat jiná. Základní přehrávač videa podporuje české titulky, nemusíte hledat jiný. Galaxy spolehlivě plní úlohu pracovního stroje pro organizaci času i po internetu a komunikace přes e-mailové spojení.
Pro focení se hodí náramně (tedy kromě absence spoušti), aplikace je hodně propracovaná s jednoduchou nabídkou režimů hned v základním rozhraní. Odtud také nahrajete fullHD video. Výkon fotoaparátu je velmi dobrý, aktivovat lze stabilizaci obrazu, nabízí se řada manuálního nastavení a úprav.
Závěr
Majitelé Galaxy S 3 určitě nemají důvod šetřit na novinku. O tolik větší displej není a pár vylepšení je nalákat nemusí. Nová vlajková loď zaujme určitě kvalitním displejem, dobrou výdrží a několika šikovnými možnosti ovládání gesty. Nepochybně spolehlivý telefon udělá radost v oblasti multimédií.