Mobinfo.cz » Operátoři, T-Mobile

T-Mobile chce zrušit SIM karty, nahradí je eSIM


Kdysi dávno neměly telefony SIM karty vůbec. Jakmile jste si koupili nový mobil, měli jste rovnou nové číslo. T-Mobile pracuje na systému eSIM, který by fungoval lépe.

Telefony, o kterých je řeč, se používaly v Česku v síti NMT, kterou začaly v roce 1996 nahrazovat modernější sítě GSM a telefony se SIM kartou. Právě malý kousek plastu obalující čip umožnil do té doby nevídanou věc – přenášet telefonní číslo mezi různými telefony.

T-Mobile se v rámci skupiny Deutsche Telekom pokouší o návrat do starých časů, ovšem s novými technologiemi. Vyvíjí totiž tzv. eSIM, kterou chce uvést na trh už v příštím roce. Předpokládá přitom, že klasické plastové SIM do deseti let zmizí z povrchu zemského.

Jak taková eSIM funguje? Veškeré informace o zákazníkovi, které až dosud nesl samostatný čip v SIM kartě, budou nově uloženy přímo v telefonu. Do něj se dostanou přes mobilní síť operátora. Zákazník uzavře s operátorem smlouvu a dostane „virtuální SIM“ v podobě QR kódu. Jakmile ho naskenuje do mobilu, ten si sám zjistí vše, co je potřeba.

Smlouva může být uzavřena na více zařízení, takže kromě mobilu můžete mít eSIM třeba v tabletu, chytrých hodinkách, kameře připojené k alarmu nebo navigaci v autě. Další zařízení se připojují buď stejným způsobem, nebo získají potřebné informace od prvního registrovaného zařízení přes bluetooth či Wi-Fi.

Standard eSIM je navrhován jako otevřený, takže pokud se ho Deutsche Telekomu podaří prosadit, budou ho moci používat jak výrobci mobilů, tak další operátoři.

Reklama

Comments Closed

Chytré držáky mobilních telefonů do auta, na kolo a na běhání zakoupíte v eshopu Kabelmanie.cz. | Reklama