Mobinfo.cz » O2

Telefónice mírně klesl zisk, zvyšuje se podíl smartphonů


Telefónica zveřejnila finanční výsledky za první pololetí 2012. Za šest měsíců vydělala 3,254 miliardy korun čistého zisku po odečtení veškerých investic, nákladů a odpisů. Vzrostl počet zákazníků, zvýšil se i podíl smartphonů mezi používanými telefony. Detaily uvnitř.

O2 zveřejnilo své neauditované finanční výsledky za první pololetí letošního roku, tedy období leden až červen včetně. Výsledky obsahují informace o činnosti všech divizí Telefóniky, tedy např. i divize pevných linek nebo slovenské dceřiné společnosti. Pokud není uvedeno jinak, následující text se týká jen mobilních telefonů.

Za první pololetí vzrostl počet zákazníků s mobilem od O2 o 2 %, dosáhl počtu 4,968 milionu. Z nově prodaných telefonů bylo 65 % s operačním systémem, podíl smartphonů v síti O2 se tak opět zvýšil, tentokrát na 23 %. (Otázkou ale zůstává, kolik uživatelů používá smartphone skutečně jako smartphone, a kolik ho bere jako drahý běžný telefon.)

O2 se ve své zprávě chlubí nárůstem zákazníků s paušálním programem (o 5,3 %), kteří jsou samozřejmě důležitější, protože hůře odcházejí a více utrácejí. To potvrzuje i průměrná útrata ARPU, která je pro zákazníky s paušálem 530,30 Kč (o 9,4 % méně než loni), zatímco u zákazníků s předplacenými kartami pouze 181,40 Kč. Průměrně pak mobilní zákazník O2 utratí každý měsíc 396,50 Kč (pokles oproti loňsku o 7 %).

Příjmy z mobilní divize činily 12,345 miliardy korun, což je o 4,5 % méně než za loňské první pololetí. O2 zajímavě rozlišuje příjmy z paušálních poplatků (4,07 miliardy korun, nárůst o 1,5 %) hovorného (3,092 miliardy korun, pokles o 11,8 %) a příjmy z ostatních služeb (3,51 miliardy korun, přibližně stejně jako loni). V poslední jmenované kategorii pak ještě poukazuje na pokles příjmů ze zpráv SMS a MMS a naopak nárůst příjmů z datových přenosů (10,5 % meziročně).

Investice (bez zahrnutí akvizice části podniků) dosáhly v prvním pololetí 2012 výše 2 173 miliardy korun (meziročně o 9,7 % méně). V tomto případě bohužel Telefónica nerozlišuje investice do své 3G sítě (pokrývá nyní 76 % populace) od investic do pevných sítí nebo slovenské pobočky.

Celkové příjmy všech divizí činily v prvním pololetí 25,165 miliardy korun, o 2,8 % méně než loni, z toho marže tvořila 40,5 % a čistý zisk po odečtení veškerých nákladů již zmiňovaných 3,254 miliardy korun (o 9,9 % méně než za první pololetí loňského roku).

Reklama

Comments Closed