Vyvedená střední třída: Sony Xperia L1

Reklama

Sony Xperia L1 míří cenově do střední třídy, svou funkční výbavou ale zaujme i nejednoho náročnějšího zákazníka. Nabídne velký displej, LTE, dostatečný výkon a operační systém Android.

Již na první pohled zaujme Sony Xperia L1 displejem sahajícím na bocích až k okrajům těla přístroje. Není to sice vyloženě bezrámečkový design, jako mají nedávno představené novinky, má k němu ale slušně nakročeno. Nad 5,5″ dotykovým displejem ale rámeček najdete, kromě loga Sony je na něm umístěna informační dioda a čočka čelního fotoaparátu. Kousek rámečku pod displejem je nevyužitý zcela.

Horní strana patří již tradičnímu 3,5mm jacku pro připojení sluchátek, která potřebujete nejen pro poslech hudby, ale i jako anténu pro spuštění rádia. Pojďme dál po směru hodinových ručiček. Pravý bok obsahuje tlačítka pro změnu hlasitosti a hlavní ovládací tlačítku pro zapínání, vypínání, probouzení, a tak dále. Spodní hrana je vyhrazena nabíjecímu a datovému konektoru micro USB-C (pozor na zásobu starých nabíječek). Vlevo na vás pak pod krytkou čekají sloty pro zasunutí nano SIM karty a microSD paměťové karty.

Rozměrově se Xperia L1 řadí spíše k větším telefonům (151 × 74 × 9 mm, 5,5″ displej), do ruky ale sedne bez problémů. Problém možná budete mít s její větší hmotností, 180 g je na plastový „pětipalcový“ telefon přeci jen trochu nezvyklé.

Android a živý Google

Není důležité, jak telefon vypadá, důležité je, co má uvnitř. V případě Sony Xperie L1 se jedná o čtyřjádrový procesor s frekvencí 1,45 GHz. To sice není žádná špičková hodnota, vzhledem k ceně pod pět tisíc to ale považujeme za více než dostačující. Operační systém Android na tomto procesoru běží svižně a plynule.

Operační paměť pro běh systému a aplikací dosáhla hodnoty 2 GB, což je opět hodnota ne sice špičková, ale rozhodně s rezervou dostačující. Pro ukládání vlastních dat můžete využít 16GB vnitřní úložiště nebo již zmíněnou paměťovou kartu microSD. Použitý čipset podporuje všechny typy datových přenosů od EDGE po LTE, poradí si samozřejmě i s Wi-Fi , GPS nebo NFC.

Za zmínku stojí hlasový asistent Google, který celkem nedávno funguje i v češtině. Po vyvolání příslušné obrazovky můžete telefonu zadávat příkazy vcelku běžným jazykem. On je prostřednictvím serverů Googlu přeloží do své řeči a nabídne vám řešení.

To můžete využít ke klasickému hledání na Googlu (jakékoliv slovo, které není příkazem, se vyhledá), ale také k nastavování budíku („Vzbuď mě v sedm“, „Vzbuď mě za tři hodiny“), vaření vajíček („Odpočítej tři minuty“), stalkování hipsterů („Spusť Instagram“) nebo organizaci času („Připomeň mi, že mám zavolat Petrovi, až budu v práci“).

Schopnost porozumět klasické češtině je dostačující, občas budete muset zkusit příkaz přeformulovat jinými slovy, občas ho Google pochopí i tak. Nevýhodou je nutnost připojení k internetu, výhodou zase šance, že se budou služby průběžně zlepšovat, aniž byste si museli kupovat nový telefon. Xperia L1 porozumí vašim příkazům i ve velmi hlasitém a rušivém prostředí.

13 mega s automatikou

Čelní kamerka má rozlišení 5 Mpx, což je asi tak rozumné maximum na selfíčka a videohovory. Zadní fotoaparát, to už je ale jiná liga. Třináctimegapixelový čip je doplněn automatickým zaostřováním autofokus a diodovým bleskem, který může posloužit také jako svítilna.

Při focení můžete nechat všechno nastavení na vestavěné inteligenci telefonu, nebo si cokoliv poštelovat ručně. Citlivost ISO se nastavuje v hodnotách 100-1 600, rozlišení můžete přepínat mezi 13 Mpx (4:3) a 10 Mpx (16:9). K dispozici je samospoušť (3 nebo 10 sekund) a funkce HDR. Posuvníky pak změníte vyvážení bílé, EV, čas závěrky a způsob ostření.

Při natáčení videa nebo focení na automatiky se o tato nastavení samozřejmě nemusíte vůbec starat.

Neberte to, za tu cenu

V době přípravy této recenze se cena Sony Xperie L1 pohybovala na hranici pěti tisíc. Pojďme si tedy shrnout, co za tuto cenu získáte. Jedná se o designově sice nijak neinvenční, ale současně neurážející telefon s dobře provedenou konstrukcí. Po hardwarové stránce patří spíše k nadprůměru, procesor i paměť rozhodně budou dostačovat novým aplikacím ještě dva tři roky bez sebemenšího zadýchání. Podpora datových přenosů je bez problémů, nic lepšího než LTE tu v dohledné době nebude.

Funkční stránku má na starosti operační systém Android, který nabídne všechny potřebné funkce, spoustu doplňkových aplikací (ale také spoustu virů, pozor na to). I v tomto případě můžeme být více než spokojeni.

Sony Xperia L1

Rozměry: 151 × 74 × 9 mm, 180 g
Displej: 5,5″, 720 × 1280 bodů, 16 mil. barev, TFT LCD
Procesor, systém: 4 jádra, 1450 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 2000 MB, 16000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi LTE
Další konektivita: NFC GPS 3,5mm jack
Fotoaparát: 13 Mpx, video: 1080p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Sony Xperia L1 v českých e-shopech: Kč – Kč (Zdroj: Heureka.cz, )

Fotoaparát je kvalitní víc než běžné kompakty rozšířené v českých domácnostech, rozhodně vám neudělá ostudu ani ve srovnání s podstatně dražšími foto-telefony. Podtrženo, sečteno, Sony Xperia L1 se za tu cenu více než vyplatí.

Mobilní telefon Xperia L1 zapůjčila společnost Sony Mobile CZ.

Klady a zápory:

+ příznivá cena, kvalitní fotoaparát, datová podpora
– procesor mohl mít vyšší rychlost, vysoká hmotnost

Reklama