Čím nás mobilní telefony a operátoři v minulosti rozčilovali? Pamatujete na vysoké aktivační poplatky, blokování mobilů? A co teprve proprietární konektory a trčící antény? Zavzpomínejte s námi, od čeho máme již naštěstí pokoj.
Aktivační poplatky – při pohledu do starších ceníků se člověk nestačí divit. Tak třeba bylo zcela běžné, že v roce 1999 se platil aktivační poplatek k tarifu při nekoupení dotovaného mobilu u Eurotelu ve výši 3 680 Kč, Paegas bral „jen“ 3 500 Kč. A to prosím bez DPH!
Anténa – trčící a současně nevzhledný doplněk byl součástí kontstrukce mobilů řadu let, neškodí vzpomenout na jeden z prvních modelů bez ní – Nokia 3210
Blokování mobilů – velmi rozšířený jev u EuroTelu a Paegasu, kdy bránili blokací mobilu svůj vztah se zákazníkem. Odstranění blokace na černo znamenalo ztrátu záruky a výdaj 300 – 700 Kč dle typu mobilu. A jak tento trh s odblokováním zdařile kvetl.
Černobílé displeje – i nejlevnější telefony dnes mají barevné displeje, snad kromě těch vyloženě seniorských Aligatorů a podobných. První mobil s barevným displejem byl Siemens S55 s 256 barvami!
Duální kryty na SIM – za pár stovek jsme v minulosti kupovali nejrůznější adaptéry, které uměly přepínat chod mezi oběma vloženými SIM kartami. Ty se tísnily zpravidla pod krytem nebo baterií!
Externí fotoaparáty, externí GPS moduly – v našem seriálu Retro jsme vzpomínali na mobily s externími fotoaparáty, mezi které patřil třeba Siemens S55. I když VGA fotoaparát moc dobře nefotil, radosti udělal hodně. Dalším externím příslušenstvím ještě pár let zpátky byly externí GPS moduly. S mobilem se spojily přes bluetooth, myslet jste tak museli na dobíjení. Dnes se vše vejde do mobilu.
GPRS, EDGE – pomalé a méně pomalé připojení k internetu může sloužit v nouzi, není na stahování dat, které během okamžiku přenese síť 3G. Díky za 3G!
Javové hry – jednoduché hry se stahovaly z katalogů přes wapové odkazy. Dnes je to mnohem jednodušší z obchodů s aplikacemi.
Joysticky na ovládání mobilu – především fanoušci Sony Ericssonů a Siemensů si jistě vzpomenou na efektní ovládání některých modelů přes joystick, jehož stisk fungoval jako potvrzení. Přestože s nimi bývaly problémy a mohly se zanášet nečistotami, neupadly zcela v zapomnění.
Kapesní počítače – od počátků mobilní komunikace přebíraly organizační a synchronizační funkce nejrůznější Psiony a Palmy, ťukalo se do nich dotykovým perem, používalo se podivné písmo pro zadávání znaků. Elektronické krabičky s displejem toho uměly hodně, jejich záhubu zajistily telefony s kalendáři, synchronizacemi a mnoha dalšími funkcemi.
MiniUSB a proprietární konektory – kdo si pamatuje na specifické konektory Fast-port u (Sony) Ericssonů, tlusté a tenké konektory nabíječek Nokie, placaté konektory LG a Samsungu? Dnes postačí microUSB nabíječka pro všechny prodávané mobily, díky za to.
Pevné autosady – mobilní telefonisté si nechali dobrovolně navrtávat palubní desky v autech pro uchycení mikrofonu, reproduktoru, držáku na mobil. Naštěstí se tohle již dá řešit bezbolestně díky bluetooth spojení.
NMT – analogová síť pro komunikaci potřebovala speciální telefony, spuštěna byla již od roku 1991 v podání EuroTelu, skončila 2006.
SPT Telecom, Český Telefom, EuroTel, RadioMobil, Paegas, Oskar – historické pojmenování operátorů a poskytovatelů může upadnout v zapomnění.
Windows Mobile, Windows CE – Microsoft tlačil chytrou platformu do kapesních počítačů a telefonů, měnily se verze, upravovalo rozhraní pro snadnější dotykové ovládání, doplňovaly další funkce. Nakonec vše vyplynulo v dnešní systém Windows Phone.
Vibrační vyzvánění – vrnění mobilu v kapse rozhodně nebýval standard a vibrace byly ceněnou výbavou. Taková revoluční Nokia 3210 vibrovat neuměla, potřeba bylo dokoupit speciální baterii.
Wap – skloňovaná zkratka roku 2000 znamenala možnost čtení stránek na internetu napsaných ve speciálním programovacím jazyku. V žádném případě nešlo o možnost surfování po internetu, na to v mobilech chyběly prohlížeče. Platilo se několik korun za minutu spojení, takže peníze jen tekly.
Co vás ještě napadá, s čím jsme se rádi a natrvalo rozloučili?