Prázdniny se blíží ke své polovině, doba dovolených je v plném proudu. Přinášíme několik základních otázek o roamingu, s nimiž se na nás nejčastěji obracíte.
Proč je roaming dražší než volání doma?
Odpůrci roamingu argumentují tím, že hovor se přenese z telefonu prostřednictvím sítě zahraničního operátora, pak je předán na internetové linky a nakonec skončí v síti českého operátora. Jelikož volání přes internet „je přece zdarma“, mělo by být volání z ciziny stejně drahé jako volání do cizí sítě v Česku.
Operátoři se brání, že pronajmout si internetovou linku potřebné kapacity není zadarmo. On je velký rozdíl, jestli přenášíte jeden hovor přes Skype nebo milion hovorů Čechů slunících se v Chorvatsku.
Pravda je nejspíš někde uprostřed. Náklady na volání z ciziny nejsou pravděpodobně několikanásobně vyšší než náklady za volání v Česku, úplně stejné ale asi taky nebudou.
Platí se i za příchozí hovory?
Jak kdy a jak kde. Dříve platilo, že v roamingu platíte vyšší částku za hovory odchozí a nižší částku za hovory příchozí. (Ostatně kdysi dávno se platilo za příchozí hovory i v domácí síti, ale to už je skutečně hodně vzdálená minulost).
Dnes operátoři od této praktiky ustupují. Často zaplatíte jen paušální poplatek a můžete volat za stejné ceny jako v Česku, to znamená i bez platby za příchozí hovory. Jinou možností je účtování jednorázového spojovacího poplatku, pak už se příchozí hovor neúčtuje. U jiných tarifů ale stále za příchozí hovory platíte.
Co je to spojovací poplatek?
Jedná se o jednorázový poplatek účtovaný u některých roamingových tarifů. Jakmile přijmete hovor nebo naopak někomu zavoláte, zaplatíte jednorázovou částku v řádu desetikorun. Následně pak (většinou) máte nižší minutovou sazbu. Může se stát, že za příchozí hovory zaplatíte právě jen jednorázový spojovací poplatek.
Je jasné, že spojovací poplatek je nutno rozpočítat mezi jednotlivé minuty. Pokud činí spojovací poplatek např. 25 Kč a vy voláte 5 minut, zvýší se ve výsledku cena jedné minuty o 5 Kč. Pokud voláte jen minutu, naskočí její cena o plných 25 Kč.
Zruší Evropská unie roaming?
Někdy nejspíš ano 🙂 Zatím ho masivně reguluje, za což můžeme poděkovat bývalé eurokomisařce Viviane Redingové. Nejvyšší povolená cena za odchozí hovor klesla od roku 2007 do roku 2015 z 0,49 eur/min (13,23 Kč/min) na 0,19 eur/min (5,13 Kč/min) a od roku 2016 má spadnout dokonce až na 0,05 eur/min (1,35 Kč/min).
Podle původních plánů měl roaming v rámci Evropské unie úplně zaniknout na konci roku 2015, ale zatím tomu nic nenasvědčuje. Podle posledních návrhů, které unikly na veřejnost, dostane každý zákazník ročně 100 minut hovoru, 50 SMS a 100 MB dat ročně, za které mu operátor bude muset účtovat stejné ceny jako doma. Překračující jednotky pak budou regulovány podle výše uvedených pravidel.
Jak se smartphonem neprodatovat majlant?
Nevýhodou chytrých telefonů je jejich neustálá komunikace přes internet. Aktualizují se e-maily, sociální sítě, aplikace, firmwary… Nejjistější metodou je tedy před odjezdem na dovolenou vypnout v nastavení mobilní datové přenosy a spoléhat jen na dostupnost sítí Wi-Fi.
Další možností je nastavit tzv. EU limit, kdy po prodatování určité částky vypne vaše datové přenosy sám operátor. Ve spojení s aktivací nějakého datového balíčku to může dělat divy.
Můžu na dovolené navigovat, když nechci platit za data?
Ano, ale prostřednictvím aplikace. Využívání internetových map se vám může značně prodražit, raději si předem stáhněte vhodnou navigační aplikaci (pokud ji váš telefon neobsahuje již z výroby) a nahrajte do ní aktuální mapy země, do které se vydáváte.