5G může odstranit digitální propast mezi městem a venkovem, tvrdí Ericsson

Reklama

Probíhající pandemie už na jaře ukázala, že ve většině zemí panují mezi městy a rozdíly velké rozdíly v rychlosti a stabilitě internetového připojení. Řešením by mohl být rozvoj mobilních sítí.

V době jarního lockdownu jsme na internet přesunuli všechno, co jen šlo. Školy vzdělávaly studenty všech stupňů prostřednictvím aplikací, jako je Zoom nebo MS Teams. Zaměstnanci se přesunuli do home officů, a to často i někam na chalupu. Dokonce i lékaři začali řadu konzultací provádět po internetu a pojišťovny jim to ochotně proplácely.

K tomu všemu je ale potřeba rychlé mobilní připojení, které zejména v menších městech a vesnicích chybí. Tomuto problému se říká digitální propast, a jak ukazují šetření České školní inspekce, zejména v některých regionech to může být velký problém. Není asi reálné tahat optický kabel ke každé hájence v Beskydech. Na druhou stranu, pokud operátoři v souladu s pravidly aukce pokryjí celou republiku sítí 5G alespoň tak hustě jako v současnosti sítěmi starší generace, bude vyhráno.

Mobilní signál totiž bez problémů funguje i v malých městech, takže třeba ČTÚ postupně ruší povinnost provozovat v odlehlých vesnicích telefonní budky. V současné době je rychlost pro solidní videohovory často spíše nedostatečná, to se ale s příchodem 5G změní.

Reklama