5G se neobejde bez umělé inteligence, tvrdí Ericsson

Reklama

I v Česku se už pomalu začínají rozjíždět sítě 5G a brzy tedy budeme muset řešit to, na co Ericsson myslí už nyní. Kvůli rostoucí složitosti a kombinování různých prvků bude lepší, když je bude řídit umělá inteligence.

Podle reportu firmy Ericsson se mobilní sítě postupně stávají tak složitými, že už je brzy nebudou schopni řídit výhradně lidé. To je způsobeno jednak mixem nejrůznějších technologií, které se při rychlém budování sítí kvůli technologickému pokroku na sebe navalují, jednak snahou přizpůsobovat sítě aktuálním zákaznickým požadavkům.

Podle Ericssonu je řešením umělá inteligence, na čemž se shodnou s devíti z deseti provozovatelů mobilních sítí. Umělá inteligence by ale, na rozdíl od lidského operátora, neměla jen reagovat na změněnou situaci v mobilní síti. Měla by být schopná předvídat chování zákazníků dopředu a měnit konfiguraci sítě tak, aby na ně byla připravena.

Proto je důležité využívat nejen výkonnou výpočetní techniku, což naštěstí není vzhledem k technologickému vývoji velký problém, ale také pořizovat veškeré síťové prvky, které už nějakou formu umělé inteligence obsahují.

Reklama