7 operátorů chce nabízet nový mobilní internet

Reklama

Do aukce nových datových frekvencí se přihlásilo celkem sedm zájemců. Kromě stávající trojky se objevili ještě čtyři nováčci, kteří mohou získat dokonce dvojnásobný frekvenční příděl.

Do aukce frekvencí v pásmu 3,7 GHz se přihlásili (v tomto pořadí): Vodafone, T-Mobile, PODA, Suntel Net, O2, Nordic Telecom 5G a Radio Spectrum CZ. Český telekomunikační úřad je nyní ve fázi, kdy otevřel obálky s přihláškami. Následně zkontroluje splnění všech požadavků, a firmy, které vyhověly, pozve na školení a testovací aukční kolo.

Ostrá aukce pak proběhne v úterý 13. června 2017. Předmětem výběrového řízení je celkem 5 kmitočtových bloků, každý o velikosti 40 MHz. Nový zájemce může získat příděl až 80 MHz, zatímco pro stávající operátory platí limit 40 MHz. Souhrnná vyvolávací cena byla stanovena na 145 milionů korun.

Se získáním nových frekvencí budou spojeny jisté povinnosti. Do dvou let na nich operátoři musí spustit datovou síť, konkrétní technologii ale ČTÚ nijak neomezuje. Do pěti let pak budou muset pokrýt alespoň 40 % malých, resp. 45 % středně velkých obcí (do 10 tisíc obyvatel). Regulátor nijak neomezuje, jakou datovou technologii v tomto pásmu budou operátoři provozovat.

Reklama