V záplavě podobných tabletů různých výrobců tento přístroj Ainol vyniká. Za pozornost stojí superjemný displej Retina, už nikdy nebudete chtít tablet s horším displejem!
Ainol Novo 9 Spark je další tablet z rodiny tabletů Ainol, které do ČR dováží Satomar na webu ainol-novo.cz. Spark si z konkurenčních tabletů obavy dělat nemusí, poráží je totiž jemným displejem Retina, který jsme zatím viděli u iPadů. Chválu zaslouží také 3D akcelerace grafiky, 4jádrový procesor a 10 000mAh baterie s dlouhou výdrží.
Ainol Novo 9 Spark ve zkratce
- Rozměry, hmotnost: 240 × 186 × 10,6 mm, 643 g
- Operační systém: Android 4.1
- Procesor: Allwinner A31, Cortex A7, QUAD core
- Grafika: POWER VR SGX544MP2, 8 jader, akcelerace 4K videa
- Paměť: vnitřní 16 GB, 1 GB RAM
- Displej: 9,7 palců. IPS LCD, retina 2 048 × 1 536 bodů
- Fotoaparát: přední 2 Mpx, zadní 5 Mpx
- Porty: miniUSB OTG, miniHDMI, microSDHC, 3,5mm jack
- Baterie: 10 000 mAh, výdrž až 10 hod na webu
- Výbava: nabíječka, sluchátka, USB kabel, návod
- Cena: 7 490 Kč
Konstrukce, balení
Tablet můžete koupit v černé nebo bílé varianty. Distributor k tabletu nyní dává pouzdro a kabel HDMI zdarma, takže akci můžete využít. Klasické balení je totiž tradiční a kromě nabíječky, microUSB kabelu a levných pecek nic jiného neobsahuje. Na displeji je z výroby nalepena folie, ale pro lepší pocit při ovládání jsem ji sundal.
Spark patří mez tablety s 9,7palcovým displejem, technologie je právě IPS Retina. Díky tomu se kochám jemným zobrazením s rozlišením 2 048 × 1 536 bodů. Displej má dobré pozorovací úhly i jas, který lze upravit manuálně ve widgetu nebo nastavení, stačí také nechat pracovat automatiku. Pro ovládání je připraven dobře, dotyky snímá precizně včetně několika najednou. Ochranné sklo nad displejem lze promáčknout, duhy se ale nedělají. Obraz displeje se v mžiku otáčí dle akcelerometru.
Konstrukce tabletu není nijak překvapivá, co se také dá vymyslet. Kolem displeje obíhá tmavý rám, snadno přehlédnete oko přední kamery na videohovory a focení. Tablet není žádný drobek, váží dost přes 600 g, především díky kovové zadní části a zabudované velké baterii. Záda a boky tabletu tak dost chladí a poskytují útočiště pro sloty a konektory. V jednom rohu se soustředí zámek displeje, dvojtlačítko hlasitosti a tlačítko návratu na domovský displej. Druhá krátká strana obsahuje v rozích dva reproduktory. Zleva pak připojíte tenkou nabíječku, vložíte microSDHC kartu, použijete mikrofon, připojíte microUSB na data nebo zapojíte TV přes miniHDMI. Díky podpoře USB OTG se dá zapojit flash disk, 3G modem nebo třeba myš na ovládání.
Záda tabletu nabízí místo na 5Mpx snímač, už tu není LED blesk. Pro focení se používá tlačítko v aplikaci. Bohužel jde o slabý prvek výbavy, fotky se moc neostří, z desíti jsou dobré tak dvě; barvy většinou nesedí a HD video má jen 12 snímků za sekundu. Třeba ale nějaký firmware fotoaparát vylepší.
Hardware, systém, funkce
Ainol pracuje s operačním systémem Android 4.1, na jeho chod významně přispívá 4jádrový procesor a 2 GB RAM. Za zmínku stojí také grafický akcelerátor, protože s tabletem není vůbec žádný problém hrát nové hry typu Real Racing 3 a podobné. Díky kvalitnímu displeji je to opravdu zážitek! Uvnitř tablet je paměť 16 GB, uživatelsky je přístupno o něco méně, necelých 13 GB. Určitě dobrá hodnota i tak. V tabletu se nachází Wi-Fi modul, už se zapomnělo na bluetooth a GPS.
Zamykací obrazovka Androidu nabízí možnost odemknutí tažení zámku, rovněž lze zobrazit informační lištu z pravého rohu displeje. Na několika displejích si umístíte widgety, kterým lze udělit správnou výšku, jak je libo. Procházení nabídkami je plynulé, stejně tak v hlavním menu. Nechybí zobrazení naposledy spuštěných aplikací, stiskem tlačítka se dá vytvořit screenshot.
V základní výbavě dostanete pár aplikací, stejně půjdete hned do Google Play a cokoliv postahujete. Občas mě v menu překvapilo nedokonalé počeštění, třeba aplikace fotoaparátu je anglických hlášek plná, pár jich je v nastavení, ale není to nic hrozného.
Přes mocný výkon hardwaru mne občas zarazilo cukání při psaní na virtuální klávesnici při zadávání adresy v prohlížeči apod. Řekl bych, že jde o drobnosti a budoucí firmware by toto mohl odstranit. Z aplikací se dá využít správce souborů, správce úloh na pozadí a také videopřehrávač DivX filmů. Funguje také čtečka e-booků, samozřejmostí je podpora flashových videí. Nezapomnělo se na standardní hudební přehrávač i aplikaci s kontakty nebo třeba kalendář a budíky. Procházet lze také Mapy, ovšem GPS využít nelze.
Závěr
Tablet Spark rozhodně nezklame displejem, jeho perfektní obraz doslova učaruje a to z úhlu až 180 stupňů. Díky velkému akumulátoru není potřeba mít u sebe nabíječku, tablet mi při běžném použití a hraní hraní stačil 2-3 dny nabitý. Na pozadí se dá vypnout Wi-Fi spojení, tak je to lepší. Tablet se vyznačuje také pevnou konstrukcí, slušně hrají hlasité reproduktory.