Aligator A330 sice přidal několik nových funkcí a lehce předělal podobu hlavní nabídky, stále se ale jedná o v podstatě ten samý, spolehlivý seniorský mobil. Pohodlné ovládání a dobrá čitelnost displeje zaručena!
V nabídce telefonů Aligator začíná být trochu těžká orientace. Ale upřímně řečeno, ono na tom zas tolik nezáleží. Všechny nabízejí velmi nízkou cenu i pohodlné ovládání. Model A330 není výjimkou.
Design, rozměry
Aligator tentokrát vsadil na černou barvu s oddělenými tlačítky klávesnice. Několik ovládacích prvků najdete jako již tradičně na boku přístroje, opět se jedná o posuvné klávesy. Tentokrát se nacházejí pouze na pravém boku. Tím vrchním zapínáte svítilnu a aktivujete budík, spodnější slouží pro odemčení a zamčení telefonu. Samotné zapnutí přístroje se provádí červeným tlačítkem.
Pozorný fanoušek této značky si už jistě povšimnul, že u modelu A330 se nikde neobjevuje tlačítko pro aktivaci FM rádia. Tuto funkci v mobilu tentokrát nenaleznete. Svítilna v horní části přístroje ovšem nesmí chybět ani tentokrát, opět funguje i při vypnutém telefonu.
Levý bok telefonu tentokrát nabízí jen dvojklávesu úpravy hlasitosti. Na můj vkus je pro seniorský mobil docela zapuštěná a neovládá se úplně nejlépe. Aligator A330 také pokračuje v trendu malých a velmi lehkých seniorských mobilů. Přemýšlím, jestli to není trochu kontraproduktivní. Ovládání to sice nijak nepoznamenává, ale tato skupina uživatelů by se myslím klidně smířila i s větším a hlavně těžším mobilem. Vždyť model A330 nemá hmotnost ani 80 g!
Ale zpět ke vzhledu přístroje. Zadní část mobilu nabízí pouze červené SOS tlačítko, díky výrazným kroužkům kolem něj jej snadno nahmatáte i se zavřenýma očima. Trochu nemilé ovšem je, že tlačítko nebude reagovat, pokud je telefon zrovna zamčený.
Pod zadním krytem naleznete baterii s kapacitou 1000mAh, která telefon bez potíží udrží několik dní v provozu. SIM karta se vkládá až pod ní, s paměťovou se v tomto případě nepočítá.
Spodní část telefonu nabízí připojení nabíječky s microUSB konektorem. Vedle je ještě audiokonektor, jeho smysl ale postrádám. Rádio chybí, MP3 telefon nerozumí, sluchátka v balení také nenajdete.
Ovládání, displej
Ani v této části recenze nečekejte žádné radikální novinky nebo nečekaná odhalení. Také Aligator A330 se ovládá na výbornou. Tentokrát máte co dočinění s tlačítky, která jsou od sebe výrazněji oddělena a jsou vcelku vysoká. Zmáčknutí omylem tak nehrozí ani náhodou. Trochu menší jsou tlačítka s telefonky, které současně slouží i pro ovládání mobilu. Zeleným se volby potvrzují, červeným ruší. Tlačítko se šipkami mezi nimi zůstává oproti ostatním prvkům velmi malé, u mého telefonu také při stisku směru nahoru tlačítko naprosto děsivě vrzalo. Je to asi první chyba v ovládání Aligatoru s jakou jsem se setkal.
Displej naopak odvádí svou práci (jako obvykle) dokonale. Stačí mu k tomu monografické zobrazení s oranžovým podsvícením a rozlišení 128 × 64 bodů. Na displej se obvykle vejdou tři řádky textu a měnit se dá jeho kontrast.
Pohotovostní displej nijak zásadní úpravou neprošel, pořád jsou základem velké hodiny, které doplňuje datum, název operátora, stav baterie a signálu. Úpravou ale prošla hlavní nabídka, která nyní sdružuje v základním náhledu celkem šest položek. Aktuální je vždy zvýrazněná uprostřed.
Funkce
Nejvíce zdůrazněnou funkcí v modelu A330 je SOS Locator. O co se jedná, zjistíte z informačního letáčku přibaleného k telefonu. Jde nejspíše opravdu o horkou novinku, v samotném manuálu není o funkci ani slovo. A co se tedy jedná? Pokud v nastavení SOS režimu aktivujete speciální možnost, je telefon schopen při volání o pomoc odeslat na zvolená čísla také informaci o své poloze. Stane se tak formou SMS zprávy s odkazem na zobrazení v mapě. Pro správnou funkčnost je tedy nutné, aby měl příjemce nějaký smartphone s mapami.
SOS Locator bohužel nespolupracuje s GPS, funguje pouze na základě zaměření v síti operátora. Přesnost výsledku závisí na hustotě okolních BTS.
Další funkce už představují naprostou klasiku, kterou jsme v podání Aligatora viděli mnohokrát. Textové zprávy zvládají kromě odpočítávání také doručenky a pracovat můžete i se šablonami a koncepty.
Kontakty nabízí kromě určení SOS čísel i několik jmen pro rychlou volbu (aktivuje se krajními tlačítky ve spodu klávesnice), nové záznamy se dají přidávat na SIM nebo do paměti. Podstatné rozdíly v tom nehledejte, ukládáte pouze jméno a telefonní číslo.
Podrobnější zvuková nastavení v telefonu chybí, přepnout můžete pouze na vibrace, které jsou stejně jako zvuky v telefonu, výraznější než jste možná u mobilních telefonů zvyklí.
Na všechny hovory se podíváte ve výpisu, který se dělí na zmeškané, volané a přijaté.
Součástí hlavní nabídky je také kalkulačka, zvládá ale jen naprosto základní matematické operace.
V nastavení telefonu objevíte SIM Toolkit, tedy GSM Banking, jízdní řády, slovníky, horoskopy či zprávy.
Z organizačních funkcí telefon nabízí tři budíky s možností zadat opakování. S připomenutím počítají i krátké poznámky (maximum je osmdesát znaků), u narozenin si naopak můžete přidat pouze datum.
Závěr
Aligator A330 nenadchnul, ani nezklamal. Je takřka stejný jako předchozí modely, lokalizační funkce určitě není důvodem, aby majitelé Aligátorů houfně nakupovali nový model. Pokud ale sháníte jednoduchý seniorský mobil, není žádný důvod, proč vám nedoporučit zrovna Aligator A330.
Technické parametry a funkce Aligator A330
- Rozměry a hmotnost: 110 × 47 × 16 mm, 79 g
- Displej: 2 palce (19 × 38 mm), monochromatický, 128× 64 bodů
- Datové přenosy: ne
- Organizační funkce: poznámky, budík, narozeniny
- Baterie: 1 000 mAh