Aligator A600: dědo, mobil najdeš ve stojánku! (recenze)

Reklama

Výrobce seniorských telefonů předvádí propracovanější přístroj s mnoha praktickými vylepšeními. Ta usnadní obsluhu a používání přístroje, navíc přidává funkci SOS s vyhledáním na mapě a dokonce tu máme osvětlený dobíjecí stojánek!

Aligator A600 rozšiřuje dlouhou řadu jednodušších mobilů pro nenáročné uživatele, mezi které mohou patřit senioři. Tomuto zaměření je uzpůsobena konstrukce telefonů, hlasitost reproduktorů, jednoduchost ovládání. Ani model A600 není výjimkou, hodně se s ním zabaví i zvídavější majitelé, čtěte dále!

Aligator A600 – vybalení

Aligator A600 – parametry

 • Rozměry a hmotnost: 112 × 56 × 13 mm, 90 g
 • Displej: 2″ TFT LCD, 220 × 176 bodů, 40 × 32 mm
 • Baterie: 1 000 mAh, výdrž až 360 hod v pohotovosti
 • Paměť: 300 kontaktů, 250 SMS
 • Fotoaparát: 1,3 Mpx
 • Výbava: osvětlený dobíjecí stojánek, FM rádio, MP3 přehrávač, LED svítilna, SOS Locator, Mass Storage
Aligator A600 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Konstrukce, dobíjecí stojánek

I tento Aligator vsadil na kompaktní rozměry a také potěší hmotnost jen 90 g. Telefon je spíše široký než tlustý, vždyť v pase má jen 13 mm. Plastové tělo dostalo gumový povrch a tak mobil jen tak nevypadne z rukou či se nesesune ze stolu. Ovládací prvky na přední části se nesou v duchu Aligatoru. Jasně čitelné popisky na oddělených tlačítcích se budou líbit všem se zhoršeným znakem, kteří nechtějí luštit nějaké drobotiny. Klávesnice je skoro rovnoměrně podsvícená modrými diodami, tady by se spíše hodilo bílá barva, ale budiž. Posun v jednoduchém menu obstarají šipky nahoru a dolů, pro potvrzení a návrat zpět slouží funkční tlačítka pod displejem.

Displej je tentokrát barevný TFT s velikostí 2″, tedy přesně 40 × 32 mm. Jeho čitelnost je velmi dobrá, doslova září. Nižší rozlišení nijak nevadí, čitelnosti to neubírá. Stisk tlačítek není nijak gumový a nejasný, spíše je krátký a jistý. Pokud si aktivujete v nastavení funkci lidského hlasu, virtuální žena bude předříkat stisknutá čísla. Hodí se pro jistotu při vytáčení. Po obou stranách se nachází zdrsněné gumové prvky k lepšímu úchopu. Vlevo je pak nevelký posuvník SOS a pro svítilnu.

Nejnovější funkcí je u Aligatorů právě SOS Locator. Telefon po aktivaci funkce umí odeslat polohu a varovnou SMS na 5 přednastavených kontaktů. K tomu telefon hlasitě kvílí sirénou.Příjemci obdrží přednastavený text zprávy a v další SMS odkaz na mapy s poslední polohou. Jelikož se nepoužívá pro zaměření GPS, ale výpočet vzdáleností dle BTS, může se poloha na mapě dost mýlit. V testu jsem naměřil odchylku i 1 km.

Svítilnu tvoří hned trojice jasných bílých LED, takže nejde o nějaké nouzové blikátko, tohle svítit umí. Pravá strana nabízí malý zámek klávesnice, lepší je nechat aktivovaný automatický zámek. Nechybí o něco níže i dvojtlačítko hlasitosti.

Zadní kryt na svém místě drží jistě, vedle nápisu Digital Camera je oko 1,3Mpx fotoaparátu. K němu stačí dodat jediné, podívejte se na ukázkové snímky; tohle je pouze pro případ nouze. Velkou pozornost na sebe strhává hlasitý reproduktor. Na velkou hlasitost doslova rve uši, hlasitější mobil jsem snad v ruce nedržel. Funguje jak pro zvonění, tak pro hlasité handsfree, musím výrobce pochválit.

Pod krytem najdeme 1 000mAh baterii a pak také SIM slot a pod ním pro microSDHC karty. Karty běžně asi nebudou potřeba, ovšem v případě focení dojde paměť po první fotce na plné rozlišení. Mobil dobijete přes microUSB kontektor přibalené nabíječky. Jde to i z počítače, mobil podporuje Mass Storage!

Jelikož v krabici nechybí speciální dobíjecí stojánek, stojí za pozornost i on. Po připojení k nabíječce totiž umí mobil podržet a současně dobít. Tato funkce je seniory dle výrobce vyhledávaná. Nemusí hlídat nabití mobilu a přitom má mobil pevné místo v domácnosti. Podrobný český návod poradí, že lze trvale rozsvítit dvojici diod před mobilem, a to tlačítkem na zadní části stojánku. Telefon tak majitelé snadno najdou i potmě, tohle se jen tak nevidí!

Funkce

Do Aligatoru se vejde 300 kontaktů a 250 SMS, počítá se s uložením i MMS do malé paměti. S hovory není žádná potíž, hlasité zvonění, hlasitý a zřetelný reproduktor dotváří dobrý dojem. K hovorům tu slouží registr hovorů a vyzváněcí profily, stejně jako vibrace a rychlá volba. V nastavení se dá zapnout automatické přepnutí hovoru po zvednutí na hlasité handsfree. SMS se píší na jediném řádku, zbytek zabere lišta s nabídkou dalších znaků. SMS se čtou na dvou řádcích.

Co se může seniorům zalíbit, je FM rádio. Nepotřebuje totiž sluchátka jako anténu, stačí zapnout a nechat si automaticky vyhledat stanice. Sice nefunguje na pozadí, ale to asi vadit nebude. K buzení tu čeká pětice budíků. Moc se asi líbit nebude kalendář s drobným fontem čísel, funkce doplňuje kalkulačka a diktafon.

Jednoduchý mobil má i prohlížeč fotek, taktéž hudební přehrávač MP3. Je potřeba však soubory nahrát do vyhrazené složky, jinak je mobil nevidí. Soubory pohlídá jednoduchý správce. Do telefonu je přesunete přes Mass Storage.

Ukázkové snímky v plném rozlišení

Koupit?

Co telefonu chybí? Tak možná 3,5mm jack na sluchátka, poslech rádia do uší by se mohl hodit. Také někdo může postrádat bluetooth. Aligator A600 mne překvapil osvětleným dobíjecím stojánkem, čitelným barevným displejem, rychlostí odezvy, dobře použitelnou klávesnicí. Nečekal bych dále microSDHC karty, líbit se musí hodně hlasitý reproduktor. Zklamala kvalita fotoaparátu, ale to mu snad mohu odpustit.

Aligator A600 – parametry

 • Rozměry a hmotnost: 112 × 56 × 13 mm, 90 g
 • Displej: 2″ TFT LCD, 220 × 176 bodů, 40 × 32 mm
 • Baterie: 1 000 mAh, výdrž až 360 hod v pohotovosti
 • Paměť: 300 kontaktů, 250 SMS
 • Fotoaparát: 1,3 Mpx
 • Výbava: osvětlený dobíjecí stojánek, FM rádio, MP3 přehrávač, LED svítilna, SOS Locator, Mass Storage

Reklama