Aligator C200 Senior: hlídejte si tlak a krev [recenze]

Reklama

Dalším seniorským telefonem české značky Aligator je model C200 Senior. Nabídne jen ty nejzákladnější funkce, lze ho ale použít k zaznamenávání nejrůznějších informací o zdravotním stavu. Kromě toho umožňuje provádět vzdálené nastavení mobilu přes internet.

AligatorC200_1AligatorC200_2

Aligator C200 je typickým mobilem pro seniory – velká tlačítka s výraznými kontrastními popisky, dobře čitelný displej a minimum funkcí. Hned na začátek si neodpustím výtku, odemykání prostřednictvím postupného stisknutí odemykací klávesy a hvězdičky může být pro řadu začínajících uživatelů poněkud složité, spíše bych upřednostnil odemykací posuvník na boku.

AligatorC200_14AligatorC200_12

Posuvník najdete na telefonu jediný, slouží k rychlému zapnutí či vypnutí svítilny a je umístěn na pravém boku. Horní hranu zabírá již zmíněná diodová svítilna doplněná otvorem k provlečení poutka, levý bok je jakýchkoli ovládacích prvků prostý, zatímco na spodní hraně najdete microUSB konektor pro nabíječku.

AligatorC200_3AligatorC200_11

Zadní strna obsahuje  vkusně vyvedené tlačítko SOS, po jehož stisknutí začne telefon obvolávat a obepisovat pět nastavených kontaktů. Na rozdíl od některých předchozích modelů není SOS tlačítko velké a oranžové, ale malé a tmavé, takže si ho bez bližšího zkoumání ani nevšimnete. Boční hrany jsou vzadu zdrsněné, aby mobil nevypadal z ruky, chválím.

AligatorC200_5AligatorC200_6

O přední stranu se dělí malý barevný displej a velká klávesnice. Tlačítka bohužel takřka nevystupují nad povrch a navíc od sebe nejsou nijak oddělena, takže řada zákazníků může mít s jejich nahmatáním problémy. Kromě standardní dvanáctitlačítkové klávesnice najdete na Aligatoru zelené a červené sluchátko, dvě funkční klávesy a poněkud vyvýšenou dvojici šipek.

AligatorC200_7AligatorC200_8

Vytáčení podle fotky

I když jsou písmena na displeji dostatečně vysoká a dobře čitelná, někomu může dělat vytáčení podle jména problémy. proto přichází Aligator s unikátní funkcí, obrázkovými kontakty. Až osmi číslům můžete přiřadit malou fotku. Po stisku pravé funkční klávesy nebo šipky nahoru či dolů se zobrazí čtyři miniatury, na další čtyři se posunete. Jakmile poznáte na fotce svého oblíbeného vnuka, prostě stisknete číslo, které je vedle fotky uvedeno. Jak prosté.

AligatorC200_26AligatorC200_20

Hlavní nabídka je velmi jednoduchá, tvoří ji vždy čtyři ikony na jedné obrazovce. Kromě grafického ztvárnění dané funkce se v horním řádku objeví textový popis. Záměrně vynechám nabídku zabývající se zprávami nebo hovory, její obsah je asi všem čtenářům našeho webu zřejmý.

AligatorC200_18AligatorC200_19

Zastavím se u nabídky ukrývající se pod číslem 2, která obsahuje předpověď počasí. Mobil se po jejím vyvolání připojí k internetu, současně s tím zjistí vaši polohu, a zobrazí aktuální počasí a předpověď na několik dalších dní. Další zajímavá nabídka obsahuje FM rádio s možností uložení až devíti předvoleb.

AligatorC200_21AligatorC200_22

Budík jsou strukturovány poněkud nezvykle. Na nejvyšší úrovni si můžete vybrat mezi trojicí budíků, každému lze přiřadit vlastní melodii a opakování denní nebo v určených dnech. Každý ale dokáže budit ve čtyři různé časy, takže celkem máte k dispozici budíků dvanáct. Kromě zobrazení určeného textu („Vstávat“) umí budík upozornit na nějakou zdravotní činnost.

AligatorC200_23AligatorC200_24

Ty jsou všechny shrnuty v další zajímavé nabídce označené červeným křížem. Do svého Aligatoru C200 si můžete pravidelně či namátkově ukládat naměřené hodnoty krevního tlaku, pulsu, hladiny cukru v krvi, hladiny kyslíku v krvi, tělesnou hmotnost nebo teplotu. Telefon si zapamatuje i textový popis vašeho zdravotního stavu (například alergie nebo užívané léky) a dokáže evidovat počet kroků, které denně ujdete.

AligatorC200_27AligatorC200_28

Uložené hodnoty samozřejmě dobře využijete při nejbližší návštěvě lékaře, konečně s sebou nemusíte nosit papírový notýsek. Aligator navíc umí, tam, kde to má smysl, zobrazit graficky vývoj hodnot za určené období. Snadno tak zjistíte, jak se třeba váš krevní tlak měnil za poslední měsíc.

Ovládání přes web

U telefonů pro seniory se může hodit, když je člověk dokáže „opravit“ na dálku. Aligator díky skryté podpoře GPRS (v tom smyslu, že ji nikde v menu neprezentuje) dovoluje změnu nastavení přes webové rozhraní. V nabídce telefonu najdete přednastavené heslo, na webu tel.aligator.cz ho zadáte spolu s IMEI přístroje.

Aligator_C200_webovenastaveni_1

Po zadání těchto ověřovacích údajů se dostanete do nabídky, v níž můžete snadno měnit veškerá nastavení telefonu, upravovat obrázky přiřazené jednotlivým kontaktům, nastavovat budíky nebo třeba sledovat zadané zdravotní údaje. Aby to bylo možné, musí být ale mobil s webovým serverem výrobce pravidelně synchronizován.

Aligator_C200_webovenastaveni_2

Synchronizaci můžete vyvolat ručně z nabídky telefonu, to ale předpokládá, že k němu máte přístup. Tato možnost se hodí v případě, kdy chcete provést nějaké nastavení pohodlněji než přímo v telefonu, nebo chcete změnit fotky u fotokontaktů. Druhou možností je pravidelná synchronizace, kterou provede mobil automaticky každý den nebo každý týden. No a do třetice stačí, když z čísla uloženého v seznamu SMS kontaktů odešlete na mobil heslo SYNC.

Aligator_C200_webovenastaveni_3

K čemu je to dobré, samozřejmě kromě kontroly zdravotního stavu vašeho seniora? Představte si situaci, kdy vám babička zavolá, že má v mobilu nějaké ošklivé vyzvánění (špatně nastavený budík, nehodící se fotku – doplňte dle libosti a vlastních zkušeností), a že to máte přijet opravit. A to zrovna, když jste v práci nebo ve škole. Díky funkci webového nastavení stačí, když v počítači provedete potřebné změny a jednou SMS zprávou vyvoláte synchronizaci.

Aligator_C200_webovenastaveni_4

V nabídce Pokročilé nastavení (přístup do ní lze zamknout heslem) navíc zakážete zbytečné funkce (třeba počasí, které vyžaduje datové přenosy) nebo nastavíte režim nerušení, tedy časové období, kdy se na mobil nikdo nedovolá. Dalším způsobem vzdálené kontroly vašeho seniora je možnost nechat si zaslat SMS v případě určité zdravotní události. Pokud třeba krevní tlak překročí stanovenou hodnotu, případně jej majitel telefonu zapomene v nastavený okamžik zadat, může vám Aligator automaticky poslat informační SMS.

Aligator_C200_webovenastaveni_5

Vyloženě pro seniory

Aligator C200g

Rozměry: 114 × 53 × 14 mm, 90 g
Displej: 1,77″, 160 × 128 bodů, 65 tis barev, TFT LCD
Procesor, systém: ? MHz, ne
Paměť, úložiště, karta: ? MB, 0 MB, ne
Data:
Další konektivita: GPS microUSB
Fotoaparát: ne Mpx, video: ne
Podrobné specifikace
Aktuální cena Aligator C200 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Aligator C200 je seniorský mobil každým coulem. Nejde ani tak o velká tlačítka a velké písmo na displeji, to by přivítali i mnozí mladší uživatelé. Nevadí dokonce ani výrazně omezená nabídka funkcí, i ta plně postačí i výrazně před seniorským uživatelům. Tím hlavním rozlišovacím prvkem jsou zdravotní funkce. Většině mladých jsou k ničemu, zdravotními problémy buď netrpí, nebo své hodnoty evidují jinak. Seniorům ale možnost mít všechny údaje o zdravotním stavu pohromadě jistě prospěje. Hodně chválím funkci vzdálené správy a synchronizace s webovým serverem výrobce.

Reklama