Aligator D100: levný dualSIM si na vás posvítí (recenze)

Reklama

Chcete koupit malý telefon s barevným displejem, podporou dualSIM, fotoaparátem a kartami microSDHC? Aligator D100 toto splňuje, pochlubí se hmotností jen 66 g, nechybí hudební přehrávač a sluchátka.

 

 

Aligator D100 tak trochu klame tělem. Značka Aligator patří mezi výrobce seniorských telefonů s velkými tlačítky a přehlednými displeji. Tento model se liší především rozměry a přítomností dualSIM. Už při pohledu na konstrukci je patrné, že tento mobil neskončí v rukou dříve narozených uživatelů, vždyť drobná tlačítka by jim byla na obtíž, taktéž malý displej. Aligatora D100 uvítají uživatelé, kteří chtějí drobný telefon hlavně pro základní funkce – hovory a SIM; a především chtějí zvolit mezi použitím dvojice SIM.

Aligator D100 jsme už představili v samostatném článku.

Konstrukce

Aligator D100 je opravdu malý telefon, v ruce se téměř ztrácí, měří 105 × 44 × 15 mm a s baterií má jen 66 g. Na první dotek poznáte hladké levné plasty na konstrukci, není divu s ohledem na cenu. Ani jedna strana mobilu nenabízí nějaké tlačítko, horní strana obsahuje dvojici namodralých LED jako nouzovou svítilnu. Dosvit není nijak oslnivý, ve tmě to však použitelné je. Zcela vespod se bude hodit tenký nabíjecí konektor pro přibalenou nabíječku, jinou mobil nenabijete. Hned vedle zaujme speciální konektor pro sluchátka, vypadá jako prodloužený microUSB. Telefon se nedá kabelem spojit s počítačem, USB varianta kabelu chybí. Sluchátka jsou v krabičce, jde o klasické špunty, které v uších moc nedrží, postrádají nějaké polstrování a už vůbec kvalitně nehrají. Pro základní použití jako poslech hudby z mobilu a anténa pro FM rádio (i to Aligator má) nenáročnému uživateli poslouží. Pro hovory je použít nelze, chybí mikrofon na kabelu.

Čelní stranu okupuje nevelký TFT displej 1,8″, tedy 28 × 35 mm. Určitě by se vešel i větší, místa je kolem ještě dostatek, ale co naděláme. Displej nevyniká rozlišením (jen 176 × 220 bodů), viditelný rastr ale v obsluze nepřekáží. Vyladit se dá kontrast i jas, na světle se dá displej odečítat celkem obstojně. Displej samozřejmě není dotykový, k ovládání tu máme tlačítka. Hned první výtka směřuje k čtyřsměrové klávese, její rámeček by zasloužil výraznější výšku, takto téměř splývá s okolními klávesami a špatně se tiskne. Okololežící tlačítka se srovnala do roviny a do řad. Pod displejem tu máme funkční tlačítka a dualSIM musí mít i dvojici zelených „sluchátkových“ pro hovory. Očíslování napovídá použití SIM1 a SIM2 pro odchozí hovory. Pod nimi pak čeká přímá klávesa FM pro rádio a vpravo její kolegyně k ukončování hovorů. Zbývají alfanumerická tlačítka, všechna mají slyšitelný stisk a kladou náležitý odpor, rozhodně se jen tak nestisknou náhodně v kapse. Aligatoru se moc nevedlo podsvícení, modrá barva moc výrazná není a už vůbec ne rovnoměrná. Zcela chybí podsvícení tlačítek pod displejem.

Zezadu mobil nijak neuhrane, čeká tu oko VGA fotoaparátu a mřížka hlasitého reproduktoru. Kryt na svém místě drží pevně, od těla se musí odsunout. Pod ním čeká lesklá baterie s kapacitou jen 650 mAh, toť daň za rozměry telefonu. Papírová výdrž 200 hodin se moc nepotvrdila, chod dvojice SIM něco energie stojí. Při střídmém využití na SMS a pár hovorů však 3-4 dny nemusíte k nabíječce. Pod baterií se vedle sebe vtěsnaly sloty SIM1 a SIM2, také microSDHC karet. Telefon jsem testoval s 2GB a 16GB verzí, výrobce píše o podpoře 8 GB. Takže bod pro D100.

Prostředí, funkce

Telefon si můžete nastavit, aby se sám zapínal a vypínal v určený čas. Pohotovostní displej může mít několik podob. Kromě tradičního zobrazení hodin a názvu obou operátorů se dá aktivovat pruh s ikonami zástupců na 4 aplikace. Ty si vyberete sami. Displej ukáže signál na obou SIM, řádně očíslovány dle slotů SIM. Hlavní menu se rozkládá na matici 9 ikon, podnabídky jsou již textové a očíslované. Dají se tak procházet na číselné klávesnici. Telefon reaguje svižně, zdržují akorát animované potvrzovací hlášky.

Poměrně tenký font se dá číst díky tomu, že je zobrazen inverzně na tmavém pozadí.

Pro volání stačí zvolit odchozí SIM dle klávesnice, provoz se eviduje v protokolu hovorů. Telefon pojme 500 telefonních čísel, ke každému 5 položek. Seznam ukazuje čísla z paměti mobilu i SIM, nechybí očíslování, odkud přesně. Hlasitost sluchátka obstojí i na rušné ulici, jen tak nepřeslechnete hlasitý reproduktor u vyzvánění. Jako tón zvolíte jednu ze tří polyfonií, doporučuji své MP3. Upozornění na SMS a hovory se nastavuje u každé SIM zvlášť, to se může hodit. Pro SMS tu je 200 pozic , SMS se čte na 7 řádcích. Aligator podporuje i MMS. Pro psaní se moc Aligator nehodí, ať už kvůli malým tlačítkům a displeji. Editor reaguje obstojně, na rychlejší psaní už nikoliv.

Nad obsahem paměti mobilu a karty bdí správce souborů, umí třeba přejmenovávat a kopírovat složky, soubory. Pro přesun dat se hodí bluetooth, ovšem rychlejší bude microSDHC kartu naplnit v jiném telefonu nebo čtečce. Z organizačních funkcí čekají na využití trojice budíků s opakováním, kalendář s titěrnými popisky, kalkulačka, světový čas a dokonce e-book čtečka. Kdo by si asi na tak malém displeji chtěl číst knihy, to nevím. Ze zábavy pro doplnění zmíním skladníka Sokobana, ten prověří nervy na ovládání směrové klávesy. Základní wapový prohlížeč ani nemusím rozvádět, majitelé tohoto telefonu internet určitě řešit nebudou.

Aligator se vrhnul i do vod hudby, přehrávač neumí ID3 tagy, takže si vystačí s názvy souborů, potíže nedělají složky, hudbu si najde sám. FM rádio vyžaduje sluchátka, stanice si najde samo, RDS neumí. Hudbu si poslechnete i na pozadí, popisek přehrávače a rádia se ukáže na pohotovostním displeji. Funkce nezapomněly ani na diktafon, ten nahrává do WAV. Fotoaparát a jeho video- a fotovýtvory snad nestojí za řeč, fotky s rozlišením 640 × 480 bodů pochvalu nezaslouží.

Koupit?

Aligator D100 je telefon, který doslova za pár stovek nabídne dualSIM telefonování. Malý displej a ne moc pohodlná tlačítka se nehodí pro časté psaní SMS nebo MMS, v nouzi se dá použít VGA fotoaparát. Líbit by se mohly malé rozměry a hmotnost. Telefon může sloužit pro přehrávání hudby díky sluchátkům (nelze však nahradit jinými s 3,5mm jackem) a podpoře microSDHC karet. Z ostatních funkcí stojí za řeč opakované alarmy a nouzová dvojitá LED svítilna.

Technické parametry a funkce Aligatoru D100 dualSIM

  • Rozměry a hmotnost: 105 × 44 × 16 mm, 66 g
  • Operační systém: bez systému; 200 míst na SMS, 500 čísel v seznamu
  • Displej: 1,8 palce (28 × 35 mm), TFT LCD, 176 × 220 bodů
  • Datové přenosy: wap
  • Paměť: paměťové karty microSDHC
  • Organizační funkce: kalendář, diktafon
  • Multimédia: VGA fotoaparát
  • Baterie: 650 mAh
  • GPS: ne
Aligator D100 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Reklama