Kdysi bývaly odolné mobily celkem běžnou součástí nabídky. Pak se nadlouho vytratily a znovu se začínají objevovat až teď. Aligator R5 je ale jiný než většina jeho konkurentů. Soustředí se opravdu jen na odolnost a dobré ovládání, funkce nabízí pouze základní. Tak, jak jsme u těchto telefonů zvyklí.
Aligator R5 jednoznačně patří k nejlevnějším odolným mobilům, jaké jsme si kdy mohli koupit. Výrobce se místo funkcí soustředí na odolnost, dobré ovládání a nízkou cenu a nepochybuji, že s touto strategií dokáže oslovit spoustu zákazníků. Co za své peníze dostanou?
Design a odolnost
Telefonu už jsem se věnoval v preview, úvod tohoto článku z něj může bez problémů vycházet. Telefon se prodává v oranžovo černém nebo kompletně černém provedení. Na test jsme dostali první variantu, která mi připadá u odolného telefonu praktičtější. Mobil je hodně výrazný, snadno ho najdete, i když vám někam spadne.
Vyšší odolnost je na Aligatoru R5 patrná od první chvíle. Má pogumované boky, je robustnější a přístup k zadnímu krytu je chráněn dvěma šrouby. Pro jejich otočení rozhodně musíte použít minci. Telefon si i přes zvýšenou odolnost zachovává velmi dobré rozměry, skvělá je i hmotnost pod 100 g.
Že se jedná o produkt Aligatoru byste poznali i bez popisku pod displejem. Telefon má tradičně řešenou klávesnici a funkční tlačítka, také záda mobilu zdobí obligátní červené SOS tlačítko. Spíše na efekt mi připadají další šroubky na zadní straně. Vyšroubovat se mi je ale nepodařilo.
Zadní část mobilu nabízí kromě SOS tlačítka (tentokrát nepříliš zapuštěného) ještě hlasitý reproduktor a malou svítilnu.
Po odšroubování krytu už hned vidíte baterii, žádný další ochranný prvek tedy telefon nemá. Baterie s kapacitou 1000 mAh vydrží na příjmu bez problémů čtyři dny. Při střídmějším používání i podstatně déle.
Jediný konektor se nachází na levém boku, je pochopitelně chráněn krytkou. Tady je nutné zdůraznit, že konektor se nachází celkem hluboko a microUSB s běžnou koncovkou do něj nedosáhne. Musíte používat kabel, který je v balení.
Užitečnou vlastností telefonu je masivní poutko na horní hraně. Při práci tak nemusíte mobil hledat nikde po kapsách. Šňůrku si ale musíte sehnat sami.
Aligator R5 má normu odolnosti IP56. To znamená, že odolá prachu, tekoucí vodě a je také odolnější vůči nárazům. Právě tuto vlastnost velmi oceňuji, na rozdíl od smartphonů má mobil celkem malý displej, takže riziko poškození je přeci jenom o poznání menší. Odolnost jsem neprověřoval nějak systematičtěji, s tekoucí vodou si ale R5 poradil bez potíží, několik „nechtěných“ pádů na něm také nezanechalo stopy.
Klávesnice a displej
Klávesnice je podobná jiným mobilům Aligator. Tlačítka jsou o pořádný kus větší než na jiných mobilech, výrobce velmi chytře zdůrazňuje, že se dá mobil pohodlně ovládat i v rukavicích. Potíže ale budete mít u klávesnice s šipkami, která slouží pro ovládání do obou dvou směrů. V rukavici také hůře nahmatáte dvě tlačítka pod klávesnicí. Pravé aktivuje svítilnu, musíte jej vždy zmáčknout dvakrát.
Levé tlačítko slouží jako klávesová zkratka, standardně je nastaveno na rádio (které umí hrát i bez připojených sluchátek), zvolit ale můžete i úkoly, budík nebo kalkulačku.
Ještě doplním, že klávesnice má bílé podsvícení. Je mírně nerovnoměrné, prostřední řada září nejvíc. Tlačítka svítilny a zkratek nesvítí takřka vůbec.
Displej se oproti většině telefonů Aligator také nezměnil. Má sytě oranžové podsvícení a velká černá písmena a číslice. Úhlopříčka je pouhých 1,8“ a rozlišení 128 × 64 bodů. To jsou skutečně historické hodnoty, na druhou stranu, na displej je vždy velmi dobře vidět a pro většinu funkcí tyto hodnoty naprosto dostačují. Kdo má slabší zrak, musí být z podobného displeje nadšený.
Ovládání a funkce
Pochopit ovládání telefonů Aligator je otázkou pár sekund. Šipka dolů vás posune do telefonního seznamu, opačný směr otevře hlavní nabídku. Telefonky po stranách slouží pro potvrzování a rušení voleb, stačí sledovat aktuální popisky.
Zamčený displej ukazuje velké hodiny, s těmi se ostatně setkáte i na pohotovostním displeji. Zde jsou ještě doplněné datem a tradičními informačními ikonami.
Hlavní nabídka vždy ukazuje jen jednu položku, doplněnou jejím popiskem. Popišme si je ve stejném pořadí, v jakém se nachází v telefonu.
SMS nabízí paměť pro 100 zpráv. Na displej se vejdou dva řádky textu. Telefon zvládá odpočítávání znaků a doručenku, chybí naopak slovník pro rychlejší psaní nebo třeba podpora T9. Tlačítka by mohla mít trochu menší zdvih a být na svém místě stabilnější, vše ale vyvažuje jejich velikost.
Historie hovorů dělí volání na zmeškané, odchozí a přijaté. U všech také zjistíte celkovou dobu volání.
Do telefonního adresáře se vejde 500 kontaktů. Telefon umí nastavit osm čísel pod rychlou volbu, a dalších pět jako tísňové volání. K záznamu se dá uložit pouze jméno a číslo, hledání funguje podle prvního znaku.
Telefon nabízí i pět profilů. Upravují typ a hlasitost zvonění (na výběr je deset melodií) a zvuk provázející novou SMS, ťukání do kláves a zapnutí telefonu.
Oraganizér v sobě ukrývá pět opakovaných budíků i s možností odložení, úkolovník s možností zadání času připomenutí, jednoduchou kalkulačku a FM rádio. To má lepší signál s připojenými sluchátky, podmínkou poslechu ale nejsou. Rádio hraje i na pozadí, zvládá ruční i automatické ladění. Do paměti se vejde až třicet stanic.
Závěr
Jak vidíte sami, funkcemi Aligator R5 skutečně neoplývá. Chybí kalendář, jakékoliv datové přenosy, vnitřní paměť, MMS, stopky či poznámky. Vše ale zohledňuje velmi nízká cena. Za takovou částku není nabídka odolného mobilu se základními funkcemi vůbec špatná. Pokud vám stačí volání a SMS, Aligator R5 je výborná volba. Osobně bych mu dal z aktuální nabídky výrobce přednost před všemi ostatními modely, odolnost je příjemným bonusem a určitě u sebe nebudete nosit nijak těžký telefon.
Vybavenější variantou odolného přístroje je Samsung Xcover, ten už ale také stojí dvakrát tolik. Dále už jsou zde smartphony s Androidem, Sony Ericsson Xperia Active, nebo Motorola Defy Plus. Oba přístroje už jsou ale cenově někde úplně jinde.
Technické parametry a funkce Aligator R5
- Rozměry a hmotnost: 112 × 52 × 17 mm, 97 g
- Operační systém: bez operačního systému, paměť pro 500 kontaktů a 100 SMS
- Displej: 1,8 palce (23 × 36 mm), 128 × 64 bodů
- Datové přenosy: microUSB, USB
- Organizační funkce: budík, úkolovník
- Baterie: 1000 mAh