Aligator S5520 Senior: šikovná tlačítka v seniorském Androidu [recenze]

Reklama

Velké ikony, tlačítka a jednoduché ovládání. Chytrý Aligator maskuje operační systém Android za grafickou nadstavbu, kterou pochopí každý napoprvé.

Aligator S5520 Senior je mobil s Androidem, který koupíte do 1 700 Kč. Telefon v balení doprovází jen nabíječka a sluchátka, nechybí přehledný český návod. Narozdíl od jiných testovaných Aligatorů jej nedoplňuje odkládací stojánek a nabíjecí stanice v jednom, tady se nabíjí tradičně microUSB konektorem. Konstrukce je lehká jen 150 g, přesné rozměry jsou 149 x 70 x 10 mm. Plastové tělo je příjemně zaoblené, dobře se drží, „prémiový“ pocit nečekejte, to je v této cenové hladině jasné.

Telefon podporuje dualSIM chod, což možná senioři neocení, ale může se hodit. Aligator má 5,5palcový displej, který nevyniká dobrou čitelností na světle, přes sluncem jej musíte zaclonit. Doma je čitelný bez potíží, solidní jsou i pozorovací úhly, obraz nezmizí po naklonění mobilu. Nahoře se trochu netradičně objevuje microUSB konektor společně s 3,5mm jackem sluchátek. Napravo jsou zbylé prvky – zámek mobilu a ovládání hlasitosti.

Záda telefonu dostsala hlasitý reproduktor, jeho výkon je určitě dostačující i pro mírně nedoslýchavé. Nechybí LED svítilna/blesk a základní fotoaparát s nízkým výkonem interpolovaných (dopočítaných) 5 Mpx. Ukázkové fotky prozradí, že kvalita je velice špatná a tak se hodí pro vyloženě nouzové cvakání.

Přehledný systém

Systém Android 8.1 je ve verzi Go, to znamená, že se aplikace spouští v prohlížeči Chrome. Obsahuje tradiční nabídku Googlu – e-mail, mapy, kalendář apod. Velkou výhodou systému je nadstavba Big Launcher, který ukazuje přehledné ikony a velká tlačítka, včetně číslic. Není nutné nikde nic nastavovat, jen při startu mobilu zapnout Launcher.

Rozložení ikon můžete nechat svému osudu, nebo si je přeházet/doplnit v menu nastavení. Telefon reaguje rychle na povely z displeje, chválím velký ukazatel nabití baterie, hodiny i den v týdnu s datumem. Pro Big Launcher jsou připraveny hlavně základní funkce – volání, SMS, menu nastavení, SOS režim. Ostatní aplikace se spouštějí v tradičním menším provedení Androidu (fotogalerie, hodiny, budík, Chrome prohlížeč apod.). Je tedy zřejmé, že senioři by mobil měli pohodlně používat hlavně na základní komunikaci. Někoho potěší FM rádio, ale to zase musíte dokoupit sluchátka jako anténu.

Aligator tradičně doplnil SOS funkci s posíláním nouzových SMS vč. uvedení GPS polohy, nebo volání na uložené SOS kontakty. Po vstupu do menu SOS dokonce mobil promluví, aby bylo jasné, kde se nacházíte.

Mobil podporuje datové sítě až do rychlosti 3G, stabilně doma funguje na Wi-Fi. Díky Google Play se dají doinstalovat podporované aplikace, v mobilu je přes 10 GB volného místa z tovráních 16 GB.

Fotogalerie Aligator S5520 Senior

Závěr

Aligator S5520 Senior je tlačítkový mobil s Androidem, který nabídne rychlý chod a jednoduché podání základních funkcí. Senioři nebo uživatelé se slabším zrakem ocení velkou grafiku a jasné ikony, v nouzi se může hodit SOS funkce.

Reklama