Amazon Kindle: Čtu hodně, čtu rád (dlouhodobé zkušenosti)

Čtečku knih Kindle 3 (aktuálně nazývanou Keyboard WiFi) používám už řadu měsíců. Přečtěte si soupis zkušeností, možná vám pomohou v rozhodování, zda si Kindle koupit či nekoupit.

Poprvé jsem se s Kindlem setkal při redakčním testu několika elektronických čteček knih. Vynikal především designem (zejména tloušťka byla ze všech testovaných čteček nejpříznivější), rychlostí, snadností ovládání a kupodivu i cenou (byl tehdy ve srovnání s různými dováženými čínskými OEM přístroji zdaleka nejlevnější).

Test skončil, produkty jsme vrátili, a já naprosto přesně věděl, že si Kindle co nevidět koupím. Z tehdejší nabídky (Kindle 3, Kindle 3 s 3G, Kindle 3 DX) jsem si vybral nejnižší model Kindle 3. Verze DX mi připadala už příliš velká vzhledem k tomu, že čtečku prakticky pořád někam přenáším. Často se pohybuji v dosahu sítí Wi-Fi, takže varianta s 3G pro mě byla zbytečná. Mnou vybraný model se teď prodává pod názvem Kindle Keyboard WiFi a je doplněn několika variantami bez klávesnice.

v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.cz)

v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.cz)

Kde koupit Amazon Kindle Touch?
v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.cz)

Kde koupit Amazon Kindle 4 WiFi?
v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.cz)

Další otázka se týkala způsobu nákupu. Amazon Kindle se prodává v českých internetových obchodech, vždy jde o dovoz z USA. České obchody na rozdíl od těch amerických musí poskytovat dvouletou záruku. Ceny jsou tedy o něco vyšší než přímo u Amazonu, což mi přišlo jako hlavní důvod, proč si Kindle objednat přímo z USA. Do Česka dorazil už po několika dnech od objednání, celou cestu jsem pečlivě sledoval na stránkách přepravní společnosti. V té době ještě veškeré celní poplatky zaplatil Amazon (a přičetl si je v podobě nákladů na přepravu), dnes s Kindlem dostanete složenku.

Jak dostat knihy do Kindlu

Nejprve jsem se držel konzervativního způsobu nahrávání knih do Kindlu přes kabel. Již po pár dnech jsem ale začal objevovat výhody Wi-Fi. Nastavil jsem si na stránkách Amazonu pěkný Kindle e-mail a v nováčkovské euforii se přihlásil k odběru snad všech českých novin, které tehdy pro Kindle vycházely.

Tip: Spousta elektronických zdrojů pro Kindle je k nalezení na stránkách www.kindly.cz

Když se mi ve čtečce nakupila vydání všemožných novin za posledních pár dní, aniž bych měl čas nebo chuť je alespoň prolistovat, rychle jsem se začal ze všech rozesílačích seznamů odhlašovat. E-mail jsem si ale ponechal jako základní způsob, jak dostat do Kindlu knihy.

Dnes už v podstatě ani nevím, kde se nachází originální Kindle kabel. Veškerý obsah, který chci číst, posílám e-mailem. Většinou používám formát prostý text, ostatní na počítači do tohoto formátu přeukládám. Pokud náhodou potřebuji číst PDF, posílám je do Kindlu s klíčovým slovem CONVERT v předmětu zprávy. Za celou dobu používání se mi nestalo, že by Kindle odmítl přijmout větší soubor.

Přečtěte si podrobný článek o tom, jak dostat obsah do Kindlu.

Klávesnice je k ničemu

V době, kdy jsem Kindle kupoval, nebyla možnost pořídit si variantu bez klávesnice. Ta se vyznačuje stejně velkým displejem, samotné tělo přístroje je ale právě o klávesnici menší, kompaktnější. Za celou dobu používání jsem klávesnici použil jen na zadání hesel pro sítě Wi-Fi v mém okolí. (A upřímně, jak často to provádíte?)

Pokud se vám nebude líbit e-mail, který vám přiřadí Amazon automaticky, budete si ho muset přes klávesnici změnit, i to ale provádíte jen jednou na začátku.

Dále je možno v Kindlu připisovat poznámky ke čtenému textu a později se k nim vracet. Posuďte sami, jestli to budete potřebovat. Při čtení běžné beletrie pravděpodobně ne, pokud budete Kindle používat jako studijní pomůcku, možná se vám to bude hodit.

Dále klávesnici používám při vytváření tzv. kolekcí (viz dále), těch jsem ale za celou dobu používání Kindlu vytvořil asi deset. Hlavní výhoda klávesnice, na kterou jsem zatím přišel, je vyhledávání. Jednoduše zadáte hledané slovo, a Kindle najde všechny jeho výskyty v právě otevřeném textu. Mezi nimi následně můžete volně přecházet.

Při koupi Kindlu tedy rozhodně uvažujte nad verzí bez klávesnice. Vypadá podstatně lépe a těch pár potřebných textů zadáte i bez plnohodnotné klávesnice.

 

Třídění knih do kolekcí

Chvíli mi trvalo, než jsem přišel na to, jak udržet v knihách trochu pořádek. Jakékoliv pokusy o vytvoření adresářové struktury Kindle okázale ignoroval (to by byl ostatně jediný důvod, proč zůstat u nahrávání knih kabelem). Po nahrání většího počtu knih byl docela problém se v obsahu Kindlu vyznat a najít, co chci zrovna číst.

Po krátkém hledání jsem zjistil, že Kindle sice nepodporuje adresáře, zato ale nabízí tzv. kolekce. Osobně používám kolekce pojmenované podle jména spisovatele, a to pouze u spisovatelů, od kterých chci mít v Knidlu větší množství knih.

Knihy ale mohou být současně zařazeny do více kolekcí, takže klidně můžete mít Poklad na Stříbrném jezeře v kolekci Karel May, dále v kolekci Dobrodružné a ještě třeba v kolekci Indiánky. Moc organizování samozřejmě škodí, aktuálně mi nejvíc vadí, že seznam kolekcí zabírá skoro celou první obrazovku, a abych se dostal k samostatným (v kolekcích nezařazeným) knihám, musím listovat na další stránky.

 

Pozor na displej, je křehký

Asi po roce používání mě postihla noční můra všech majitelů Kindlů, praskl mi displej. Z diskuzních fór jsem již dlouho věděl, že displej je nejméně odolná část čtečky (byť řada lidí si stěžuje i na prasknutí plastového krytu okolo displeje). Rozhodně doporučuji vhodné pouzdro, které ochrání displej i plastové kryty alespoň proti poškrábání.

Proti silnějším nárazům je ale bezbranný sebepevnější obal. V mém případě podlehl při srážce s tyčí v tramvaji. Kindle byl uložen v batohu s nějakými dalšími věcmi a některá z nich se pravděpodobně dostala mezi svislou tramvajovou tyč a Kindle právě v okamžiku, kdy jsem (překvapen nečekaně prudkým rozjezdem) do této tyče poměrně lehce narazil.

Diskuzní fóra sice radila, abych Kindle zkusil reklamovat. Amazon prý nad prasklými displeji přivírá obě oči a při věrohodném vysvětlení posílá obratem novou čtečku. Moje nechuť ke lži a představa, že budu bez Kindlu do doby, než se reklamace vyřeší, mě ale nasměrovali k jinému řešení.

Nejprve jsem si chtěl nechat displej vyměnit v opravně. Cena náhradního dílu ale byla velmi podobná ceně nového Kindlu, s prací by se vyrovnala úplně. Proto jsem rozbitý Kindle věnoval na vědecké účely (kolegové z vedlejší redakce ho veřejně rozpitvali) a objednal na Amazonu nový.

Právě tento krok budiž největším důkazem, že si život bez Kindlu již takřka nedovedu představit. Od doby, co ho mám, se počet měsíčně přečtených knih takřka zdvojnásobil. Nemusím s sebou na dovolenou nebo služební cesty vozit objemné svazky. A když chci zavzpomínat na staré časy, klidně si uvařím čaj a sáhnu do knihovny po papírové knize.