Tento tablet vyvolal obrovskou vlnu zájmu hned při svém uvedení. Důkladně jsme jej prozkoumali a všechny otázky se pokusíme zodpovědět v recenzi.
Když Amazon oznámil uvedení vlastního tabletu, vyvolal slušné pozdvižení. Spousta uživatelů má výborné zkušenosti s jeho čtečkami a nebyl důvod předpokládat, že by tablet neměl být stejně úspěšný. Obzvláště, když Amazon hned v úvodu nastavil cenu na 199 dolarů, což bylo mnohonásobně méně, než za kolik prodává obdobné produkty konkurence. Okamžitě se vyrojily spekulace o tom, že Kindle Fire se stane úspěšnějším než iPad a iPad 2, stejně tak jsme si mohli přečíst o tom, že tablet je tak levný, že se jeho prodej prostě nemůže Amazonu vyplatit. Náklady jsou totiž vyšší než prodejní cena. Jak si může velký výrobce dovolit prodávat tablet takto nízko, vždyť za podobnou cenu se dají sehnat maximálně levné čínské tablety s nevalnými hardwarovými parametry. Amazon má ale něco, co mu dovolí nasadit hned v úvodu nízkou cenu. Tablet je totiž jen vstupenkou k nákupu dalších služeb. Ať už se jedná o aplikace, filmy, hudbu nebo knihy.
Amazon si zkrátka spočítal, že co ztratí při prodeji, to získá později, když si uživatel bude chtít pořídit jakýkoliv multimediální obsah.
Nyní, když máme tablet v ruce, už je evidentní, že důraz na obsah je u Kindle Fire skutečně mimořádně silný.
Design, obsah balení
Po designové stránce není Kindle Fire ničím, co by vás mohlo uchvátit. Naopak, tablet se snaží vypadat maximálně jednoduše. Jeho rozměry jsou 190 × 120 × 11 mm s hmotností 413 g. Tablet se prodává v kompletně černém provedení, s přední lesklou stranou. Na první pohled ani nepoznáte, jak Kindle Fire držet. Od spodní části displeje ale vede trochu širší okraj než u horní. Černý okraj je mimochodem místo, na kterém jsou otisky prstů nejméně viditelné.
Záda jsou matná, pogumovaná, otisky prstů jsou na nich ale zcela zřetelné. Moc pěkně to nevypadá, stačí po nich přejet prstem nebo nehtem, a zůstává lehce viditelná šmouha. V horším světle si možná nevšimnete ani docela velkého, vyrytého nápisu kindle.
Boky telefonu jsou bez jakýchkoliv tlačítek. Jediný ovládací prvek najdete na spodní straně a tím je tlačítko pro zapnutí přístroje. Krátkým zmáčknutím Kindle Fire „probudíte“, dlouhým ho zcela vypnete. Hned vedle zapínacího tlačítka se nachází microUSB konektor a ještě o kousek vlevo i audiokonektor.
Horní hrana ukrývá dvojici reproduktorů. Jejich umístění je vždy ošidné. Když budou na zádech, špatně je uslyšíte, když je dáte na boky, snadno si je zakryjete rukou. Pro jeden z nich to platí i u Kindlu Fire. Držíte-li tablet v horizontální poloze, spodnější z reproduktorů si bohužel zakryjete.
Stejně málo jako o designu se dá říct i o kvalitě konstrukce. Jedním slovem: dobrá. S tabletem jsem neházel, nesnažil se ho přelomit, Fire na oplátku působí velmi pevným a spolehlivým dojmem. Předpovídat, co se stane za pár měsíců, je momentálně předčasné.
Velmi stručně se dá odbýt i obsah balení. Kindle Fire sice dojde v docela rozměrné krabici, uvnitř toho kromě tabletu už ale moc nenajdete. Kromě jedné kartičky s návodem jak tablet zapnout, odemknout a nabít, je to už jen nabíjecí kabel. Ten je určen pro americké zásuvky, pokud tedy budete v nejbližší době kupovat Kindle Fire u českého prodejce, ověřte si, že vám k tomu dá i microUSB nabíječku. Amazon bude toto příslušenství nepochybně dodávat sám, Fire se ale zatím oficiálně prodává pouze v USA. I tak bych ale očekával třeba sluchátka, nebo obyčejný microUSB kabel. Nízká cena si ale evidentně žádá své oběti.
V souvislosti s prozatímní exkluzivitou pro USA je nutné zdůraznit, že do tabletu si toho aktuálně z Amazon Store příliš nekoupíte. Obsah prozatím musíte nahrávat z počítače přes kabel. Karta, která mi v Amazonu funguje pro nákup zboží, prozatím odmítá zaplatit za multimediální obsah.
Displej a hardware
Amazon Kindle Fire patří svou velikostí displeje k těm menším zařízením. Pro práci i zábavu musí stačit úhlopříčka 7“ a rozlišení 1024 × 600 bodů. O úhlopříčce nemá smysl diskutovat, Amazon prostě vsadil na menší a lépe přenositelné zařízení. Rozlišení bychom si ale dokázali představit i větší, vždyť smartphony už zase nejsou tak daleko a jemnější rozlišení by rozhodně neškodilo. Displej je pak samozřejmě kapacitní, zobrazovací technologie je IPS LCD. S testem na ostrém letním sluníčku musíme chvíli vydržet, zatím se ale čitelnost jeví velmi dobře, také k pozorovacím úhlům nemáme žádnou výtku. Na částečné odlesky obrazovek je ale nutné se připravit.
Výkon přístroje vypadá na první pohled dobře. Dvoujádrový procesor (2 × 1 GHz) TI OMAP jistí 512 MB operační paměti. Při praktickém používání ale občas čekejte nepříjemná překvapení. Práce se systémem nebyla vždy tak plynulá jak byste předpokládali, obzvláště „trhání“ internetového prohlížeče nepůsobí dobře.
Nepříjemně by vás mohla zaskočit i velikost paměti. Kindle Fire se nabízí pouze v jediné variantě a tou je 8 GB.
Pro data uživatele je k dispozici cca. 6,5 GB. To samozřejmě nemůže zdaleka stačit, Amazon proto všude v nabídkách počítá s tím, že velkou většinu obsahu budete mít v cloudu. Na cesty si tak vezmete pouze několik alb, filmů či knih, zbytek se bude nacházet ve webovém úložišti Amazonu. Přístup k datům získáte okamžitě, jakmile budete mít k dispozici datové přenosy. Ty má v tabletu na starosti pouze a jedině Wi-Fi. Bez ní jste opravdu odkázaní pouze na data uložená přímo v zařízení.
Další velmi důležitou otázkou je výdrž baterie. Amazon její kapacitu oficiálně nikde neuvádí, místo toho píše, co Kindle Fire vydrží. A praktický test dokazuje, že výrobce rozhodně nijak nepřehání. Můžete počítat s osmi hodinami nepřetržitého čtení nebo sedmi a půl hodinami přehrávání videa. To vše s vypnutou Wi-Fi.
První dny jsem Kindle Fire používal velmi intenzivně, zkoušel videa, hrál hry, četl a tablet jsem občas musel dobít i dvakrát za den. Později jsem přešel na podstatně střídmější používání, kdy mi tablet sloužil především pro občasné návštěvy internetu. V tomto případě se výdrž posunula ke čtyřem dnům. Stejně tak jako u všech podobných zařízení tak platí, že výdrž závisí především na způsobu užití.
Ovládací prostředí, klávesnice
Kindle Fire běží na Androidu 2.3, jeho podoba je ale naprosto změněná a nepodobá se ničemu, co jste doposud mohli vidět u telefonů, nebo jiných tabletů.
Liší se už zamykací obrazovka. Pokud se vám líbí obrázky, které jsou u poslední čtečky Kindle, budete nadšeni i tentokrát. Motivy jsou sice jiné a přibyla i barva, obrázky ale stále působí velmi pěkně a přitom neobvykle. Na zamčené obrazovce vidíte datum a čas, odemknutí provedete obvyklým tahem prstu.
Pohotovostní displej a hlavní nabídku sloučil Amazon v podstatě do jedné obrazovky. Ta je rozdělena na několik částí. V horním úzkém pruhu vidíte stav baterie, Wi-Fi, hodiny a můžete vstoupit do nastavení. Zapnete synchronizaci, upravíte hlasitost, jas displeje, nebo třeba zabráníte jeho přetáčení. V horní liště je také jméno zaregistrovaného zařízení a objevují se zde oznámení (např. o nových aktualizacích, stažených souborech atd.). V další pruhu máte k dispozici vyhledávání (ať už v Kindlu nebo na webu), o něco níže jsou už položky nabídky. Nemají žádnou ikonku, jde prostě o jednoduché nápisy.
Nejširší pruh na displeji zabírají ikony s posledně otevřenými aplikacemi. V tomto seznamu můžete rychle listovat a dostat se tak k rozečtené knížce, rozepsanému dokumentu atd. Aplikaci najdete přesně v tom stavu, v jakém jste ji opustili. Problém je, že se ikony mnohdy rozpohybují až příliš rychle a tak potřebnou položku minete. Tohle šlo udělat určitě plynuleji.
Pokud na kterékoliv této aplikaci podržíte déle prst, můžete si ji přidat mezi oblíbené. Tyto položky zabírají závěrečnou třetinu obrazovky. Vždy vedle sebe mohou být maximálně čtyři, poté na displeji přibude nový řádek pro další čtyři oblíbené aplikace.
Pokud otevřete kteroukoliv položku v menu, očekávejte následující rozdělení. Dole se nachází ikonka s nastavením, vyhledáváním, návratu zpět a přepnutí na úvodní obrazovku. Horní část displeje slouží k dělení příslušných položek. Např. v menu Music můžete přepínat mezi interním úložištěm a cloudem a pak je zde klasické dělení skladeb. U knih si opět vybíráte mezi místem uložení a pak dělením podle autora nebo názvu.
Celkově se v nabídkách zorientujete velmi rychle, možná spíše ze zvyku jsem postrádal hardwarové tlačítko, které by mne vracelo na úvodní displej.
Při jakémkoliv vyplňování textu se samozřejmě objeví QWERTY klávesnice. Ta má celkem pět řad. Horní řada je nejmenší, nacházejí se v ní vybrané speciální znaky. Písmena klávesnice jsou o znatelný kus větší a píší se velmi dobře. Typicky české znaky s háčky a čárkami chybějí, neobjeví se ani při delším podržení znaku. Číslice napíšete buď po přepnutí klávesnice levým spodním tlačítkem, nebo stačí déle podržet příslušný znak v horní řadě.
Pokud při psaní textu uděláte překlep, stačí do textu klepnout, ve spodu se objeví šipka, kterou hýbete a snadno se dostanete až k místu překlepu.
Funkce
Pojďme se nyní podívat na jednotlivé funkce. První dvě položky, s prominutím, vynechám. Ani noviny, ani knihy myslím nebudou tím hlavním lákadlem, proč by si český uživatel koupil Kindle Fire. Čtení mimochodem není nikterak úžasné, displej samozřejmě září a tak se čtečky Kindle rozhodně o svou budoucnost bát nemusejí.
Zajímavější položkou je určitě hudba. Položky se dělí na umělce, alba a písně. Kindle Fire samozřejmě umí hrát na pozadí, zvuk je spíše tišší, kvalita reproduktorů je průměrná. Vzhledem k chybějícím sluchátkům máte situaci dost ve svých rukou. Při přehrávání nejvíce vadí, že ovládání hlasitosti funguje jen přes displej. Kindle Fire tak musíte odemknout a na obrazovce přehrávání teprve hlasitost upravit.
Velmi důležitou položkou je hudební obchod. Fire chytře nabízí nákup hudby od umělce, kterého znova posloucháte, využít můžete také položku Store přímo v hlavní nabídce hudebního přehrávače. Před nákupem si můžete pustit půlminutovou ukázku skladby, pak už jen stačí kliknout na cenu a potvrdit. Tedy aspoň teoreticky.
Ještě větší důraz na obchod má sekce Movie. Zde se vám rovnou otevře nabídka se stovkami filmů a TV pořadů. Tady asi český zákazník mnoho času nestráví, alespoň pokud by vyžadoval film i s titulky. Spolehnout se tak musíte na vlastní obsah. Cesta k němu je ale trochu složitější. Nakopírovaná videa totiž najdete ukrytá jinde, musíte jít přes menu Aplikace a hledat v Galerii. To je docela nešikovné. Hodně mizerná je i kompatibilita. Kindle Fire deklaruje pouze podporu pro MP4, malá testovací videa v tomto formátu fungovala bezchybně (a plynule) až do rozlišení 1080p.
Když jsem ale nahrál MP4 s velikostí kolem 2GB, z plynulého přehrávání nezůstalo nic a Kindle nakonec úplně přestal reagovat.
S jinými formáty si přehrávač neporadil vůbec. Škoda, doba převádění videa asi stále není u konce. Snad půjde v budoucnu z obchodu stáhnout i nějaký šikovnější přehrávač. Ten současný si pamatuje, kde jste přehrávání přerušili a nabízí docela užitečnou funkci, návrat v přehrávání o deset sekund zpět.
Ve složce s aplikacemi se konečně nachází nějaký obsah, který se dá využívat okamžitě. Kindle Fire nabízí prohlížení dokumentů Office, za editaci si ale musíte připlatit. Galerii už jsem zmiňoval v souvislosti s videem, nabízí ještě samostatnou kategorii pro obrázky. Najdete zde i snímky, které jste si stáhli z webu. Součástí výbavy je i e-mailový klient s přednastavením pro Gmail, Yahoo, Hotmail a Aol. Vyzkoušel jsem Gmail a do přístroje se mi podařilo neimportovat i kontakty. Klient mi nabídl vše důležité. Dostal jsem se k dalším složkám, dobře funguje řazení, odesílání příloh a korektně se zobrazují i HTML maily.
Obchod s aplikacemi nabízí už nyní solidní zásobu nejrůznějších her a programů. V základním zobrazení vidíte v jednom sloupci placené aplikace a v druhém free programy. Nad nimi je lišta s kategoriemi. Stejně ale jako u hudby a filmů, zatím vůbec nic nestáhnete. Tentokrát mne přímo zastavila hláška The Amazon Appstore is not yet available in your region.
Nejvýraznější lákadlem nového tabletu je tak (kromě ceny) hlavně internetový prohlížeč. Amazon jej pojmenoval Silk a zdůrazňuje především jeho rychlost. Ta je dána tím, že stránku upraví nejprve servery výrobce a do Kindlu se dostane už její optimalizovaná podoba. Nevím jak v USA, u nás ale vypadá tento krok spíše jako zdržení. Prohlížeč prostě není tak plynulý, jako na konkurenčních tabletech. A to ani při načítání, ani při pohybu po stránce, kde je vždy poznat lehké zasekávání. Jako plus se dá označit jen korektní zobrazení stránky včetně flashe. Funguje samozřejmě pinch-zoom, dvojitým poklepáním na displej se sloupec textu zvětší na celou obrazovku.
Adresní řádek se ukrývá nahoře, při rolování dolů se ale ztratí a vidíte jen otevřená okna (více jak deset najednou jsem nezkoušel). Prohlížeč umožňuje i přidání stránky do oblíbených.
Hodnocení
Upřímně řečeno, čekal jsem trochu víc. Něco trochu hezčího, trochu rychlejšího se zajímavějším prostředím.
Moje očekávání byla hodně ovlivněná geniální čtečkou od Amazonu.
Tablet je rozhodně obyčejnější, nemá tak navrch nad konkurencí. Určitě bude zajímavé sledovat, jestli Amazon do budoucna nabídne i jiné varianty tabletu, ať už s větším displejem, nebo větší kapacitou interní paměti. Pokud ale takové zařízení nepředstaví, jen těžko jej můžeme brát jako konkurenta pro iPad. Ten je koncepčně úplně jinak postavený a měnit Kindle Fire za iPad,nebo je vzájemně srovnávat, je určitě chybné. Každý tablet vám nabídne něco zcela jiného. Kindle Fire může iPad porazit jen v jednom ohledu: počtu prodaných kusů. Za takové peníze se totiž už nevyplatí pořizovat si levné neznačkové tablety s malou úhlopříčkou, Kindle Fire je stokrát lepší.
Koupit si Kindle Fire nyní, je možná pro českého uživatele trochu předčasné. Dokud nebude mít přístup ke všem službám, je Fire poloviční. Na druhou stranu, jakmile se služby uvolní i pro zbytek světa, lze očekávat obrovský zájem a nebude vůbec špatné mít Fire tou dobou už v ruce.
Technické parametry a funkce Amazon Kindle Fire
Rozměry a hmotnost: 190 × 120 × 11 mm, 413 g
Operační systém: Android 2.3, multitasking, pohotovostní režim, sdílená paměť pro kontakty
Displej: 7 palců, kapacitní, TFT LCD, 1024 × 600 bodů, 16 milionů barev
Datové přenosy: Wi-Fi, microUSB, USB 2.0
Procesor a paměť: 2 × 1 GHz, 512 MB RAM, 8 GB ROM
Organizační funkce: prohlížení dokumentů Office, PDF
Multimédia: přehrávání MP4
Baterie: ? mAh
GPS: ne