Amazon prodává více ebooků než papírových knih

Reklama

Britský Amazon oznámil, že přesně dva roky po uvedení čtečky Kindle na britský trh překonaly prodeje elektronických knih prodej těch papírových. V USA už přitom podobná situace panuje delší dobu. Znamená to soumrak papírových knih? Naštěstí zatím ne!

Nejprve tedy, co Amazon vlastně oznámil. K 6. srpnu, dvouletému výročí uvedení čtečky Kindle na britský trh, zveřejnil zajímavou statistiku. Prodej elektronických knih v obchodě Amazon překročil prodeje papírových knih všeho druhu (tedy paperbacků i knih s pevnou obálkou – anglicky hardcover). Mimochodem, americký Amazon dosáhl stejné mety již před rokem.

Na základě údajů za dosud proběhlou část roku 2012 Amazon tvrdí, že na každých sto prodaných tištěných knih připadá 114 knih elektronických. Ze součtu přitom vyřazuje bezplatné elektronické knihy, které by statistiku samozřejmě ještě více vychýlily směrem k absolutní nadvládě Kindlu.

Jelikož Amazon sleduje své zákazníky dlouhodobě, může navíc s jistotou tvrdit, že od pořízení Kindlu si lidé kupují čtyřikrát více knih než předtím. Přitom na tištěnou podobu knih úplně nerezignují, i nadále si je pořizují v této podobě.

Konec knih? Zatím ne!

Samotný Amazon ve své tiskové zprávě přiznává, že prodej papírových knih i nadále roste. V praxi to tedy znamená, že lidé začínají (možná i díky Kindlu) číst podstatně víc než dřív.

Kromě toho, Amazon má určitou specifickou skupinu zákazníků, kterou lze charakterizovat například tím, že se pohybuje na internetu a je otevřená technologickým novinkám (jinak by asi nenakupovala v internetovém obchodě). Lze tedy jistě předpokládat, že v kamenných knihkupectvích, která tvoří nezanedbatelnou část trhu, papírové knihy stále vládnou.

Zajímavá je možnost publikovat vlastní knihu výhradně pro Kindle a prodávat ji prostřednictvím Amazonu. Snižuje to tak vstupní náklady pro nadějné autory (ale samozřejmě i pro beznadějné grafomany). Ti mají nyní možnost vyhnout se omezujícímu filtru v podobě redaktora knižního nakladatelství a bez velkých investic vydat knihu ve vlastní režii.

Reklama