Americký Kongres: Huawei a ZTE nelze důvěřovat

Reklama

Po jedenáctiměsíčním šetření amerického Kongresu unikla na veřejnost (pravděpodobně) tajná zpráva, ze které vyplývá, že čínské firmy Huawei a ZTE nejsou pro americký trh důvěryhodné. Kongresmanům vadí vazby na čínskou vládu, porušování autorských práv z nespolupráce s americkými vyšetřovateli.

Agentuře Reuters se podařilo získat text zprávy předtím, než byl oficiálně zveřejněn, dokonce se pravděpodobně dostala k nezkrácené verzi zprávy určené původně jen pro oči amerických zákonodárců. Vyplývá z ní, že vyšetřovací komise varuje americkou vládu před spoluprací s čínskými telekomunikačními firmami Huawei a ZTE.

V čem spatřují problém? Obě společnosti málo spolupracují s americkými vyšetřovateli (což asi v praxi znamená, že odmítají zpřístupnit šifrovaná data policii, jak to například i v Česku musí učinit mobilní operátoři). Dále pak ani jedna z firem nedokáže důvěryhodně vysvětlit své vazby na čínskou vládu (např. ZTE je silně provázána s čínskou armádou). V případě firmy Huawei pak zpráva konstatuje, že je důvodně podezřelá z úplatkářství, korupce, diskriminačního chování a porušování autorských práv.

Obě firmy se proti zveřejněným tvrzením hned tvrdě ohradily. Kde je pravda samozřejmě nevíme. Před masivním nasazováním technologie Huawei již ale před několika lety varovaly britské tajné služby. Vzhledem k tomu, jak se sítě budované touto firmou v Evropě šíří, ale u operátorů rozhoduje především nízká cena, nebo mají v Huawei větší důvěru než americká vláda.

Reklama