Android pod palbou: za poslední tři měsíce 6x více útoků

Reklama

Zpráva bezpečnostní společnosti Trend Micro je alarmující. Mezi červnem a zářím 2012 vzrostlo množství škodlivého softwaru napadajícího telefony s operačním systémem Android o 483 %. Nejčastějším problémem je volání na drahá čísla nebo odesílání drahých SMS.

V červnu bylo zaznamenáno necelých 30 tisíc útoků malware a informace shromažďující adware zacílený na uživatele telefonů s Androidem. V průběhu září už to bylo téměř 175 tisíc. Analytici společnosti Trend Micro si to vysvětlují takřka nulovou kontrolou aplikací pro mobilní telefony s operačním systémem Android. Zatímco Apple každou aplikaci důkladně prověřuje a riziko objevení škodlivé aplikace ve veřejně přístupném App Storu, do Google Play si může nahrát každý cokoliv ho napadne.

Nejčastějšími případy Android malwaru jsou falešné verze legitimních aplikací pro Android. Mnohé z nich jsou navrženy tak, aby odcizovaly informace, aby zcela převzaly kontrolu nad chytrým telefonem uživatele nebo aby vygenerovaly obrovské účty za telefonování na čísla s vysokou sazbou.

Zejména poslední uvedená praktika je velmi nepříjemná, jen těžko budete operátorovi vysvětlovat, že ty dlouhé noční hovory na erotickou linku nemáte na svědomí vy. Kromě volání také napadené telefony často odesílají velké množství Premium SMS zpráv s vysokou cenou. Zisk z hovorů i zpráv samozřejmě dostává autor škodlivé aplikace.

Trend Micro také upozorňuje na nárůst tzv. agresivního adwaru, což jsou aplikace, které shromažďují více osobních informací, než uživatel autorizoval a ty pak rozšiřují přes legitimní reklamní sítě. Skutečnost, že pouze 20 % uživatelů zařízení Android používá nějakou bezpečnostní aplikaci nepomáhá. Uživatelé potřebují pochopit, jaká práva aplikace vyžadují, než je povolí a neúmyslně nasdílí citlivé informace.

Máte s podobnými aplikacemi nějaké osobní zkušenosti? Setkal se s tímto problémem někdo z vašich známých?

Reklama