Android útočí: překonal na tabletech iOS, je ale rozdrobený

Reklama

Analytická společnost IDC informovala o podílech jednotlivých operačních systémů pro tablety. V prvním čtvrtletí roku 2013 zvítězil Android, na druhém místě následuje iOS. V množství prodaných zařízení je ale Apple s náskokem na prvním místě.

Mezi nově vyrobenými zařízeními vítězil v prvním čtvrtletí letošního roku Android, byl nainstalován na 56,5 % přístrojů. Operační systém iOS zaujal druhé místo s tržním podílem 39,6 %, další systémy už nejsou významné (Windows 3,3 %, Windows RT 0,4 %, ostatní 0,2 %). Oproti předchozímu roku došlo ke změně na prvních místech. V prvním čtvrtletí 2012 se totiž prodalo nejvíce tabletů s iOS, tehdy to bylo 58,1 %. Android skončil druhý s podílem 39,4 %. Meziročně tak Android vzrostl o 248 %.

Na rozdíl od iOS je ale scéna Android značně rozdrobená. Tablety s tímto operačním systémem vyrábí desítky až stovky výrobců, málokterý se ale probojoval do první pětky. Té vévodí, stejně jako loni, Apple s 39,6 % podílem, následuje Samsung, který si utrhl 17,9 %, Asus se 2,7 %, Amazon, jemuž jeho Kindle Fire přinesl 1,8% tržní podíl a konečně Microsoft s 0,9 %.

Celkově se prodalo 49,2 milionu tabletů, což je více než dvakrát tolik jako loni. V prvním čtvrtletí 2012 totiž výrobci hlásili prodej 20,3 milionu tabletů.

Reklama