Androidu se daří, drtivě válcuje konkurenci

Reklama

Android zvýšil svůj podíl mezi mobilními operačními systémy z necelé poloviny v roce 2011 na necelé tři čtvrtiny v roce 2012. Druhé místo patří iOS, dalším systémům se ale naprosto nedařilo. Jejich podíl padl meziročně o více než polovinu, obsazují zanedbatelnou část trhu.

V roce 2011 se podle analytické společnosti Strategy Analytics prodalo 490,5 milionu smartphonů, z čehož 238,9 milionu tvořily přístroje s operačním systémem Android, 93 milionů iPhony a zbylých 158,6 milionu chytré telefony s jinými operačními systémy, zejména Symbian, Windows Phone, Bada, BlackBerry a podobně. Převedeno na procenta ukousl Android 48,7 %, pro iOS zbylo 19 % a ostatní systémy ještě statečně vybojovaly 32,3 %.

Rok se s rokem sešel a situace je nyní úplně jiná. Smartphonů se prodalo podstatně víc (jak ostatně potvrzují i naši mobilní operátoři), konkrétně 700,1 milionu. Z toho pak 479 milionů mělo v sobě nainstalováno Android, 135,8 milionu iOS a 85,3 milionu jiný operační systém. V procentech to vypadá o něco přehledněji – Android ukousl 68,4 %, iOS 19,4 % a zbylé systémy 12,2 %.

Co z uvedených čísel vyplývá? Poměrně v klidu může být Apple, počet prodaných telefonů s touto značkou rostl stejně rychle jako zbytek trhu, tržní podíl Applu se nemění. Navýsost spokojen může být Android, povedlo se mu navýšit svůj podíl o 40 %, jinými slovy vyrostl o 40 % rychleji než zbytek trhu. Naopak za nos by se měli chytit producenti telefonů s jiným operačním systémem. Pravděpodobně je ale jejich pokles způsoben útlumem dříve oblíbených mobilů se Symbianem, které prostě zmizely z trhu, většinou právě ve prospěch Androidu. Podobný odchod ze scény ostatně prožil i proprietární systém Samsungu, Bada.

Reklama