APEK si libuje: e-shopy tvoří 13 % maloobchodu

Reklama

Asociace pro elektronickou komerci (APEK) dlouhodobě sleduje, jak Češi využívají při nákupech internet. Tentokrát se s námi podělila o zajímavé statistiky týkající se nedávno skončeného roku 2019.

Internetové obchody prodaly v roce 2019 zboží za více než 155 miliard korun. K tomu pomohla především silná druhá polovina roku, díky které obraty e-shopů dosáhly celkově 15% meziročního růstu. Po vyhodnocení výsledků zveřejněných ČSÚ nyní víme, že česká e-commerce se podílí na celkových maloobchodních prodejích z 13 %.

I v roce 2020 očekává APEK růst obratů e-shopů, a to v rozmezí 10 až 15 %. „E-commerce má stále velký potenciál pro další rozvoj. Je zřejmé, že se bude stále více prolínat s kamennými obchody a rozdíly mezi prodejními kanály se budou stírat. Podle mého názoru se ovšem budou muset tradiční obchodníci více zaměřit na internet a přizpůsobit se novým trendům. Také v letošním roce rozhodně očekáváme nárůst podílu internetového prodeje na celém českém maloobchodě,“ říká k tomu výkonný ředitel APEK Jan Vetyška.

Reklama