Aplikace eDoklady naživo: klasickou občanku nezahazujte

Reklama

Státní správa nachystala aplikaci, s níž se budeme moci prokazovat místo klasické občanky v peněžence. Stačí se do ní jen přihlásit, nic víc není třeba dělat.

Aplikace eDoklady je volně ke stažení zdarma v obchodech pro Android a iOS. Stojí za ní Národní digitální a informační agentura a má být jakýmsi další krokem k digitalizaci státní správy. Do aplikace se přihlásíte bankovní identitou nebo speciálním klíčem, poté se aplikace již spouští přihlášená. Zabezpečení si upravíte třžeba naotisk prstu a vše je pak rychlé.

Aplikace využívá registr státu, takže se do ní stáhnou data, která vidíte na občance v ruce. Fotka, adresa, pohlaví, naskenovaný podpis. Občankou v mobilu se zatím nikde neprokážete, ale dočkáme se. Jak se uvádí v aplikaci, zatím ji akceptují ústřední státní úřady, od léta pak obce, za rok soukromé osoby a orgány veřejné moci, jako jsou policie apod. Další informace k aplikaci najdete na oficiálním webu. Na úřadě se ukazuje generovaný QR kód z aplikace, ověřovateli se ve webové nebo mobilní aplikaci načtou stejná ověřená data, jako máte v aplikaci (na občance).

Reklama