Nový Apple iPad: třetí trefa do černého?

Reklama

Parametry nejnovějšího iPadu si momentálně můžete přečíst asi na každém technickém webu. Nebudeme tedy opakovat to, co bylo uvedeno již mnohokrát. Raději se na nejnovější iPad podíváme optikou srovnání s jeho předchozími verzemi.

První generace iPadu se objevila koncem ledna roku 2010. Příliš nadšení tablet nevzbudil, obrovské prodejní úspěchy ale všem konkurentům rychle zavřely ústa.

Tablet přišel s 9,7“ IPS displejem, 1GHz procesorem a třemi odlišnými kapacitami paměti (16 / 32 / 64 GB). Uživatelé také měli k dispozici mezi verzí s Wi-Fi nebo Wi-Fi + 3G. Tablet startoval s iOS ve verzi 3.2 a byl kompatibilní se všemi aplikacemi na AppStore.

Procesor byl 1GHz Apple A4, tablet měl 256 MB RAM. První iPad byl bez fotoaparátu, baterie s kapacitou 6 930 mAh měla vydržet na cca. deset hodin chodu systému. Ve specifikacích nechybělo bluetooth nebo GPS, toho si ale užili jen uživatelé s 3G verzí.

Nejlevnější verze stála 499 dolarů (Wi-Fi, 16 GB), nejdražší (Wi-Fi, 3G a 64 GB) jste mohli pořídit za 829 dolarů. Rozměry prvního iPadu jsou 243 × 190 × 13 mm při hmotnosti 730 g (verze s 3G)

Přibližně před rokem se Apple pochlubil s inovovaným iPadem. Co se změnilo? Dočkali jsme se dvoujádrového procesoru Apple A5, dvojnásobku operační paměti, výrazné redukce hmotnosti (verze s 3G už jen 613 g), ztenčení na necelých 9 mm a možnosti natáčet HD video, ovšem jen velmi průměrné kvality. iPad 2 dostal také přední VGA kameru.

Nezměnilo se rozlišení displeje ani paměťová kapacita, stejně tak baterie. K iPadu 2 se také představila hromada zajímavého příslušenství, jistě mnozí podlehli a koupili SmartCover, který poslouží jako obal i stojánek pro pohodlnější sledování videa.

Ceny Apple udržel, nejlevnější verze opět za 499 dolarů, nejdražší za 829 dolarů.

Článek jsme pochopitelně doplnili i o parametry nejnovějšího iPadu, ale ještě předtím jsme zkusili tipnout, co se změní. Při porovnání předchozích verzí to vypadá na vylepšení displeje, více paměti RAM, trochu rychlejší procesor a silnější baterii. Určitě se zlepší grafický výkon a schopnosti kamery. Ceny tipujeme stejné jako dříve. A výsledek…

Nový iPad

Podrobné parametry (zlepšené vlastnosti jsou vyznačeny):

  • Rozměry:  241 × 186 × 9,4 mm, 652 g (Wi-Fi verze), 662 g (Wi-Fi a 4G)
  • Operační systém: iOS 5.1
  • Procesor: dvoujádrový Apple A5X, čtyřjádrová grafika
  • Paměť: 8/16 /32 GB
  • Akumulátor: výdrž 10 hodin
  • Displej: 9,7“, Retina, IPS, 2048 × 1536 bodů,
  • Fotoaparát: 5 Mpx fotoaparát, automatické ostření, video 1080p (30 fps), přední VGA kamera
  • Datové přenosy: HSPA+ (42 Mbps), 4G LTE (73 Mbps), Wi-Fi 802.11a/b/g/n, bluetooth 4
  • Další funkce: GPS, gyroskop, akcelerometr, digitální kompas

Většina spekulací se tedy potvrdila, nikdo ale nedokázal uhodnout název nového iPadu. Prostě jen nový iPad, žádná číslovka, žádný přídomek HD. Zdaleka největším zážitkem bude bezesporu Retina displej. Čtyřikrát více pixelů už je pořádná změna. Druhou stranou mince je, jak budou na takto kvalitním displeji vypadat některé původní aplikace pro iPhone. Rychlejší datové přenosy 4G jsou pěkné, u nás (a ve většině světa) si je ale moc neužijeme.

Skvělý je výkon nového iPadu, na tiskové konferenci zaznělo, že je v některých parametrech výkonnější než Xbox 360. Údaje o operační paměti RAM nezazněly, ale bezpochyby nabízí nový iPad více i zde. A hraní her vytvořených přímo pro nový iPad bude jistě úchvatný zážitek.

Zhoršilo se vůbec něco? Ano, nový iPad je nepatrně tlustější. Jinak tu ale máme samé pozitivní vlastnosti. Kromě hardwarových vlastností Apple hodně zapracoval i na možnosti, aby  iPad nebyl jen nástrojem pro „konzumaci obsahu“ ale i pro jeho vytváření. Spousta času byla věnována např. úpravě fotek, o tom ale třeba zas v dalším článku.

Nový iPad se začne prodávat od 16. března, u nás se dočkáme jen o pár dnů později, od 23. 3. Cena nejlevnější verze je opět 499 dolarů. Za 32 GB si zaplatíte 599 dolarů, dvojnásobná kapacita paměti vás vyjde ještě o sto dolarů dráž. 4G verze jsou ještě o 130 dolarů dražší.

A pro někoho možná dobrá zpráva, starší iPad 2 zlevní o 100 dolarů, seženete ale jen 16 GB variantu. Za verzi s Wi-Fi tedy zaplatíte 399 dolarů.

Reklama