Apple iPhone 5: stejný a přece skvělý [recenze]

Reklama

Nový iPhone 5 trhá všechny prodejní rekordy. Uživatelé jsou z něj nadšeni, nejapné vtípky o velikosti displeje nebo nepovedených mapách jaksi vyšuměly. Zajímá vás, jak iPhone 5 zapůsobil na nás? Pak pokračujte ve čtení recenze.

Apple vydal svůj iPhone 5 necelý rok po uvedení předchozího modelu označeného jako 4S. Systém střídání drobných úprav (označených písmenem S) a zbrusu nového modelu (označeného vyšším číslem) zavedl už v dobách iPhonu 3G, po němž následoval 3GS, dále pak 4, 4S a nyní tedy konečně 5. Více si o historii iPhonů můžete přečíst v tomto článku.

Apple iPhone 5 32 GB

Rozměry: 124 × 59 × 8 mm, 112 g
Displej: 4″, 640 × 1136 bodů, 16 mil barev, Retina
Procesor, systém: 2 jádra, 1200 MHz, iOS
Paměť, úložiště, karta: 1000 MB, 32000 MB, ne
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: GPS 3,5mm jack
Fotoaparát: 8 Mpx, video: 1080p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Apple iPhone 5 32GB v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Na první pohled od sebe modely 4, 4S a 5 prakticky nerozeznáte, zvláště pokud si je nepoložíte vedle sebe. Pod velkým dotekovým displejem je jediné ovládací tlačítko Home. Na horním okraji najdete tlačítko vypínací a levý bok zdobí klávesy pro ovládání hlasitosti. Spodní okraj je vybaven novým konektorem (výrobci příslušenství, plačte) pro připojení k počítači a také 3,5mm jackem pro sluchátka (mimochodem, mají jiný design).

Hlavní rozdíl je v displeji, který je u modelu 5 o pár milimetrů vyšší. Na toto téma vznikla hned spousta vtipů, podívejte se třeba do tohoto článku.

Se zvýšením displeje souvisí také zvýšení celkových rozměrů telefonu, který je tím zase o něco blíže nedostižnému vzoru – tatrance. Vzhledem k tomu, že k navýšení (toto slovo zní v tomto případě opravdu trefně) došlo jen u výšky, zatímco šířka zůstala zachována na rozumných hodnotách a tloušťka je dokonce ve srovnání s jinými telefony velmi nízká, působí mobil opravdu protáhle.

To je ale jeho jediná vada. Ani s protažením nepřekračuje limity použitelnosti, stále se bez problému vejde do kapsy a poněkud vyšší tělo vám nebude vadit ani v ruce. Přes všechny vtipy a již na první pohled rozeznatelné zvýšení je nový iPhone zkrátka v pohodě.

Celkový dojem z nového iPhonu je velmi luxusní. Přední část je celá tvořena sklem, které navíc odolává poškrábání i ušpinění mastnými prsty. Pro výrobu zadní části byl použit černý nebo bílý hliník. Teprve po bedlivém hledání najdete na boku šuplík pro zasunutí nano SIM karty.

Tajemný procesor odhalen

Jako obvykle byl Apple velmi tajemný, co se týče hardwarových parametrů. Uživatelům se ale podařilo odhalit, že telefon obsahuje dvoujádrový procesor s taktovací frekvencí 1 GHz. Pro běh aplikací slouží paměť RAM o kapacitě 1 GB, k uložení veškerých dat je k dispozici 16, 32 nebo 64 GB vnitřní paměti.

Displej má úhlopříčku 4 palce a poměr stran 16:9. Rozlišení se ustálilo na hodnotě 1 136 × 640 bodů, samozřejmě se skvěle ovládá dotykem prstu (respektive prstů, jelikož Apple je, jak známo, průkopníkem multidotekového ovládání prostřednictvím různých gest).

Pro datové připojení je k dispozici prakticky všechno, co dnes můžete využít. Dokonce i něco, co u nás zatím nevyužijete. Převedeno do řeči zkratek, zvládne HSPA (to využijete v podstatě ve všech našich 3G sítích), HSPA DC (s rychlostí až 100 Mb/s, to využijete jen do jisté míry) a také LTE (s tím máte zatím smůlu).

Oproti prvním předpokladům se nakonec ani v iPhonu 5 neobjevil čip pro bezkontaktní platby NFC. To je těžká rána pro všechny příznivce tohoto typu placení, právě od iPhonu 5 si slibovali masivní rozšíření NFC plateb.

Jste-li znuděni mobilními sítěmi, můžete pro připojení k internetu využít také Wi-Fi. Ke zjištění polohy využívá iPhone 5 hned dvou navigačních systémů, amerického GPS a ruského Glonass. Nemít takové slabé navigační podklady, mohl být iPhone 5 dokonalým navigačním nástrojem. Ale o mapách později.

Vestavěný fotoaparát má rozlišení 8 Mpx, pro focení ve ztížených světelných podmínkách slouží diodový blesk. Při focení se pokouší zaostřit sám pomocí funkce autofokus, pokud klepnete prstem do displeje, zaostří na místo, které jste mu takto označili. Kvalitu fotek by mělo změnit i safírové sklíčko kryjící objektiv namísto obvyklého kousku plastu.

Apple iPhone sice nemá hardwarové tlačítko spouště, fotí se tlačítkem na displeji, můžete ale použít klávesu pro ztlumení hlasitosti. Co se týče videa, iPhone natáčí full HD video v rozlišení 1080p s 30 snímky za sekundu. Během natáčení je k dispozici stabilizace obrazu. Využít můžete samozřejmě i fotoaparát na čelní straně (určený původně k videohovorům). Ten fotí v rozlišení jen 1,2 Mpx a natáčí 720p video.

Podívejte se na článek plný ukázkových fotek v plném rozlišení.

Nový systém se starým vzhledem

S novým iPhonem přišel i nový operační systém. Je překvapivé, že systémy Apple čísluje docela logicky, takže systém uvedený se šestým iPhonem má označení iOS 6. Pokud ale čekáte nějaké zásadní změny v uživatelském rozhraní, nechte si zajít chuť.

Operační systém vypadá vzhledově velmi podobně jako předchozí verze. Největší změnou je rozchod Applu a Googlu, takže v iOS 6 nenajdete zvláštní ikonu pro YouTube ani Google Mapy. Místo toho musíte otevírat videa přes web (nebo si doinstalovat vhodnou aplikaci) a využívat mapy od Applu.

Právě k nim se vztahuje řada dalších vtipů spojených s novým iPhonem. Nejsou totiž ani zdaleka tak dokonalé jako původní mapové podklady od Googlu, zvláště fotomapy mívají občas trochu pokroucenou realitu. V některých jazykových mutacích jsou navíc zastarale přeložené názvy měst, např. přepnete-li iPhone 5 do němčiny, uvidíte místo Zlína dávno neexistující Gottwaldov.

Výrazně se zlepšila integrace systému s Facebookem. Do telefonního seznamu se vám připletou na kontakty lidí z vašeho profilu, v kalendáři se objeví události, na nichž jste na Facebooku potvrdili účast. Fotky vytvořené fotoaparátem můžete snadno sdílet. A tak dále. Apple si zkrátka uvědomuje, že na Facebooku je dnes takřka každý, tak svým zákazníkům vychází vstříc.

Zachována zůstala i hlasová asistentka Siri, pořád se ale nenaučila česky, takže romantický vztah jako Rajesh Koothrappali ze seriálu The Big Bang Theory s ní nejspíš nenavážete.

Zase vlastní cestou

V elegantní malé krabičce najdete kromě vlastního telefonu také nabíječku s novým konektorem a sluchátka s novým designem. Uživatelé si na internetu pochvalují, že nová sluchátka mají lepší zvuk. Zdá se mi ale, že je to způsobeno hlavně jejich hlubším zasazením do zvukovodu. V každém případě iPhony přehrávaly hudbu kvalitně od samého počátku, ani model 5 není rozhodně výjimkou.

Zastavím se ještě u nového konektoru nazývaného Lighting. Oproti konektoru, který Apple používal od prvních iPhonů, je podstatně menší. Velikostí spíš připomíná microUSB, i když to bohužel microUSB není. Oproti předchozímu konektoru je oboustranný, nemusíte vůbec dávat pozor, jak otočíte kabel, než ho do telefonu zasunete.

V každém případě veškeré příslušenství nakoupené k libovolnému staršímu iPhonu můžete vyhodit, případně si dokoupit nějakou nevzhlednou redukci. Z toho jistě mnoho lidí nebude mít radost.

Podobně nepříjemný je přechod na zbrusu novou velikost SIM karty. Když Apple před časem zavedl microSIM, kritizovali jsme to. Jakmile si totiž SIM oříznete, už ji nedostanete do žádného jiného telefonu (samozřejmě už existují redukce). Naštěstí se tohoto standardu chytli i nějací další výrobci a microSIM se alespoň trochu rozšířila. No a nyní se situace opakuje s ještě menší nanoSIM.

Koupit nebo nekoupit?

Nový iPhone 5 nepřináší skoro žádné inovace oproti předchozímu modelu. Když si odmyslíte mírně protažený displej, jsou všechny hlavní inovace hlavně softwarové. No a novou verzi systému iOS 6 si můžete doinstalovat i do svého současného iPhonu.

Má tedy smysl utrácet nemalou částku (iPhony nikdy nepatřily k nejlevnějším telefonům)? Pravděpodobně ne, pokud jste kupovali svůj minulý iPhone před rokem, nic moc za své peníze nedostanete (kromě dobrého pocitu, že jdete s dobou a můžete machrovat v hospodě). Pokud jste minulé kolo nebo dvě vynechali a zrovna přemýšlíte, jaký telefon si koupíte teď, rozhodně o iPhonu silně uvažujte.

Jak je u Applu zvykem, telefon vypadá krásně, skvěle a intuitivně se ovládá, celý systém je vyladěný, nikde se nezadrhává atd. Prostě onen tajuplný „Apple efekt“ se projevuje i u nového iPhonu 5, o čemž svědčí i rekordní prodeje.

Apple iPhone 5 32 GB

Rozměry: 124 × 59 × 8 mm, 112 g
Displej: 4″, 640 × 1136 bodů, 16 mil barev, Retina
Procesor, systém: 2 jádra, 1200 MHz, iOS
Paměť, úložiště, karta: 1000 MB, 32000 MB, ne
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: GPS 3,5mm jack
Fotoaparát: 8 Mpx, video: 1080p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Apple iPhone 5 32GB v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Reklama