Apple představil iOS 7, po letech vypadá úplně jinak

Reklama

Na své vývojářské konferenci představila americká firma Apple celou řadu novinek, mobilního světa se ale týká jen nová verze operačního systému iOS 7. Donedávna byl Apple kritizován, že se jeho systém nijak nevyvíjí a vypadá řadu let stejně, to už je ale minulost.

Pokud jste viděli libovolný z iPhonů, které se prodávají v Česku, všechny mají prostředí, které vypadá stejně. Až na drobné úpravy se totiž uživatelské rozhraní systému iOS neměnilo, výrobce jen opravoval některé nedostatky systému jako takového (absenci MMS, náhrady map Googlu za mapy Applu atd.). Nyní tedy konečně přichází zbrusu nový operační systém.

Než probereme jednotlivé funkce, podívejte se na video:

Hlavní inovace tedy spočívá v novém vzhledu. Designéři Applu překreslili kompletně všechny ikony, takovou razantní proměnu snad od představení prvního iPhonu nepamatujeme. Prostředí je navíc vícevrstvové, což v praxi znamená, že aplikace může být zobrazena průhledně v popředí, zatímco za ní budou prosvítat ikony ovládacího prostředí. Podobně mohou z popředí plasticky vykukovat ikonky a za nimi se může schovávat fotka jako plocha na displeji.

Apple_iOS_7_1

Velkou novinkou je také Control Center. Pokud položíte prst na spodní stranu displeje a potáhnete nahoru, vyjede základní nastavení umožňující například rychlé zapnutí či vypnutí Wi-Fi. Sláva, vždycky mě na iPhonu štvalo, že jsem musel kvůli základním věcem hluboko do nastavení.

Z horní strany zase vyjíždí centrum notifikací, to už známe z předchozích verzí, nyní ale bylo celé přeskládáno a upraveno, takže by mělo podle Applu uživatelům lépe vyhovovat.

Úprav se dočkal i multitasking, jednotlivé na pozadí spuštěné aplikace se zobrazují formou obrazovek, mezi kterými tažením prsty přecházíte, pod každou obrazovkou najdete ikonku odpovídající spuštěné aplikaci. Jakmile odsunete některou z aplikací směrem nahoru, dojde k jejímu ukončení.

Apple_iOS_7_2

Při focení můžete vybírat z mnoha efektů, skoro bych měl strach, že tímto Apple zabil oblíbenou službu Instagram. Samozřejmostí je přepínání mezi natáčením videa a focením, výrobce nabízí možnost fotit panoramatické snímky nebo naopak čtvercové, prostě podle vaší estetické libosti.

Zajímavé je vylepšení galerie. Váš iPhone dokáže rozpoznat, při jaké příležitosti jste fotku vytvořili. Sám pak snímky uspořádá podle těchto událostí, podle míst focení (možno vyhledávat na mapě) a tak dále. Osobně jsem vůči takovým automatickým věcem dost skeptický, uvidíme ale v praxi, jak si s tím iOS poradí.

Pokud neporadí, můžete si stěžovat třeba Siri. Ta dostala nový hlas, klidně ji můžete požádat, aby mluvila hlasem mužským, takže i dámské protějšky Rajeshe Koothrappaliho si přijdou na své. Bez ohledu na pohlaví je nově Siri napojena na Twitter a Wikipedii, pro hledání používá Binq (škoda, ten je pro nás Čechy méně šikovný).

Váš iPhone se dále pokusí o jistou inteligenci a předvídavost. Nějakou dobu bude sledovat vaše návyky a pak spustí příslušné aplikace a synchronizace tak, abyste měli připraveno vše, na co jste zvyklí. Pokud třeba každé ráno po zazvonění budíku kontrolujete e-maily a sociální sítě, iPhone provede těsně před vaším probuzením synchronizaci všeho potřebného.

Na závěr jen dvě drobnosti. Veškerý obsah telefonu můžete sdílet prostřednictvím služby AirDrop. Pokud nechcete složitě sestavovat vlastní hudební playlisty, vyberte si některou z připravených stanic služby iTunes Radio, případně si nadefinujte svoji.

A pro jaká zařízení je iOS 7 určený? Automaticky ho získají pouze majitelé nejnovějších iPhonů a iPadů, nainstalovat si ho ale budou moci všichni, kdo mají iPhone 4 nebo novější, případně iPad 2 a novější, iPad Mini a iPod od páté generace výše. Nový operační systém byl již uvolněn pro vývojáře, běžní smrtelníci se ho dočkají v dosud neupřesněném termínu letos na podzim.

Reklama