Apple představil velký a malý iPad

Reklama

Apple včera večer našeho času představil dvě nová zařízení. Jednak je to další verze klasického iPadu (od minulého modelu už se nečíslují), jednak internetovými médii předpokládaná zmenšená verze – iPad Mini. Mezi fanoušky vzbudily oba přístroje nemalý zájem, podívejme se na ně podrobněji.

Nový (velký) iPad je už čtvrtou verzí tabletu s iOS. Zatímco první byl označený prostě iPad, druhý iPad 2, u modelu 3 už výrobce číselné označení opustil a říká prostě „nový iPad“. Novinka dostala rychlejší procesor označovaný jako Apple A6, stejný jako má iPhone 5 (proto taky víme, i když to výrobce nikde nepotvrdil, že se jedná o dvoujádrový procesor s frekvencí 1 GHz).

Apple se chlubí až desetihodinovou výdrží na jedno nabití, kvalitním 9,7″ Retina displejem (na který jsme samozřejmě z produktů tohoto výrobce zvyklí) a 720p fotoaparátem. Pro stahování dat bude k dispozici Wi-Fi, můžete si navíc pořídit verzi podporující kromě Wi-Fi také LTE.

Už v pátek 2. listopadu se na trhu (dokonce i na našem) objeví iPad ve verzi Wi-Fi za 499 $ (8 982 Kč) za 16GB model, 599 $ (10 782 Kč) za 32GB model a 699 $ (12 582 Kč) za 64GB model. Verze s LTE se objeví o několik týdnů později (a u nás zatím nemá smysl) za 629, 729 a 829 dolarů (tedy o 130 dolarů / 2 340 Kč dráž než verze bez LTE). Jedná se o doporučené ceny pro trh ve Spojených státech amerických, v Česku bude připočítána přinejmenším DPH ve výši 20 %.

Apple iPad Mini

Mnohem zajímavější je druhá představená novinka, Apple iPad Mini. Jeho displej má úhlopříčku pouze 7,9″, přitom ale zobrazuje stejný počet bodů jako „velký“ iPad (rozlišení 1 024 × 768 bodů), takže na něm bez problémů pojedou všechny aplikace. Je vybaven o něco slabším procesorem Apple A5, jinak je nabídka funkcí velmi podobná.

Celý tablet má tloušťku pouhých 7,2 mm, váží 308 gramů (asi jako dva smartphony vedle sebe). Pro tvorbu fotek je k dispozici 5Mpx fotoaparát natáčející až 720p video. Vybrat si budete moci mezi verzí čistě s Wi-Fi nebo variantou doplněnou o mobilní sítě LTE. Opět si budeme užívat desetihodinové výdrže.

Stejně jako u velké verze, také iPad Mini bude ve variantě s Wi-Fi dostupný už od 2. listopadu. Pořídíte ho za 329 $ (5 922 Kč), 429 $ (7 722 Kč) a 529 $ (9 522 Kč) podle toho, jestli chcete mít ve svém tabletu paměť 16, 32 nebo 64 GB. Po pár týdnech by se měly objevit i varianty s LTE, ceny jsou opět o 130 dolarů vyšší. Opět připomínám, že ceny jsou stanoveny jako doporučené pro americký trh, v Česku se k nim připočtou přinejmenším místní daně (to ale v USA taky).

Oba tablety jsou vybaveny novým Lightning konektorem, který jsme poprvé viděli u iPhonu 5. Designově vypadají stejně, liší se především velikostí.

 

Reklama