Apple se snaží prosadit u standardizační organizace ETSI svou ideu tzv. nanoSIM, které by měly být tenčí a o třetinu menší než sotva zavedené microSIM. Podporují ho evropští operátoři, proti je Nokia a Motorola.
Apple před časem vystrašil operátory prohlášením, že SIM karty jsou přežitek a bude tedy lepší, když už v nových telefonech nic takového nebude. Informace uložené na SIM kartě mohou být klidně v paměti telefonu, což s sebou přinese řadu výhod. Třeba by šlo snadno přecházet mezi operátory; ten nový by jen poslal nové informace přes mobilní síť. Nebo byste mohli mít v jednom telefonu „karty“ více operátorů současně.
Hlavní výhodou pro Apple (i další výrobce) by byla možnost navrhnout telefony ještě tenčí. Oproti tomu operátoři by mohli snadno přijít o kontakt se zákazníkem, výrobci by si snadno domluvili výhodnější nadnárodní podmínky a lokální zastoupení operátorů by obešli, a tak dále.
Odvolávám, co jsem odvolal
Nakonec Apple uznal, že tento nápad je zatím příliš revoluční, a bude proto lepší postupovat malými přískoky vpřed. Není to tak dávno, co se mu podařilo zmenšit SIM karty z velikosti označované mini na velikost označovanou micro. Nyní přichází s nápadem na další zmenšení, tentokrát nanoSIM.
Měla by mít rozměry 12 × 9 mm (namísto současných 15 × 12 mm u microSIM nebo 85 × 54 mm u miniSIM), tloušťku 0,646 mm. Operátoři jsou samozřejmě rádi, že (prozatím) zažehnali hrozbu, proti Applu ale nečekaně vystoupila Nokia doplněná Motorolou (alias Googlem) a RIM (BlackBerry).
U Evropského telekomunikačního normalizačního institutu (ETSI) tento týden vypukne spor mezi dvěma skupinami, z nichž každá má vlastní návrh. The Financial Times odhaduje, že zvítězí Apple. Podařilo se mi přesvědčit řadu evropských operátorů, aby hlasovali pro jeho návrh, navíc urychleně registruje své evropské pobočky za plnohodnotné členy s hlasovacím právem.
Proč vypukl o přesnou podobu standardu nanoSIM takový boj, když řada hlavních výrobců chce evidentně to samé? Nokia, Google a RIM se obávají, že by Apple mohl novou nanoSIM „zaklít“ neproniknutelnou džunglí patentů a následně na všechny okolo útočit stovkami žalob.
Apple ovšem něco takového popírá, dokonce nabízí, že pokud jeho návrh zvítězí, případné patenty spojené s nanoSIM uvolní k bezplatnému použití pro kohokoliv.