Apple vysoudil na Samsungu miliardu dolarů

Reklama

Americký soud dal v dlouhodobém patentovém sporu za pravdu Applu. Samsung mu musí za kopírování produktů zaplatit více než miliardu amerických dolarů. Poražená jihokorejská firma se proti rozsudku samozřejmě odvolá.

Federální soud Spojených států amerických rozhodl ve sporu mezi firmami Apple a Samsung o to, kdo z nich porušuje které patenty protistrany, ve prospěch americké společnosti. Nepřiznal sice, že má Apple pravdu ve všech bodech, Samsung ale nevyhrál v žádném z bodů.

Podle zjištění soudu porušil Samsung úmyslně tři patenty Applu: bounce-back (odskočení seznamu při rolování, jakmile dorolujete na konec), pinch zoom (zvětšování obrazovky pozvolným roztahováním dvou prstů od sebe) a kliknutí na displej dvěma prsty. Soud také rozhodl, že Samsung okopíroval vzhled mobilu iPhone tím, že napodobil jeho tvar a také ikony uživatelského prostředí. Naopak neporušil žádný patent kopírováním vzhledu iPadu, přesto že to Apple původně tvrdil.

Apple iPhone 4 16 GB

Rozměry: 115 × 59 × 9 mm, 137 g
Displej: 3,5″, 960 × 640 bodů, 16 mil barev, IPS LCD
Procesor, systém: 1000 MHz, iOS
Paměť, úložiště, karta: 512 MB, 16000 MB, ne
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: GPS 3,5mm jack
Fotoaparát: 5 Mpx, video: 720p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Apple iPhone 4 16GB v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

 

Samsung Galaxy S II

Rozměry: 125 × 66 × 9 mm, 116 g
Displej: 4,3″, 800 × 480 bodů, 16 mil barev, Super AMOLED
Procesor, systém: 2 jádra, 1200 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: ? MB, 16000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 8 Mpx, video: 1080p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Samsung i9100 Galaxy S II v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Samsung tak musí zaplatit Applu částku 1 049 343 540 amerických dolarů (mimochodem je to méně než polovina toho, co Apple původně žádal). Další nepříjemnosti ho čekají 20. září, kdy bude soud v dalším kole rozhodovat například o tom, že by zakázal prodej produktů Samsungu na území Spojených států. Nahnáno mají i další výrobci. Nejen, že se s nimi Apple také soudí kvůli různým konkrétním patentům, ale ještě mnoho věcí, s nimiž Apple vyhrál, používá již delší dobu například operační systém Android.

Obě společnosti okamžitě vydaly svá prohlášení k výsledkům soudního rozhodnutí. Applu šlo údajně o hodnoty více než o patenty a peníze. Apple si cení originality a inovací a snaží se vyrábět nejlepší produkty na Zemi, aby potěšili své zákazníky, ne proto, aby je konkurence kopírovala. A kopírování Samsungu zašlo ještě dál, než sami tušili.

Také Samsung se ohání hodnotami. Verdikt není vítězstvím Applu, ale prohrou amerického zákazníka. Omezí možnosti výběru, zpomalí inovace a potenciálně zvýší ceny. Je smutné, že patentové právo může být využito k tomu, aby měla jedna společnost monopol na obdélník se zaoblenými rohy. Toto je jen jeden z mnoha soudů mezi Applem a Samsungem, které probíhají po celém světě, a mnoho z nich už požadavky Applu odmítlo. Dnešní verdikt není posledním slovem.

Reklama