Aqara pochytří a pohlídá vaši domácnost [recenze]

Reklama

Chcete pohlídat mazlíčky, když nejste doma nebo dohlédnout na chalupu v týdnu? Využijte chytré prvky domácnosti Aqara, které vám ukáží reálné záběry v aplikaci, současně umí plnit nastavené scénáře používání a nechybí možnost ovládání hlasem.

Nabídka prvků Aqara zahrnuje chytrou kameru, pohybový senzor a řídící jednotku s reproduktorem do zásuvky, všechny s podporou Wi-Fi a ZigBee protokolu. S celkovou cenou balíčků prvků asi 4 000 Kč získáte dohledový systém se zvukem a obrazem, současně mnoho možností využití scénářů a automatizací, které se budou hodit třeba při pohybu po domě/bytě.

Ceny Aqara:

  • AQARA Smart Home Hub Center M1S řídící jednotka – 1 098 Kč (Smarty.cz)
  • AQARA IP kamera a řídící jednotka Smart Home Camera Hub G3 – 2 729 Kč (Smarty.cz)
  • AQARA Smart Home Motion Sensor detektor pohybu – 399 Kč (Smarty.cz)

Aqara Smart Home Hub Center M1S je řídící jednotka, jakýsi mozek systému, dá se připojit do systému Apple HomeKit, Alexa, Google Home. Po zapojení do zásuvky zabere nemálo místa, průměr necelých 8 cm a hloubku 4 cm. To bohužel dost omezuje prostor v dvojzásuvce, když ji částečně překrývá. Zařízení dostalo jediné tlačítko, vše se ovládá bezdrátově přes Wi-Fi a aplikaci. Jednotka má na vnější straně reproduktor, který může přehrávat zvuky, po obvodu pak RGB LED pásek pro osvětlení.

K jednotce lze napárovat pohybové čidlo a pak dostává jednotka další smysl. Pohybové čidlo je maličký váleček (výška 3,5 cm, průměr 3 cm), dá se nalepit kamkoliv, v balení najdete i držáček. Při testování jsem jej umístil do koupelny, aby registrovalo pohyb osob. Na základě nastaveného scénáře se pak rozsvítila/zesílila světlo řídící jednotka v zásuvce. Nebylo tak třeba rozsvicovat klasické stropní světlo. Jednotka může svítit neustále jako noční orientační světlo, dá se nastavit barva LED i intenzita, na 100% již dobře posvítí, v noci stačí i 50%.

Možností nastavení automatizací a scénářů je v aplikaci samozřejmě více, nabídka se pořádně obohatí napárováním kamery Aqara  Smart Home Camera Hub G3. Kamera může být na stativu nebo volně stojící, obsahuje otočnou motorizovanou základnu, otočí se tak kolem dokole, včetně pohledů nahoru a dolů. Není problém z práce sledovat pohyb po bytě, směr pohledu v aplikaci zvolíte dle libosti. Dá se nahrávat, fotit, funguje jako intercom díky reproduktoru.

Kamera se umí naučit identifikovat mazlíčky i lidi, může kroužit pohledem po místnosti atd. Maximum kvality videa je2 2K – 2304 x 1296p, úhel záběru pak 110°, stejně jako řídící jednotka podporuje HomeKit, Amazon Alexa, Google Home. K napájení je nutné trvalé zapojení do USB-C, nahrávání videa může probíhat na microSD kartu. Kamera může také sloužit samostatně jako řídící jednotka místo Hubu M1S.

   

A právě s využitím scénářů a automatizací se dá nastavit zabezpečení – kamera pozná pohyb, jednotka začne naplno pouštět alarm, samozřejmě i ve spojení s pohyb a informací z čidla. V aplikaci si vyhrajete s detailním nastavením (např. po jakém čase reagovat na pohyb, jaké upozornění má probáíhat v kterou denní/noční dobu apod.). Nechybí detailní statistiky – kolikrát se registroval pohyb, kolikrát se rozsvítilo apod…. Bohužel je aplikace kompletně v angličtině a může to být překážkou, ale dá se zorientovat snadno.

Aqara chytrá domácnost je zajímavou cestou, jak si pohrát s využíváním a zabezpečením domácnosti. Kamera může fungovat zcela samostatně, kombinace pohybového senzoru a Hubu do zásuvky s LED světlem se ale může hodit třeba jako alarm proti nežádoucím návštěvám.

Reklama