Archos 50 Saphir: těžká váha [recenze]

Reklama

Archos stvořil telefon, který toho hodně vydrží, nezklame rychlostí systému a navrh přidává dlouhou výdrž. Hledáte mobilního parťáka pro drsnější zacházení? Tady je.

Archos 50 Saphir je odolný model francouzské značky, který koupíte v jediném barevném provedení a to za cenu kolem 5 000 Kč. Dostupná cenovka může zajistit úsměv na tváři, pochválit však lze u tohoto mobilního „cvalíka“ více věcí.

Archos 50 Saphir

Rozměry: 147 × 76 × 14 mm, ? g
Displej: 5″, 720 × 1280 bodů, 16 mil. barev, IPS LCD
Procesor, systém: 4 jádra, 1500 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 2000 MB, 16000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi LTE
Další konektivita: GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 13 Mpx, video: 1080p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Archos 50 Saphir v českých e-shopech: Kč - Kč (Zdroj: Heureka.cz, )

Konstrukce a odolnost

Bezmála čtvrt kila telefonu obaleného nepatrně pružnou černou gumou, to je odolný Archos. Norma krytí IP68 dává naději přežití mobilu ve vodě a prachu, guma na těle pak pomůže při pádech na zem. Vyšší hmotnost telefonu je o zvyku, stejně jako ostřejší gumové hrany.

Guma pomáhá neklouzání telefonu z ruky, stejně jako z jakéhokoliv stolu či podložky. Odolnost je doplněna pro Archos nezbytnými krytkami slotů microUSB dole a 3,5mm jacku nahoře, rovněž vlevo duálního slotu SIM a microSD. Na svém místě drží spolehlivě a vniknutí vody se určitě neobávám.

Displej

Displej dostal Gorilla Glass 4 jako ochranu, 5 palců s průměrným rozlišením HD přináší obvyklý komfort pro běžné používání. Výtku schytá síla podsvícení, hodilo by se silnější, při jasných podmínkách nutno stínit druhou rukou, jinak toho uvidíte minimum. Jas lze upravit manuálně v liště, nebo aktivovat adaptivní jas v menu. Reakce displeje jsou spolehlivé, nikde jsem nenašel režim ovládání v rukavicích. Nicméně displej přijme dotyky přes tričko a tenké látky, takže by tenčí rukavice mohly fungovat. Nad displejem bohužel nenajdeme informační LED, je tu pouze hlasitý reproduktor a přední kamera 5 Mpx.

Ovládací prvky

Patřičně vykrojené gumové části navedou vaše prsty na ovládací tlačítka. Pravá strana obsahuje zámek/vypínač a ovladače hlasitosti. Ke stisku je nutné trochu přidat sílu, odměnou bude potvrzující cvaknutí. Ovládání systému je svěřeno senzorovým klávesám na displeji, to zrovna není moc dobrá volba v případě mokrých rukou. To displej odmítá povely přijmout. U outdoorového mobilu bych uvítal právě klasická tlačítka pod displejem.

Systém a funkce

Android 6.0 se po prvním spuštění řádně aktualizuje o stovky MB, poté již nic nebrání v používání. Systém využívá výkonu 4 jader procesoru s takty 1,5 GHz a 2 GB RAM. S touto výbavou sice Archos není supervýkonný, avšak na klasické použití pro volání, komunikaci a surfování bohatě stačí. Systém pracuje hladce bez zadrhávání, během 3 týdnů testování jsem nezažil zásek.

Základní Android nebrzdí žádná grafická nadstavba, součástí aplikací je hlavně to nejnutnější od Googlu. Archos přidal organizér souborů, přehrávač videa a nezapomněl na praktické FM rádio. Telefon zvládne i nějaké hry a spouštění spousty aplikací najednou, i tak mobil vyloženě netuhne.

Výdrž

Vestavená baterie s kapacitou 5 000 mAh má svůj podíl na celkové hmotnosti mobilu. Ale pozorvat jen pomalu mizející procenta kapacity při běžném využití, to jne tak neomrzí. S tímto mobilem můžete být na příjmu třeba tři dny v kuse, záleží na využití. Se dvěma dny ale počítejte snad vždy.

Fotoaparát

Pro focení se telefon nenarodil, fotky trpí přepaly světlých místo na fotkách, snímky jsou nazelenalé, tmavé u okrajů, zkrátka papírových 13 Mpx se moc nesnaží. Video může v maximální kvalitě 1080p, standardně je nastaveno 720p. Hodil by se stabilizátor, video je neostré, zvuk se nahrává v pořádku.

Archos 50 Saphit – 720p video


Co navíc

  • Pro outdoorové podmínky se hodí LED svítilna vzadu u fotoaparátu, její výkon by však mohl být lepší.
  • Líbí se mi zdrsněné boky gumové konstrukce, dobře to ladí s designem a pomáhá držení.
  • Chválím za hlasitý projev při zvonění i ve sluchátku při hovoru, tento mobil jen tak nepřeslechnete.
  • Výborně hraje hlasitý reproduktor, ověřeno také při online vysílání dětské chůvičky.
  • V balení jsou snad nejlacinější sluchátka do uší, která lze sehnat, přitom výstup 3,5 mm jack je kvalitní. Takže počítejte s investicí do nových špuntů.

Závěr

Outdoorový mobil za tyto peníze nabízí velmi slušnou výbavu. Pro ještě lepší nasazení za deště by se hodila klasická tlačítka pod displejem. Chválím obrněnou konstrukci a dlouhou výdrž.

Reklama