Druhý pokus o aukci frekvencí skončil překvapivě rychle, po pouhých devíti dnech od prvních příhozů. Do státního rozpočtu vydělal relativně málo, nový operátor nepřijde, rychlého vybudování LTE sítí se snad ale v dohledné době dočkáme.
ČTÚ vyhlásil druhý pokus o aukci volných mobilních frekvencí 11. listopadu. Již o osm dní později, 19. listopadu odpoledne, oznámil s velkou slávou konec aukce. V aukci uspěli všichni tři stávající operátoři, O2, T-Mobile a Vodafone, části spektra vyhrazené pro nováčky nikdo nekoupil. Nového plnohodnotného operátora se tedy nedočkáme.
V pásmu 800 MHz získal T-Mobile aukční bloky A1 a A2 za souhrnnou cenu 2,231 miliardy korun, Telefónica získala 2 aukční bloky v kategorii A2 za cenu 2,386 miliardy korun a Vodafone získal aukční blok A3 za 2,664 miliardy. Každá ze společností dále získala 4 bloky ve FDD pásmu 2 600 MHz a část bloků kategorie B2 v pásmu 1800 MHz. T-Mobile by měl zaplatit za získané spektrum celkem 2,614 miliardy korun, Telefónica 2,802 miliardy korun a Vodafone 3,113 miliardy korun.
Podmínky výběrového řízení zaručují, že se nebude opakovat pozdní nasazení technologie jako v případě sítí 3G, které operátoři spustili osm až devět let po získání příslušných kmitočtů. Podmínky také zaručují, že k LTE sítím budou mít přístup i virtuální mobilní operátoři. Tři úspěšní uchazeči o kmitočtové příděly musí do 30 měsíců pokrýt téměř polovinu okresů, zejména řídce osídlených, úřad ale předpokládá, že k nasazení technologie dojde rychleji, než vyžadují rozvojová kritéria.
Vyjádření operátorů
Stávající operátoři jsou s výsledky aukce veskrze spokojeni. Aby taky ne, na trh se nedostal žádný nováček a zaplacené ceny se zase tolik neliší od vyvolávacích hodnot.
„Data jsou budoucností telekomunikačního trhu. Díky vydraženým frekvencím vybudujeme v České republice nejrychlejší mobilní datovou síť současnosti. Síť 4G s využitím nových frekvencí začneme v regionech a městech České republiky budovat již v prvním pololetí příštího roku. Do výstavby a rozvoje sítí LTE plánujeme v příštích pěti letech investovat miliardy korun,“ uvedl Luis Malvido, generální ředitel společnosti Telefónica Czech Republic.
„V aukci frekvencí jsme získali nejvíce spektra ze všech, včetně úseku 2 x 10 MHz v pásmu 800 MHz. Toto je výsledek, kterého jsme chtěli dosáhnout. Spektrum získáváme za velmi příznivou cenu. Tento úspěch výrazně posiluje naši pozici na českém trhu a umožňuje nám nabídnout špičkové datové služby nové generace zákazníkům v celé České republice,“ uvedla Muriel Anton, generální ředitelka Vodafonu v České republice.
„Investoři, které jsem pro náš projekt získal, počítali s investicí ve chvíli, kdy jsme byli jediným známým uchazečem o pozici 4. mobilního operátora. Vzhledem k tomu, že na poslední chvíli se objevil nový hráč se silným zázemím, neměli jsme dost času s investory prodiskutovat dostatečně všechny nové varianty strategie v dražbě. Ačkoli jsme do poslední chvíle věřili, že můžeme uspět, bohužel se nám nakonec nepodařilo shodnout na finálním financování všech fází projektu. V dražbě jsme pak neměli dostatečnou sílu,“ říká Tomáš Budník, generální ředitel a jediný akcionář Revolution Mobile.
Komentář Mobinfo.cz
Co znamená výsledek aukce pro český mobilní trh? O2, T-Mobile a Vodafone získají nejspíš začátkem roku nové frekvence a začnou poměrně rychle budovat LTE sítě. Rozvojová kritéria jim nařizují, které části republiky mají pokrývat, takže se LTE dočkáme i mimo velká města. Navíc musí zajistit přístup do svých sítí virtuálním operátorům, což už nyní dělají. ČTÚ zbyla v ruce spousta frekvencí, o které nemá (zatím) nikdo zájem. Sám Úřad ale naznačuje, že uvažuje o další aukci, kde by rozdal i tyto frekvence.
Proč se neobjevil nikdo nový? To má hned několik důvodů. Velký hráč z předchozího kola, PPF, realizoval své telekomunikační ambice koupí Telefóniky. Sazka možná vstupovala do hry jen proto, aby zatlačila na PPF v boji o Sazka Arenu (nebo jakékoliv jiné podnikání, které je příliš vysoko, abychom na něj dohlédli), a Kellner svým výše zmíněným krokem učinil tento tlak zbytečným. T-Mobile výrazně posílil svou pozicí koupí GTS, jakmile se stane operátorem provozujícím mobilní i pevné linky, nebude vůbec snadné s ním jakýmkoliv způsobem bojovat.
Ostatním zájemcům se vstup na telekomunikační trh přestal vyplácet. V tomto směru lze hodnotit tarifní revoluci O2 (a také zavedení virtuálních operátorů) jako strategický tah nejvyšší kvality. Sražením marží takřka na nulu zabili stávající operátoři nejen všemožné tarifomaty a tarifní kalkulačky, ale také značně prodloužili dobu návratnosti pro kohokoliv, kdo by chtěl začít budovat síť na zelené louce.