Aukce kmitočtů pokračuje, operátoři stále přihazují

Reklama

ČTÚ původně plánoval na včerejší den oznámení výsledků aukce volných frekvencí. Místo toho ale rozeslal médiím zprávu, ve které přiznává, že aukce stále pokračuje. Výsledky proto zatím oznámit nemůže, sdělí je ale okamžitě poté, co se operátoři náležitě vycení.

Výběrové řízení na využívání rádiových kmitočtů k zajištění veřejné komunikační sítě v pásmech 800 MHz, 1800 MHz a 2600 MHz stále pokračuje. Oproti původnímu orientačnímu harmonogramu bude termín ukončení aukce posunut. ČTÚ proto dnes neoznámí výsledky aukce. Konečné datum závisí na dalším zájmu účastníků aukce o nabízené kmitočty.

Hlavním cílem aukce je zajistit občanům a podnikatelům služby vysokorychlostního mobilního internetu v nových sítích tzv. čtvrté generace. Stanovené podmínky rovněž podporují prohloubení hospodářské soutěže, což se odráží i v účasti nového zájemce o vstup na trh. Nové kmitočty povedou k rozšíření mobilní sítě i do méně obydlených oblastí.

ČTÚ odhaduje, že očekávané jednorázové mimořádné příjmy státního rozpočtu z aukce se budou pohybovat v řádu jednotek miliard Kč. Další prostředky do státního rozpočtu přinesou následné roční poplatky za využívání rádiových kmitočtů po uvedení nových sítí do provozu.

V zásadě ale o nic vážného nejde. ČTÚ původně hodlal rozdat frekvence na začátku příštího roku, což se možná bez problémů stihne. A i pokud ne, rozdělení dražených frekvencí je jen prvním krokem, teprve po něm začnou operátoři vyjednávat stavební povolení, budovat sítě apod. Jakmile operátoři ukončí vzájemné přeplácení, budeme vás samozřejmě okamžitě informovat.

Reklama