Automat vás varuje před voláním na drahá čísla

Reklama

Asociace provozovatelů mobilních sítí zavádí povinnost uvádět u volání na vybrané placené linky hlásku informující volajícího o ceně daného hovoru. Při volání na audiotexové linky ji uslyšíte již od 1. října 2012. Rozhodně se tak nestane, že by vás na měsíčním vyúčtování překvapila nepříjemně vysoká částka.

Povinnost uvádět před začátkem hovoru informaci o jeho ceně se týká všech, kteří prostřednictvím audiotexových služeb nabízejí nebo poskytují informace o nabídce zaměstnání a nebankovních finančních službách.

„V poslední době jsme bohužel zaznamenali zvýšený výskyt podvodníků, kteří v inzerci svých služeb odkazují zákazníky na volání na tzv. placené (audiotexové) linky. Záměrně přitom neuvádí cenu volání, přičemž se snaží volajícího udržet co nejdéle na telefonní lince, a tím jej doslova „oškubat“. Jedná se především o poskytovatele nejrůznějších nabídek zaměstnání a nebankovních finančních půjček,“ říká prezidentka APMS Michaela Vrbová Renčínová.

Audiotexová služba patří mezi telekomunikační služby se zvýšeným tarifem pro volání na speciální devítimístná čísla začínající číslicemi 90. Cena hovoru v Kč je vyjádřena čtvrtou a pátou číslicí audiotexového čísla. Všichni poskytovatelé placených linek jsou vázání tzv. Kodexem audiotexových služeb. Ten slouží zákazníkům ke srozumitelnému pochopení fungování placených linek a především stanovuje poskytovatelům audiotexových služeb pravidla pro jejich provozování.

Reklama