AVG Antivirus zdarma: mobil pod dohledem (recenze aplikace)

Reklama

Světoznámý antivir od AVG přichází ve verzi pro Android a kromě testování na přítomnost škodlivin nabízí další funkce. Určitě oceníte zálohování obsahu na kartu, správce úloh, zámky aplikací a dokonce vzdálené ovládání mobilu a určení polohy v případě odcizení.

AVG Mobilation nachystalo aplikaci, s níž byste měli udržet obsah mobilu pod kontrolou před usídlením virů, spywaru a malwaru. V současné době je aplikace zdarma dostupná pro Android, brzy se objeví verze pro Windows Phone. Na funkce bohatá aplikace si zaslouží delší recenzi.

Aplikace po instalaci pracuje na pozadí, při každé instalaci čehokoliv se na pozadí kontroluje nový obsah. AVG pracuje nenápadně, jen v notifikační liště se objeví hláška „probíhá prověřování nového softwaru“. Prověřování v reálném čase můžete vypnout v menu, stejně tak kontrolu textových zpráv, procházení webu. Po spuštění aplikace klepnutím rovnou zkontrolujete nainstalované aplikace, veškerá média, obsah a také nastavení telefonu. V mém případě se AVG nelíbí povolené ladění při připojení USB a rovněž instalace softwaru z neznámých zdrojů.

Na titulní stránce navštivte Nástroje a tam objevíte několik užitečných funkcí. Máme tu správce spuštěných aplikací, můžete zde ukončovat. Pak se mi moc líbí funkce zámku zvolených aplikací, vyberte z menu funkci a zvolte heslo. Heslo je společné k více zamknutým aplikacím. Snadno tak zakážete vstup do menu zpráv, spuštění fotoaparátu apod. AVG nabízí přehled spotřeby energie, největší žrouty snadno vyřadíte z provozu. Evidují se zde doby běžících aplikací a dalších činností, snadno se dozvíte, čím si nejvíce mobil vybíjíte. AVG rovněž poskytuje pohodlného správce odinstalování aplikací a také tu funguje v betaverzi záloha aplikací na paměťovku. Tam se uloží záloha aplikace pod složkou s datem zálohy, jinak aplikace zůstane samozřejmě v telefonu. Kartu pak vložíte do jiného přístroje a aplikaci obnovíte.

AVG umí formátovat microSD kartu, rovněž obnovit telefon do továrního nastavení. Zajímavá je možnost mazání po kategoriích, smažete zprávy, účty, údaje z prohlížeče atd. Až placená verze aplikace Pro poskytne blokování spamových SMS a podvodné stránky. Menu Ochrana proti krádeži skrývá netradiční funkci lokalizace mobilu na dálku, vzdálené vyčištění a zamknutí mobilu. Telefon v nepovolaných rukách vyžaduje heslo a navíc ukazuje zloději zadaný text (např. nabízím odměnu při navrácení apod.). Určitě je dobré povolit funkci lokalizace přes Google Mapy. Do této služby je potřeba se registrovat, podporuje se svázání s Gmailem. V mailu najdete další instrukce, link vás přivede do rozhraní, kde hraje hlavní roli mapa Googlu.

Vzdálené řízení mobilu je legrace, první volba Shout mobil na dálku krátce rozezvoní. To se hodí třeba pro vylekání zloděje, ale spíše pro nalezení mobilu podle zvuku, ať už leží někde v lese nebo pod postelí doma. Položka Locate vyšle povel telefonu a do 2 minut se telefon zaměří na Google Mapách. V mém případě se telefon zaměřil přes Wi-Fi s přesností na 45 m, v mobilu nebyla žádná SIM. Tohle si musíte zkusit, třeba v případě zapomenutí mobilu na chatě či jinde se to může uplatnit.

Příkaz Lock a Unlock přístroj uzamykají, v podokně se nastaví heslo a zpráva, která se ukáže na zamknutém displeji (max. 90 znaků). V případě používaného Meizu M9 jsem na displeji mobilu viděl pohotovostní displeje, ale po jakémkoliv dotyku se displej zakryl požadavkem na heslo, nic se nedalo spustit a otevřít. Příkaz Wipe na dálku smaže všechna osobní data z mobilu a formátuje paměťovou kartu. Příkaz Scan spouští klasickou kontrolu celého mobilu, funguje bezvadně.

AVG Antivirus není jen obyčejným antivirem zdarma, jde o komplexní aplikaci s řadou doplňkových funkcí a manažerů aplikací, které si tak už nemusíte instalovat dodatečně. Vzdálené řízení mobilu patří mezi funkce navíc a o hodně vylepšuje celkové hodnocení aplikace.

Operační systém: Android 1.5 a vyšší

Cena: zdarma, plná verze Anti-Virus Pro 38 Kč

Odkaz ke stažení

Reklama