Bezpečnostní úřad varuje před čínskými mobily, Huawei se brání

Reklama

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost oznámil, že telefony Huawei a ZTE představují bezpečnostní riziko. Premiér okamžitě zakázal jejich používání v úřadu vlády. Huawei se brání a požaduje předložení důkazů.

Huawei a ZTE jsou čínští výrobci mobilních telefonů. Tedy ne že by se jiné mobily v Číně nevyráběly, ale tyto dvě značky vlastní čínští investoři, ne vždy z českého pohledu úplně průhlední. Huawei navíc vyrábí telekomunikační infrastrukturu, kterou dodává všem českým mobilním operátorům.

O potenciálních bezpečnostních rizicích spojených s těmito značkami slýcháme často v zahraničním zpravodajství. Čeští rozvědčíci ale zatím varování nevydali. Tedy až do pondělka, kdy vyšla varovná zpráva Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal VAROVÁNÍ před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei Technologies Co., Ltd., a ZTE Corporation. Používání těchto prostředků představuje bezpečnostní hrozbu.

„[…] Hlavním problémem je právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, ve kterém uvedené společnosti primárně působí. Čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu,“ říká ředitel NÚKIB Dušan Navrátil.

„Varování podle zákona o kybernetické bezpečnosti znamená, že správci systémů, které spadají do kritické informační infrastruktury, významných informačních systémů nebo provozovatelů základních služeb, se popsanými hrozbami musí zabývat a musí přijmout adekvátní opatření. […],“ vysvětluje Dušan Navrátil. (pln7 text tiskov0 zprávy včetně dokumentu vydaného NÚKIB najdete zde)

Huawei požaduje důkazy

I když zpráva neobsahuje žádná konkrétní rizika, budou teď muset mobilní operátoři nějakým způsobem jednat. Jednat musí i vláda, která se na pokyn premiéra zbavuje telefonů Huawei. 

Se svým vyjádřením samozřejmě přispěchala i česká pobočka Huawei:

Kategoricky odmítáme jakékoliv tvrzení, že naše společnost představuje riziko pro národní bezpečnost. Žádáme tímto NÚKIB, aby svá tvrzení doložil, namísto pošpiňování reputace Huawei bez jakýchkoliv důkazů.

Kybernetická bezpečnost je, a vždy byla, naší hlavní prioritou a máme dostatek prokazatelných zkušeností v České republice a po celém světě, které potvrzují, že naše výrobky a řešení jsou bezpečné. V třicetileté historii naší společnosti nikdy nebylo prokázáno, že by společnost Huawei provedla jakýkoliv prohřešek v oblasti kybernetické bezpečnosti. A díky této příkladné skutečnosti jsme se stali důvěryhodným partnerem pro všechny hlavní telekomunikační společnosti v České republice. Spolupracujeme také se všemi našimi oborovými partnery na dodávkách bezpečných a spolehlivých síťových řešení v České republice.

 V Číně neexistují žádné zákony nebo nařízení, které by nutily společnost Huawei nebo jakoukoliv jinou společnost, aby do svých výrobků povinně instalovaly tzv. „back doors“. Huawei nikdy od žádné vlády nebo vládní instituce takový požadavek nedostal a naše společnost by s tím nikdy nesouhlasila.

Reklama