Proč jsou vlastně telefony BlackBerry tak opomíjené? Zapomeňte na chvíli na podivná slova BIS, BES, BlackBerry Enterprise Server, ale místo toho si představte telefon s vyladěným systémem, bohatou nabídkou funkcí a bezproblémovým chodem. Přesně takové je Curve 9320.
BlackBerry 9320 je dalším přístrojem v řadě Curve. Jedná se o hardwarově spíše slabší mobil, důležitý je ale novější operační systém BlackBerry 7.1. Pokud už máte s těmito telefony zkušenosti, Curve 9320 vás prakticky nemá čím překvapit. Pokud jste ale nováčkem, budete se divit, co všechno BlackBerry Curve 9320 nabízí. Pokud vás neláká dotykový displej a sázíte na klasické ovládání, jen těžko si momentálně můžete vybrat lépe.
Kapitoly článku
Design, rozměry
Vzhled telefonů BlackBerry postrádá už delší dobu výraznější originalitu a Curve 9320 nepředstavuje výjimku. Obdélník se zakulacenými rohy rozděluje přední plochu mezi displej a klávesnici s ovládacími prvky, vše orámované černou barvou. Boky přístroje nabízí několik pogumovaných tlačítek, jejichž stisk mi nepřipadal úplně ideální, ale asi jde spíše o zvyk. Na levém boku je přístup k BlackBerry Messenger, vpravo tlačítka hlasitosti a spoušť fotoaparátu. Funkce kláves fotoaparátu a Messengeru můžete v nastavení zaměnit za některou z desítek jiných funkcí telefonu.
Na boku přístroje najdete ještě vlevo umístěný microUSB konektor a ve spodní části je hlasitý reproduktor. Úplně nahoře je audiokonektor a odemykací tlačítko telefonu, přístroj jím ale nikdy nevypnete. K tomu slouží samostatná klávesa pod displejem.
Záda telefonu jsou velmi jednoduchá. Zdobí je především logo výrobce a v horní části najdete ještě objektiv a přisvětlovací diodu.
Stačí sejmout zadní kryt, abyste se dostali k výměně paměťové karty. Pro umístění SIM už musíte vyjmout také baterii, počítejte pak s tím, že telefon bude docela startovat několik dlouhých minut! Standardní vypnutí a zapnutí, tj. bez manipulace s baterií, už je velice rychlé (do deseti sekund), telefon také umožňuje nastavit přesný čas svého vypnutí a zapnutí.
Vzhledem k přítomnosti klávesnice jsem tak trochu očekával větší a těžší telefon. Curve 9320 vás ale příjemně překvapí. Není sice nijak štíhlý, ale hmotnost atakující hranici 100 g je v ruce velmi příjemná a telefon celkově patří spíše k menším přístrojům
Konstrukce telefonu není ničím zvláštní, BlackBerry využívá plasty. Výjimku tvoří pouze gumový pás kolem celého přístroje, kde jsou umístěna všechna tlačítka a konektory. Zadní kryt není úplně ideální, při silnějším stisku slyšíte vrzání. Na recenzi jsme ale měli neprodejní verzi telefonu, takže tuto vlastnost prodejní kusy mít nemusí.
Hardware, displej, klávesnice
Jak už jsem uvedl na začátku, BlackBerry Curve 9320 je hardwarově spíše slabší přístroj. Má pouze 800MHz procesor a 512 MB paměti ROM i RAM. Současně je ale nutné říct, že tyto hodnoty na chod systému bez nejmenších potíží stačí. Telefon je rychlý, stabilní a nezasekává se.
BlackBerry Curve 9320 |
|
![]() |
|
Rozměry: 109 × 60 × 13 mm, 103 g | |
Displej: 2,44″, 320 × 240 bodů, 65 tis. barev, TFT LCD | |
Procesor, systém: 800 MHz, BlackBerry OS 7 | |
Paměť, úložiště, karta: 512 MB, 512 MB, ano | |
Data: GPRS EDGE HSDPA Wi-Fi | |
Další konektivita: GPS microUSB 3,5mm jack | |
Fotoaparát: 3,2 Mpx, video: VGA blesk | |
Podrobné specifikace | |
Aktuální cena BlackBerry 9320 Curve v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, ) |
Docela spolehlivou práci odvádí 1450 mAh baterie. Počítat můžete s výdrží zhruba dva dny, což je určitě nadprůměrná hodnota.
Curve dále nabízí podporu rychlých dat, má pochopitelně také Wi-Fi nebo GPS. Z modernějších funkcí mu chybí jen HSPA+ nebo NFC.
Multimediální nabídka také není nikterak výjimečná. Telefon disponuje FM rádiem, přehrávačem hudby a 3,2Mpx fotoaparátem bez automatického ostření. Kvalitu snímků můžete posoudit tady, nyní stačí doplnit, že mne fotky příjemně překvapily.
Na větší problém byste mohli narazit u displeje. Asi počítáte s tím, že je menší. Přeci jenom malé rozměry a přítomnost klávesnice znamenají, že na velkou úhlopříčku můžete zapomenout. Vystačit musíte s 2,44“. Curve 9320 tak určitě není moc vhodný pro častější práci s internetem, používání map či hraní her. BlackBerry ale vždy byly hlavně pracovní telefony. Více mi u displeje ovšem vadilo rozlišení 320 × 240 bodů, které prostě občas nedostačuje a displej je zbytečně hrubý.
U displeje si kromě obvyklých věcí jako jas a doba podsvícení můžete měnit i detaily jako font písma a jeho velikost (v nabídce máte devět různých možností). U menšího písma už jsem ale měl trochu problémy s čitelností na slunci, která je ale obecně dobrá.
Telefon budete ovládat bíle podsvícenou QWERTZ klávesnicí. Podsvícené jsou i sekundární symboly, ke kterým se dostanete stiskem tlačítka alt. Psaní na podobném typu klávesnic mi vždy vyhovovala, pokud byla tlačítka oddělená a alespoň trochu výrazněji vystupovala nad povrch. Tyto podmínky Curve 9320 splňuje. Potíže nastanou jen v případě, kdy musíte vměstnat na klávesnici dva prsty těsně vedle sebe. Např. pro napsání čísla 7 musíte držet alt a hned vedlejší klávesu. Trochu nepohodlné.
U klávesnice můžete používat smajlíky a hned vedle mezerníku je tlačítko pro další symboly. Ani s jeho pomocí se ale nedopátráte znaků s diakritikou. Na telefonu tak budete muset psát bez hacku a carek.
Kapitoly článku