BlackBerry Z10: kde je moje klávesnice? [recenze]

Reklama

BlackBerry byl donedávna jeden z mála výrobců, který dokázal nabídnout chytrý mobil s QWERTY klávesnicí. Ty doby dávno minuly, BlackBerry Z10 žádnou klávesnici nemá a od fádního smartphonu s velkým dotykovým displejem ho nerozeznáte.

Právě plnohodnotná QWERTY klávesnice byla hlavním poznávacím znakem snad všech zařízení paměti. Jednalo se totiž o přístroje, které ve spolupráci (s drahým) poštovním serverem nabízely pohodlnou práci s e-maily. Vlastně šlo o první mobily umožňující pohodlnou práci s e-mailem na cestách. Dnes už se tomu nejspíš smějeme, napojení na e-mailovou schránku je přece běžné i u těch nejlevnějších mobilů, ani to nemusí být smartphony.

BlackBerry_Z10

Přesto má BlackBerry zejména v zahraničí takový zvuk, že ho používá například americký prezident Obama. V cílové skupině, kterou byli vždycky manažeři velkých korporací, je ale jasně patrný přesun k jiným zařízením, ať už jsou to iPhony (v USA) nebo HTC, Samsungy a Nokie (v Evropě). BlackBerry se tomu rozhodlo přizpůsobit, představilo nový operační systém a nové zařízení, bez klávesnice.

BlackBerryZ10_1BlackBerryZ10_13

Ani jedno tlačítko

Vývoj většinou probíhá evolučně. Když chci změnit telefon s cca 50 tlačítky, uberu jich nejdříve jen pár a vytvořím přístroj s tlačítky dvanácti (0-9 a nějaké ty funkční klávesy), pak přejdu na model se třemi senzorovými klávesami, jaké mají v podstatě všechny současné smartphony, případně odvážně vyrobím telefon s tlačítkem jedním, jako to zkusil iPhone. Ne tak BlackBerry. To jedním vrzem odstranilo tlačítka všechny, zatímco předchozí model měl tlačítek spoustu, BlackBerry Z10 nemá ani jedno.

BlackBerryZ10_2BlackBerryZ10_14

Ale k tomu se dostaneme za chvíli. Nyní postačí, když si řekneme, že BlackBerry Z10 má rozměry 130 × 66 × 9 mm a hmotnost 138 g. Při prvním uchopení do ruky vás překvapí, jak je telefon těžký. Svým designem připomíná kvádr, žádné zkosení hran či zužování přístroje rozhodně nečekejte.

BlackBerryZ10_3BlackBerryZ10_12

Tělo BlackBerry Z10 tvoří plasty, zadní kryt je navíc odnímatelný, pod ním se skrývá baterie, slot na micro SIM a micro SD. Kvalita provedení je sice nadprůměrná, i tak se ale neubráním pocitu, že aktuálně módní unibody je při stisku podstatně pevnější. Zmíněný zadní kryt ukrývá v levém horním rohu čočku fotoaparát s diodovým bleskem, uprostřed je pak kovově vyvedené logo BlackBerry, na můj vkus poněkud velké.

BlackBerryZ10_13BlackBerryZ10_14

Horní strana přístroje patří 3,5mm jacku pro připojení sluchátek, uprostřed je pak vypínací a oživovací tlačítko (ano, to, co mají takřka všechny telefony umístěné vpravo, kam lidem automaticky sklouzává prst, pokud chtějí své zařízení probudit z letargie). Protější, tedy spodní, strana, je naprosto čistá, vlevo najedete microUSB pro připojení nabíječky či datového kabelu a dále konektor HDMI. Vpravo jsou tlačítka rovnou tři. Dvě z nich slouží pro změnu hlasitosti, mezi nimi se pak nachází tajemná klávesa, která vyvolá hlasové ovládání, přeruší přehrávané video či zvuky apod.

BlackBerryZ10_4BlackBerryZ10_8

Na čelní straně je jen 4,2″ displej s rozlišením 768 × 1 280 bodů a barevnou hloubkou 16 milionů odstínů. Pod ním je vyvedeno stříbrné logo BlackBerry, nad ním se ukrývá čočka čelního fotoaparátu. Tlačítko nikde žádné, veškeré ovládání musíte obstarat prostřednictvím displeje.

BlackBerryZ10_5BlackBerryZ10_7

Co je to za systém?

BlackBerry jde vlastní cestou nejen v nulovém počtu tlačítek, ale i ve vlastním operačním systému. Z neznámého důvodu se domnívá, že není vhodné připojit se k někomu z velké trojky iOS-Windows Phone-Android, a vyvinulo si vlastní systém. Nejde přitom o nějakou historickou záležitost, původní systém, který si možná pamatujete ze starších modelů BlackBerry, byl celý zahozen a vytvořen zbrusu nový. Proč, proboha, proč?, ptám se.

BlackBerry_Z10_displej_01BlackBerry_Z10_displej_02BlackBerry_Z10_displej_03

Na první pohled vypadá systém BlackBerry podobně jako třeba Android – spousta ikonek uspořádaných do mřížky, v tomto případě 4×4 na jednom displeji, pod každou pro jistotu textový popisek. K dispozici je hned několik obrazovek, rozhodně tedy budete mít dost místa, pokud si do svého BlackBerry nainstalujete nějakou aplikaci z obchodu BlackBerry World. Navíc lze snadno vytvářet složky, stačí přetáhnout jednu ikonu na druhou a zadat název nové složky.

BlackBerry_Z10_displej_18BlackBerry_Z10_displej_17BlackBerry_Z10_displej_16

Aplikaci spustíte jednoduše, stačí na ni kliknout prstem. Možná se nyní usmíváte a přemýšlíte, proč to popisuji tak polopatě. Smích vás ale přejde, když se pokusíte spuštěný program ukončit nebo přejít do jiného. Jistě, na běžném smartphonu byste stiskli jedno z mála tlačítek pod displejem, co ale dělat u telefonu tlačítek prostém?

BlackBerry_Z10_displej_15BlackBerry_Z10_displej_14BlackBerry_Z10_displej_13

Takový mobil lze ovládat prostřednictvím různých pohybových gest. Zmíněné přepnutí do jiného programu provedete tak, že položíte prst na logo BlackBerry pod displejem a pomalu jím táhnete směrem nahoru. Zobrazí se jakési dlaždice o osmi naposledy spuštěných aplikacích, mezi nimiž můžete přecházet nebo je křížkem ukončit.

BlackBerry_Z10_displej_12BlackBerry_Z10_displej_11BlackBerry_Z10_displej_10

V rámci aplikací pak funguje gesto opačné, táhnout prstem z horního okraje displeje směrem dolů. Toto vyvolá kontextovou nabídku, zkrátka funkce, které jsou dostupné v rámci dané aplikace. Do třetice je tu krkolomné gesto ve tvaru písmene L postaveného vzhůru nohama – položíte prst na logo BlackBerry, táhnete nahoru a v půlce displeje zahnete směrem k pravému okraji. Tím se dostanete do tzv. BlackBerry Hubu shrnujícího veškeré informace, např. e-maily, zprávy, události v kalendáři apod.

BlackBerry_Z10_displej_09BlackBerry_Z10_displej_08BlackBerry_Z10_displej_07

Jaký je výsledek? Pokud někomu své BlackBerry půjčíte, po chvíli vám ho naštvaně vrátí, protože ho nebude schopen ovládat. Je to nějaký způsob ochrany před neoprávněným používáním, nebo jen pro Čechy nepochopitelný kanadský humor? Těžko říct, mohu vás ale ujistit, že si na tento způsob ovládání lze rychle zvyknout.

BlackBerry_Z10_displej_06BlackBerry_Z10_displej_05BlackBerry_Z10_displej_04

Výbava na jedničku

BlackBerry se odjakživa orientovalo na smartphony, nikoho tedy nepřekvapí, že BlackBerry Z10 je po hardwarové stránce vybaveno špičkově. Procesor má frekvenci 1,5 GHz a dvě výkonná jádra. Operační paměť má kapacitu 2 GB, což ve spolupráci s procesorem a na míru psaným systémem zajišťuje plynulý chod systému i všech aplikací. Pro uložení vlastních dat máte k dispozici 16GB úložiště nebo paměťovou kartu.

BlackBerryZ10_10BlackBerryZ10_11

Z datových přenosů je samozřejmě k dispozici Wi-Fi a 3G (až do HSPA+ 21 / 5,76 Mb/s), nezapomnělo se ale ani na LTE. Ne všechny v Česku prodávané modely mají ale LTE aktivní, pokud často cestujete do ciziny a tento typ sítí byste využili, raději se předem přesvědčte, co kupujete.

BlackBerryZ10_6BlackBerryZ10_9

Hlavní fotoaparát má rozlišení 8 Mpx, autofokus a diodový blesk, dokáže natáčet videa s rozlišením 1080p a 30 snímky za sekundu. Více ukázkových snímků včetně fullHD videa najdete v tomto zvláštním článku.Čelní fotoaparát má pak rozlišení jen 2 Mpx, hodí se hlavně na videohovory.

BlackBerry_Z10_foto_05BlackBerry_Z10_foto_03

Vestavěný přijímač signálu GPS spolu s digitálním kompasem umožňují využít BlackBerry Z10 k automobilové i turistické navigaci. Je ale škoda, že zatím BlackBerry nenabízí mapy pro Českou republiku, a to ani přesto, že se přístroj prodává v oficiální distribuci. To je další nevýhoda odmítnutí osvědčeného řešení v podání Androidu či Windows Phone, když máte vlastní systém, musíte si zajistit vše vlastními silami.

Pro koho je BlackBerry?

Když jsem před mnoha lety začal recenzovat mobilní telefony, vždy, když se mi do rukou dostalo BlackBerry, automaticky jsem psal, že je určeno pro top manažery, kteří potřebují být neustále on-line a mít kdekoliv na světě k dispozici svoje e-maily jen pár sekund poté, co dorazí. Výměnou za to musí jejich firma investovat do BlackBerry serveru, ale to nadnárodním korporacím většinou nevadí, protože už ho dávno mají v některé zahraniční pobočce.

BlackBerry Z10

Rozměry: 130 × 66 × 9 mm, 138 g
Displej: 4,2″, 768 × 1280 bodů, 16 mil. barev, TFT LCD
Procesor, systém: 2 jádra, 1500 MHz, BlackBerry
Paměť, úložiště, karta: 2000 MB, 16000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: NFC GPS microUSB 3,5mm jack HDMI
Fotoaparát: 8 Mpx, video: 1080p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Blackberry Z10 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

O pár let později BlackBerry o tuto exkluzivitu přišlo. Mít v mobilu maily už je dnes normální bez ohledu na značku, nepotřebujete k tomu ani specializovaní server, ani mobil za desetitisíce. Od té doby jsem tedy do všech recenzí BlackBerry začal psát, že je vhodné pro lidi, kteří píší na mobilu delší texty, například e-maily, protože má kvalitní QWERTY klávesnici.

Ale k čemu je BlackBerry, které nemá klávesnici a neumí nic, co by už nenabídly desítky jiných mobilů? Navíc má naprosto nestandardní ovládání, není napojeno na žádný velký ekosystém, v Česku mu nefungují mapy a ani výbavou nepatří k absolutní top špičce?

Graf ceny produktu Blackberry Z10 poskytuje server Heureka.cz

Těžko říci. BlackBerry Z10 stále cílí spíše na manažery a velké korporace. Jim může vyhovovat, že si do něj zaměstnanci nebudou instalovat stovky nesmyslných aplikací (a stovky virů). Jim také nabídne řadu funkcí, které koncový uživatel nevyužije, např. možnost vzdálené správy telefonu, jeho vymazání v případě krádeže apod. Pro nás, běžné zákazníky, je BlackBerry Z10 jen netradiční nadprůměrně vybavený smartphone.

Reklama