BlackBerry ztrácí v USA tržní podíl: statistiky všech operačních systémů

Reklama

Agentura comScore vydala zprávu o používání jednotlivých operačních systémů v mobilních telefonech fungujících v amerických sítích. Údaje za listopad naznačují pokles zájmu o přístroje BlackBerry související pravděpodobně s jejich nedávným několikadenním výpadkem. Oproti Česku nás zaujal podstatně vyšší podíl iPhonů.

Díky prosincovému zveřejnění obdobné statistiky pro českou síť O2 můžeme americké údaje poměrně dobře srovnat s českými. Byť nemáme k dispozici statistiky pro všechny operátory, O2 je dostatečně velký, aby bylo možno jeho výsledky s minimálními chybami zobecnit.

Podle zprávy comScore je nejrozšířenějším systémem v USA Android, který používá 46,9 % majitelů smartphonů a tento počet roste. V Česku se oproti tomu drží na prvním místě Symbian s 61% podílem, ten ale bude naopak výhledově klesat ve prospěch Windows Phone. Android je naopak v Česku až na druhém místě s podílem 20 %.

Na druhém místě je ve Spojených státech iPhone s 28,7 %, i zde je patrný drobný nárůst. V Česku se tento operační systém dostal na druhé místo s podílem 9 %. Američané mají zkrátka Apple produkty ještě raději než Češi a také si je mohou spíše dovolit.

Třetí místo v americkém žebříčku patří BlackBerry. Listopadový tržní podíl 16,6 % je o více než 3 % nižší než v předchozím měsíci. Možná jste zaznamenali několikadenní výpadek sítě BlackBerry, který evidentně otřásl důvěrou uživatelů, a ti pak své BlackBerry schovali do šuplíku a koupili si místo něj mobil s Androidem. Český podíl BlackBerry je někde okolo 3 %.

V americkém žebříčku pak následují Windows Phone (5,2 %) a Symbian (1,5 %), oba s mírným poklesem oproti předchozímu měsíci. O pozici Symbianu v Česku už jsem psal výše (první místo, přes 60 %), Windows Phone je na tom u nás zatím podstatně hůře, tvoří pouze 6 % trhu a získává tak předposlední příčku hned nad BlackBerry.

Do budoucna lze, alespoň u nás, očekávat nemalé změny. Vzhledem k přechodu Nokie ze Symbianu na Windows Phone dojde podle mých odhadů k rychlému poklesu podílu telefonů se Symbianem a naopak k rychlejšímu nárůstu přístrojů s Windows Phone. Vzhledem k tomu, že mobil měníme průměrně každých 18 měsíců, může se karta do dvou let zcela obrátit.

Naproti tomu v USA není obliba Nokií tak vysoká jako u nás (a v Evropě obecně), tam se s příchodem Windows Phone Nokií na pořadí nejméně využívaných systémů nic moc nezmění.

Reklama