Blesk mobil: kompletní průvodce

Reklama

Blesk mobil ve spolupráci s O2 nabízí předplacenou kartu s výhodným voláním. Přinášíme kompletního průvodce Blesk mobilem. Ukážeme, jak vypadá SIM a dobíjecí kupón, kde ji koupíte a taky co přesně nabízí.

Pokud chcete přejít k Blesk mobilu, musíte si nejprve pořídit SIM kartu, a to i v případě, že hodláte přenést své staré číslo. SIM karty jsou dostupné v síti více než 6 000 trafik a stánků s tiskem. Všechna místa jsou označena nálepkou „Zde v prodeji Blesk mobil“.

Konkrétní seznam prodejních míst ve vašem okolí si můžete prohlédnout na stránkách operátora. Nová prodejní místa budou postupně doplňována. Pokud se vám nechce stát ve frontě, můžete si sadu se SIM kartou objednat po internetu, počítejte ale s tím, že vám operátor přičte k ceně karty 35 Kč dobírkovného.

Samotná karta stojí 150 Kč a obsahuje kredit ve stejné výši. Ať už se vydáte na poštu nebo do trafiky, donesete si domů nadvakrát přeložený kartonový pruh potištěný základními informacemi o ovládání SIM karty. Na přední straně je vytištěno telefonní číslo, pokud budete mít štěstí, můžete si v konkrétním prodejním místě vybrat nějaké zajímavé.

Uvnitř je skryta plastová karta o velikosti kreditky. Na ní je pod stíracím proužkem umístěn PIN a PUK, důležitější je ale SIM karta ve velikosti mini SIM, kterou můžete z kreditky vyloupnout. Pokud vlastníte např. iPhone, můžete ve vyloupávání pokračovat a z mini SIM snadno vyrobit micro SIM. Nejnovější nano SIM z ní ale bohužel nedoděláte. Na tiskové konferenci zástupci operátora naznačovali, že případným zájemcům vyhoví individuálně.

Aktivace a dobíjení kreditu

Jakmile kartu vložíte do telefonu a zadáte PIN, vaše číslo se aktivuje. Od toho okamžiku můžete telefonovat nebo odesílat zprávy, případně změnit PIN. Abyste byli na příjmu, musíte provést alespoň jednu placenou operaci, tzn. někomu zavolat nebo poslat zprávu či se aspoň připojit k internetu.

Přednabitých 150 Kč jistě brzy provoláte a budete chtít dobít další peníze. K tomuto účelu lze použít dobíjecí kupón, který seženete na stejných prodejních místech jako samotnou kartu. Bohužel je v nabídce jediná hodnota kupónu, 250 Kč. Po setření čtrnáctimístného kódu a jeho odeslání ve formě *102*kód# se výše vašeho kreditu okamžitě navýší o 250 Kč.

Druhou možností je najít nejbližší terminál Sazky, kde můžete dobíjet standardním způsobem jako předplacenku kteréhokoliv jiného operátora. Výše kreditu, který můžete dobít, se v tomto případě pohybuje v rozmezí 200-9 999 Kč. A mimochodem, výši kreditu zjistíte odesláním kódu *161*#.

Pozor, kredit musíte provolat do tří šesti (aktualizace 12. 12. 2012) měsíců od posledního dobití. Pokud chcete telefonovat i poté, musíte znovu dobít, což platnost původního kreditu zase o šest měsíců prodlouží. Jestliže do tří šesti měsíců nedobijete, bude vaše karta zablokována pro odchozí operace, zkrátka zůstanete jen na příjmu. I to má ale své omezení, po dvanácti měsících od posledního dobití vám veškerý kredit propadne a číslo bude zneplatněno.

Potřebujete přenést číslo?

Měnit s příchodem každého operátora telefonní číslo, to se chce jen málokomu. Proto existuje věc zvaná přenos čísla. V případě Blesk mobilu si musíte nejprve koupit a aktivovat (tzn. z ní zavolat) SIM kartu s libovolným telefonním číslem. Poté se přihlásíte na webu do samoobsluhy a požádáte o přenos čísla.

Blesk mobil následně proces přenosu čísla od vašeho starého operátora zahájí, vy ale budete muset zajít do prodejny (operátora, od nějž chcete odejít) a vypořádat své závazky. To v praxi znamená výpověď smluv, splacení všech závazků (pokud jste se například uvázali na několik let nebo jste si pořídili dotovaný telefon).

 

Teprve v okamžiku, kdy původní operátor, potvrdí Blesk mobilu, že u něj nemáte žádné „dluhy“, proběhne vlastní převod, nejspíše v noci. Na vaší Blesk mobil SIM kartě tedy bude nastaveno nové telefonní číslo, beze změny ale zůstanou PIN a PUK.

Zachován bude také kredit. Ale pozor, pokud přecházíte z předplacenky jiného operátora, kredit na ní raději provolejte, protože rozhodně nebude převeden spolu s číslem. Stejně tak nebudou převedeny textové zprávy nebo telefonní čísla uložené na staré SIM kartě, o to se musíte postarat sami.

Převod je v každém případě zdarma a původní operátor nemá žádnou páku, jak vám v něm zabránit, pokud samozřejmě nejste nějak smluvně vázáni.

Za kolik se volá?

Ceník Blesk mobilu je notoricky známý, ale opakování je matkou moudrosti. Volání do všech českých sítí, pevných i mobilních, je zpoplatněno sazbou 2,50 Kč/min při účtování 60+1 (první minuta celá, dále po sekundách). Za odeslání zprávy zaplatíte 1,50 Kč, odeslání MMS stojí 5 Kč.

Všichni mají automaticky aktivován datový balíček na den, který při prvním (i nechtěném) připojení odečte z kreditu 20 Kč. Do konce dne pak můžete stáhnout až 50 MB dat, přičemž přístup na stránky blesk.cz, bleskmobil.cz, isport.cz a auto.cz se do limitu nepočítá.

Pokud vám to nestačí, objednejte si balíček na měsíc. Ten sice stojí 100 Kč, ale obsahuje 100 MB dat, na jejichž vyčerpání máte 30 kalendářních dní. Poté je balíček automaticky obnoven (samozřejmě jen v případě, že máte dostatečný kredit. Při vyčerpání volných dat dojde k výraznému snížení rychlosti, ale máte možnost si kdykoliv objednat další třicetidenní balíček s dalšími 100 MB dat.

Pozor na finty

Nabídka Blesk mobilu je výborná, ak nízké volání vám jiní operátoři nabídnou až u hodně vysokých paušálních programů. Nízkou sazbu můžete buď využít rovnou, nebo použít jako argument při vyhrožování stávajícímu operátorovi („já od vás odejdu, mám nabídku na volání 2,50 Kč/min bez jakýchkoliv závazků“). Má to ale několik háčků.

Háček první – platnost kreditu: jak již bylo napsáno, kredit musíte provolat do šesti měsíců. V praxi to znamená, že 200 Kč (při dobití přes terminál Sazky) tvoří vlastně paušální poplatek ve výši 33,3 Kč měsíčně.

Háček druhý – internet na den: všichni mají automatický aktivní internetový balíček na den. Při dnešních neustále se aktualizujících smartphonech se tak můžete dočkat toho, že prvotní kredit za týden vyčerpáte jen na datech. Denní balíček nelze nijak deaktivovat a navíc se o okamžiku prvního připojení ani nijak nedozvíte – operátor alespoň mohl poslat textovou zprávu. Pokud pořizujete Blesk mobil rodičům či prarodičům, důkladně jim projděte jejich telefon a všechny náznaky automatického datového spojení zablokujte.

Háček třetí – zpoplatněný operátor: všechna nastavení můžete provést bezplatně v internetové samoobsluze na stránkách www.bleskmobil.cz nebo na automatické IVR lince *61. Vzhledem k tomu, na jakou skupinu zákazníků operátor cílí, je ale pravděpodobné, že to ne každý zvládne. Existuje proto infolinka s živým operátorem, ta je ale zpoplatněna sazbou 20 Kč/hovor.

Háček čtvrtý – marketing: v samoobsluze máte možnost zadat své osobní údaje, konkrétně poštovní a elektronickou adresu. Není to povinné a operátor to k provozu vaší předplacené karty nepotřebuje. Po vyplnění údajů je zaškrtnut souhlas se zasíláním marketingových nabídek, pozor na to.

Háček pátý – kdo je vlastně Blesk mobil: Od samého začátku se Blesk mobil prezentoval jako plnohodnotný virtuální operátor. Ze Všeobecných podmínek ale podle zjištění Jiřího Peterky na Lupa.cz vyplývá, že Blesk mobil je ve skutečnosti jen marketingovou značkou, přičemž samotnou službu provozuje O2. Pro většinu zákazníků tato drobná nuance nic závažného neznamená, dejte ale pozor, abyste naštvaně nepráskli dveřmi u O2 a nepřešli – zase k O2.

Reklama