Blesk mobil vs. němečtí operátoři

Reklama

Od příchodu Blesk mobilu jako prvního virtuálního operátora si mnozí hodně slibovali, po zveřejnění cen zase řada lidí poukazovala na to, že v zahraničí jsou virtuálové ještě podstatně levnější. Zkusme se tedy podívat na to, jak si Blesk mobil stojí ve srovnání s Německem.

Nejprve stručně zopakujme informace o nabídce Blesk mobilu. Jediný tarif má podobu předplacené karty s voláním do všech sítí za 2,50 Kč/min a cenou zprávy 1,50 Kč. Platnost kreditu je tři měsíce od dobití, vzhledem k minimální výši dobití 200 Kč tak musíte každý měsíc povinně utratit 67 Kč.

Můžete si taky přečíst článek Blesk mobil: kompletní průvodce, ve kterém shrnujeme všechny dostupné informace. Nabídku Blesk mobilu jsme srovnali s ostatními českými předplacenkami. A nyní je tedy čas podívat se do zahraničí. Německo je často uváděno jako vzor telekomunikačního trhu. Působí tam celá řada virtuálů, takže zákazníci mají možnost volby.

Záměrně se díváme na nejnižší nabídky, které daní virtuálové mají ve svých cenících. Blesk mobil se totiž prezentuje jako operátor pro masy, pro zákazníky, kteří nechtějí příliš utrácet. Samozřejmě, že mnozí z německých operátorů mají v nabídce více tarifů (a někteří se drží stejného modelu jako Blesk mobil – jeden tarif vládne všem), vyšší tarify tedy mohou být v minutových sazbách výhodnější (například ale vyžadují platbu měsíčního paušálu).

Virtuálové jsou na tom podobně

Německý sesterský virtuál Bild mobil nabízí telefonování za 0,09 eura za minutu, stejnou částku zaplatíte i za odeslání textové zprávy. V přepočtu tedy naši severní sousedé volají za 2,25 Kč/min, což je o něco málo méně než u nás, zprávy naopak mají výrazně dražší.

Jako další příklad německého operátora můžeme uvést Tchibo mobil. I on kupodivu nabízí stejné sazby, devět centů za volání i zprávy, tedy 2,25 Kč(/min). Oba operátoři nakupují své služby od německého O2.

V Německu působí také Tesco Mobile se sazbami 0,20 eura (5 Kč) za minutu hovoru a odeslání jedné zprávy. Nabízí ale bezplatné volání ve vlastní síti. (Tohoto operátora najdete i na sousedním Slovensku, kde si účtuje 0,10 eura (2,50 Kč) za minutu (do sítě Tesco Mobile 0,01 eura/0,25 Kč) a 0,05 eura (1,25 Kč) za odeslání SMS.)

A co klasičtí operátoři?

Německé O2 má na své předplacené kartě O2 Loop stejné ceny jako Blesk mobil – 2,25 Kč/min hovoru, 2,25 Kč za SMS.

Oproti tomu třeba T-Mobile (Deutsche Telekom) na své kartě Xtra Card účtuje 0,15 eura za minutu hovoru (3,75 Kč), do vlastní sítě pět centů (1,25 Kč). Textové zprávy jsou překvapivě dražší, 5 centů (1,25 Kč) do vlastní sítě, 15 centů (3,75 Kč) do pevné sítě a 19 centů (4,75 Kč) do jiných mobilních sítí.

Podívejme se ještě na Vodafone, který má v nabídce karty CallYa Talk & SMS. Tato předplacená karta má obdobné ceny jako O2 nebo jako zmínění virtuálové. Za volání i SMS do všech sítí zaplatíte 0,09 eura, tedy 2,25 Kč. Mimochodem, za denní připojení k internetu vám Vodafone strhne 0,99 eura (24,75 Kč).

Reklama